“Uluslararası GastroAntep Festivali” fıstık hasadıyla başladı

“Uluslararası GastroAntep Festivali” fıstık hasadıyla başladı

Gaziantep'te bu yıl Coronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında dijital ortamda düzenlenecek olan “Uluslararası GastroAntep Festivali”ne Antep fıstığı hasadı ve şire yapımıyla start verildi.


Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda, Gaziantep'i Geliştirme Vakfı (GAGEV) ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) iş birliğinde bu yıl üçüncüsü düzenlenecek “Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroAntep)” salgın nedeniyle vatandaşların katılmadığı bir etkinlikle başladı.

Batalhöyük’te Antep fıstığı hasadı ve şire yapımıyla başlayan festivalde kentin lezzetlerinin yer aldığı stantlar açıldı.

Güneşten, topraktan ve tarihten gelen yerel lezzeti dünyaya tanıtmak amacıyla geleneksel hale getirilen festivalin ilk gününde Türkiye’nin gastronomi profesyonelleri, gurmeler, gastronomi yazarları ve protokol fıstık toplayarak, şire yaptı.

Hasadın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Davut Gül, Gaziantep’in çok bereketli topraklara ev sahipliği yaptığına dikkat çekti.

Coronavirus nedeniyle bu yıl festivalin dijital ortamda gerçekleşeceğini belirten Gül, “Geçen yıl çok daha büyük kapsamda bir festival oldu. Bu yıl pandemiden dolayı dijital ortamda vatandaşlarımızla buluşuyoruz. Burada bugün, hasat programı var. Biraz önce fıstık hasadımızı yaptık, ardından da şire yapımına geçtik. Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu tarım okulunun mahsülleri de burada bulunuyor. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Asıl olan sürdürebilirliği sağlamak, bu yönde de yoğun gayret gösteriyoruz.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, Gaziantep’te büyük bir hikaye ve kültür olduğunu belirterek, “Şehrimizin bir geçmişi var ve bunu geleceğe taşımayı amaçlayan büyük bir irade var. Pandemiden sonra yeni bir dünya kuruluyor. Yeni dünyanın kodlarını çok iyi görmemiz lazım. Başta yerellik, doğallık ve dijitalleşme önemli hususlar. Bunun gereği olan bereketli hilal, daha stratejik ve önemli hale gelecek. Bereketli hilalin bir hikayesi var. Üzüm örneğini ele aldığımızda burada büyük bir emeğin ve inovasyonun yer aldığını göreceksiniz. Gaziantep’in yöresel lezzetleri kendi kendine gerçekleşmiyor. Bu kentte örnek bir iş birliği ve büyük bir emek var. Güneşin D vitamini olmazsa şire yapımından güzel bir verim alamayız. Akabinde kurutmada gerçekleşmez. Sağlıklı lezzetin başkenti olma yönündeki gayretimiz devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Hasada, Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra Gaziantep milletvekilleri, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç ve İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz ve diğer yetkililer katıldı.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

YUKARI ÇIK