Sanal Kripto Para

Para tarih boyunca fiziksel açıdan türlü türlü şekillere bürünmüştür. Fiziksel dönüşümün bizi getirdiği noktalardan biri de sanal dünyadır. Akıllı ev aletleri, akıllı telefonlar, akıllı evler, akıllı arabalar derken akıllı kontrat sistemini beraberinde getiren sanal kripto paralar… 

Günümüzde hala takas yöntemiyle mal alım satımı yapıldığı gibi anlaşmalı bir AVM’ye gidip Kripto para ile alışveriş yapmanız mümkün. 1980’li yıllarda Amerika’da hırsızlığın önüne geçebilme adına yakıt istasyonlarına yüklenen sanal paranın karta yüklenmesiyle ilk sanal para alışverişinin de başladığını söyleyebiliriz.  

Bunun yanı sıra gelişen gezegenimizde oyunlar için bir veya birden fazla kişinin bir araya gelerek oluşturduğu(Araştırınız: Satoshi Nakamoto) ve adetinin dünya çapında sadece 21 M adet (yirmi bir milyon) olduğu Güvenlik açısından Blockchain ( Blok Zinciri) teknolojisini kulanan BITCOIN sembolü BTC olan ve şifrelerden  ibaret bir para birimi çıktı. Hızla talep gören bu kripto parayı şuan dünyanın %2,5 ‘u biliyor ve kullanıyor. TL ile satın alabileceğiniz her şeyi BTC olarak da satın alabiliyorsunuz. 

Devletler, gerekli gördüklerinde merkez bankaları aracılığıyla yeni para ihraç edebilirler; ancak kripto para üretemezler ve kripto paralara sahiplerinin izni olmadan el koyamazlar.  

2009 yılında çıkmasına rağmen bugün Milyar dolarlık piyasa hacmi var. Yani sıra aynı teknolojiyi kulanan 4000 üzerinde Kripto para mevcut. En popüler olanlarını sıralamak gerekirse
-Ethereum – ETH
-Tether ( Kendini Dolar seviyesinde tutuyor lakabı ise kripto paranın doları)
-EOS
-XRP
-BTC CASH
-BTC CV
-LITECOIN LTC
-STALLER
-TRON

Türkiye’de yatırımcı ve mühendisler tarafından bir araya gelinip üzerinde çalıştıkları milli bir kripto para piyasasını önümüzdeki günlerde görmek mümkün. Gelecek son 5 yılda tüm bankaların alt yapısında Kripto paraların yer aldığını görmeniz hiç şaşırtıcı olmayacaktır.
Sanal Para ve Kripto :
Dijital bir para olan sanal paraların fiziksel gerçekliği yoktur. Sanal para dışındaki diğer dijital paralar itibari kâğıt paraları temsil ettikleri için fiziksel geçerliliğe sahiptir. 

Amerikan Hazine Bakanlığı'na göre ise “Gerçek paranın tüm özelliklerini taşımadığı halde,bazı ortamlarda para gibi kullanılabilen değişim medyasıdır.” 

Kripto para alternatif bir para birimi olup güvenli işlem yapmaya yarayan dijital ve sanal paradır. Dijital ve sanal para sıklıkla Bitcoin ve türevleri ile karıştırılmaktadır. Bitcoin ve türevleri dışındaki dijital ve sanal paralar, kendi başlarına para birimi olmayıp ülkelerin ulusal para biriminin dijital ortamdaki temsilidir ve düzenlenip denetlenebilirler. 

Bitcoin ve türevleri bir para birimi olup hiç bir devlet tarafından düzenlenip denetlenemez Kriptosistem hariç geleneksel elektronik para saklama ve transfer işlemlerinde üçüncü bir kurum veya kuruluş vardır. Yani bu üçüncü kurum transferin güvenliğinden ve doğruluğundan sorumludur. 

Kripto sistemlerde üçüncü bir kurum, kuruluş veya taraf yoktur. 10 yıllık süreçteki yasa dışı her işte Kripto Para kullanılmıştır. Çünkü sadece Bankadaki ıban gibi rakamlara benzeyen transfer kodunu görebiliyosunuz. Onun dışında kime gittiğini asla göremiyorsunuz. 

Blok Zinzir (Blockchain) Teknolojisi hakkında ileriki dönemdeki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. 

Sanal veya kripto paraların alımını veya satımını bilmediğiniz hiçbir borsa veya kuruluşlardan yapmanızı tavsiye etmiyoruz. 

Kredi kartlarının çıktığı tarihte bilinçsizce kullanım sonucunda nice evler yuvalar ne yazık ki dağılmıştır.  Önümüzdeki süreçte BLOCKCHAIN teknolojisi hakkında yazımızın  bağlantısı siz okurlarla paylaşılacaktır. 

Araştırınız : BTC, Blockchain, Kriptoloji, Sanal Para , Kripto Para, Satoshi Naksi’nin Bu makale için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

YUKARI ÇIK