Gaziantep’in İki Büyük Eksiği...

    Gaziantep’in İki Büyük Eksiği...


Gaziantep tarihi bir şehirdir. Sınır şehrimizdır. Ticaret yolları üzerine kurulduğu için tarih boyunca çok hareketli bir şehir olmuştur. Türklerin, Kürtlerin, Arapların İç içe yaşadığı bir şehirdir.

Bir zamanlar “ Küçük Buhara” Diye anılan bu güzel şehrimiz bir çok ilim adamı yetiştirmiştir. İslam kültür ve medeniyetinin her zerresine sinerek büyüyen bu güzel şehrimizin iki büyük eksiği var. Bu eksiklerin birincisi Gaziantep gibi devasa büyüklükteki bir şehrin büyük bir camisi ne yazık ki yoktur. 24 Mart 2017 yılında Asri Mezarlığına yapılan Şireci Camii Üç minaresi ile bu şehre güzel bir anlam kattı. Birileri o zamanlar ‘Böyle büyük bir caminin yapılmasına ne gerek var!’ diyerek karşı çıksa da bu güzel camii yapılış amacına çok güzel bir şekilde hizmet ediyor. Her gün öğle ve ikindi namazlarında dolup dolup taşan bir cami haline geldi. Bu büyük şehrin güzel insanları cenaze namazlarını bu büyük camide kılarak sevdiklerine vefa borcunu ödüyorlar.Aynı şekilde bu güzel camii bulunduğu mıntıkaya güzel bir görünüm katmış.

Recep Tayyip Erdoğan 2014 yılında Gaziantep Üniversitesi Sani Konukoğlu ilahiyat fakültesinin Açılışında Kamil Ocak Stadyumu’nun yerine 10.000 kişilik büyük bir cami yapılması talimatını vermişti. Anadolunun tüm şehirleri camii etrafında şekillenmiştir. Hangi şehre giderseniz gidin devasa büyüklükte camilerle karşılaşırsınız. Hemen komşu şehrimiz Kahramanmaraş’ta Türkiye’nin üçüncü büyük camisi olan Abdülhamithan Camisi 2011 yılında açıldı. Yine hemen yakınımızda olan Adana’daki Sabancı Camii şehre ayrı bir görünüm kazandırıyor. Allah aşkına milletimize ve şehrimizin ileri gelenlerine sesleniyoruz: Bu güzel Gaziantepimiz böyle bir camiye niçin sahip olmasın? Maraş’tan, Adana’dan komşumuz Urfa’dan eksik olan yanımız ne? Gaziantep halkı görkemli bir camiyi hak etmiyor mu? Gaziantep’in şanına ve şerefine yakışacak, Gaziantep kurtuluşunda 6317 şehidimizin hatırasını hatırlatacak, onların ruhlarına hediye edilecek güzel bir camiyi bu halk hak etmiyor mu? Kimler böyle bir caminin yapılmasını engelliyor? Kamuoyunda büyük bir sevinçle karşılanan 10.000 kişilik Cuma Camii‘nin Projesi niçin iptal edildi? Kamuoyu bu duruma çok üzülüyor.

Şehir merkezinde yapılacak büyük bir cami şehrimizin izzetini, şerefini, kudretini ve ziyaretçilerini arttıracaktır. Camiler şehirlerin süsüdür. Bu konuda yetkililerimizin, şehrimizin ileri gelenlerinin insiyatif alarak 10.000 kişilik cuma camii projesini yeniden yürürlüğe koyacaklarını umut ediyoruz. Böyle bir camii bu şehre yapan kim olursa hem Allah’ın yanında hem de aziz milletimizin yanında itibarının artacağını şimdiden belirtmek isteriz.

Gerçekten bu konu çok önemlidir. Şehrimizin güzelliğine güzellik katacak, manevi iklimini arttıracak, toplumumuzun Allah yönelişine vesile olacak, bizden sonra gelen nesillerimize bir hatıra olacak büyük bir cami niçin inşa etmeyelim ki? Bu güzel fikre kim hayır diyebilir?

Evet, bu güzel şehrin iki eksiği var dedik. Birincisi komşu şehirlerimizde olupta bizde olmayan büyük bir cuma camisi. Abdülhamit camii gibi, sabancı camii gibi. Sizce Gaziantep’te bu camilerden daha güzel cami yaptıracak hayırseverlerimiz yok mu? Vallahi Gaziantep’in şerefli milleti bu iki camiden daha güzel bir cami yaptırmaya muktedirdir. Yeter ki şehrimizin ileri gelenleri bu halka o fırsatı versin.

Bu şehrin ikinci eksiği ise şehrimizdeki camilerimizin bir çoğunda müezzin yok. Evet, Anadolunun birçok şehrinde müezzinsiz camii yokken ilginçtir Gaziantep’imizin birçok camiisinde müezzin yok! Basit bir araştırmayla bu eksiği herkes görebilir.

Camilerde imamlar tek görev yaptıkları için ciddi anlamda zorlanıyorlar. Bu şehirde camilere müezzinlerin verilmesi şehrimizin ilim ve irfanını artıracaktır. Bu şehri eskinin namına kavuşturmalıyız.Yani bu güzel şehrimiz ilimle, irfanla anılan bir şehire dönüşmelidir.Ticaretin yoğun olduğu, insanların manevi boşlukta kendini hissettiği bu büyük şehrimizde, camilerimizde müezzinlerin olması manevi boşluğu dolduracaktır.Manevi boşluk, boşluk kabul etmez.

Yanlış dini düşüncelerin yayılmaması için acilen camilerimize müezzinler atanmalıdır.

Belirtmiş olduğumuz bu iki eksik; yani büyük bir cuma camisi yapılmasını ve müezzini olmayan camilere müezzinlerin bir an önce atanmasını yüce Rabbimizden niyaz ederiz. Bu şehrin ileri gelen, kudret sahiplerinin bu iki hayırlı işe vesile olmaları için Allah’ın kalplerini bu hayırlı işlere meyil ettirmesini dileriz. Selam ve dua ile...Bu makale için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri