Habur Sınır Kapsının açılmasıyla Irak’a ihracat artışı başladı

Habur Sınır Kapsının açılmasıyla Irak’a ihracat artışı başladı

Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurul Başkanı Mahsum Altunkaya, Habur Sınır Kapısının normale dönmesiyle birlikte Irak'a gerçekleştirilen ihracatta artışın devam ettiğini belirtti.


Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Toplantısı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle’nin katıldığı telekonferans sistemiyle gerçekleştirildi

Mahsum Altunkaya Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, sektörel sorunların yanında pandemi süreci ve ihracat rakamları değerlendirildi.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, hububatçıları ihracatta gerçekleştirdikleri başarılardan dolayı kutlayarak yaşanan sorunların çözümü için gereken girişimleri yaptıklarını ifade etti.

Pandemi sürecinde ihracatçıların önemli bir sınav verdiğine de dikkat çeken Gülle, birlik ve beraberlik içerisinde bu sürecin başarıyla tamamlandığını, ülke ihracatçılarının yeni destanlar yazacağını belirtti.

Toplantı sonrası bir değerlendirme yapan Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurul Başkanı Mahsum Altunkaya da bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de pandemi sürecinden kaynaklanan sıkıntılar olduğunu, alınan önlemlerle bu sıkıntıların aşılması için gerekli her türlü çalışmaya destek verdiklerini ifade etti.

“Covid-19 salgını bütün sektörleri olumsuz etkilemiştir”

Altunkaya 2020 yılının ilk beş aylık sürecinde Türkiye genelinden sektör olarak 2 milyar 901 milyon 972 bin dolarlık ihracata imza atıldığını belirterek, “Dünya genelinde yaşanan Covid-19 salgının bütün sektörlerde olduğu gibi sektörümüze de olumsuz yansımaları olmuştur. Ancak gerek gümrük kapılarında alınan önlemler gerekse hükümetimizin bu konuda yürüttüğü çalışmalar sürdürülebilir ihracatımızın akışında kesinti yaşanmaması için önemli adımlar olmuştur. Sürecin sonlanmasında elbette vatandaş olarak birey olarak alınan önlemlere uymak, olumsuzluklardan korunmak hepimizin ortak görevidir. Önümüzdeki süreçte de istisnasız herkesin Coronavirus ile mücadelede üzerine düşenleri yapacağına inanıyor, ihracatımızın başarıyla sürdürülmesinde emekleri bulunan bütün ihracatçılarımızı kutluyorum.” dedi.

“Ortadoğu ülkeleri liderliğini korudu”

2020 yılı Ocak-Mayıs döneminde en fazla ihracatın Ortadoğu ülkelerine gerçekleştirildiğini ifade eden Altunkaya, “Ülke grupları bazında bakıldığında Türkiye genelinden en fazla ihracat bir milyar 160 milyon 408 bin dolarla Ortadoğu ülkelerine gerçekleştirilirken ikinci sırada 658 milyon 876 bin dolarla Afrika ülkeleri, üçüncü sırada ise 374 milyon 177 bin dolarla Avrupa Birliği ülkeleri yer almıştır. Bu süreçte Amerika ülkelerine 289 milyon 144 bin dolar, Orta Asya ve Okyanusya ülkelerine 163 milyon 459 bin dolar, Eski Doğu Bloku ülkelerine 126 milyon 368 bin dolar, Türki Cumhuriyetlere 82 milyon 937 bin dolar, diğer Avrupa ülkelerine ise 34 milyon 007 bin dolarlık ihracata imza atılmıştır.” diye konuştu.

“En fazla ihracat Irak’a gerçekleştirildi”

Altunkaya 2020 yılının ilk beş aylık sürecinde gerçekleştirilen sektörel ihracat rakamları ile ilgili de bilgi vererek, şunları söyledi:

“Sektörümüzden yılın ilk beş aylık sürecinde ülke genelinden 2 milyar 901 milyon 972 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. İhracatımız ülke bazında değerlendirildiğinde bu süreçte toplam 204 ülkeye ve serbest bölgeye ihracat yapılmış olup ilk sırada 516 milyon 757 bin dolarla Irak, 149 milyon 556 bin dolarla Birleşik Devletler, 120 milyon 276 bin dolarla Yemen, 112 milyon 628 bin dolarla Suriye, 102 milyon 167 bin dolarla Suudi Arabistan, 100 milyon 636 bin dolarla Almanya, 80 milyon 805 bin dolarla Venezuella, 79 milyon 364 bin dolarla Cibuti, 75 milyon 526 bin dolarla İsrail ve 64 milyon 266 bin dolarla Libya en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk on ülke arasında yer almaktadır.  En fazla ihracat gerçekleştirilen ilk on ülkeye yapılan ihracatın toplamı bir milyar 401 milyon 983 bin dolar olarak gerçekleşirken diğer ülkelere bu süreçte yapılan ihracatımızın toplamı 1 milyar 499 milyon 989 bin dolardır.”

Altunkaya 2020 yılının ilk beş aylık sürecinde ürün grupları bazında en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürün gruplarında ilk sırayı 821 milyon 084 bin dolarla bisküvi, gofret, kek, makarnanın, ikinci sırayı 504 milyon 674 bin dolarla değirmencilik ürünlerinin aldığını, bu sıralamada üçüncü sırada 382 milyon 497 bin dolarla diğer gıda müstahzarları şekersiz sakız, maya gibi ürünlerin yer aldığını ifade etti.

“Türkiye en fazla un ihracatı yaptı”

Ürün bazlı ihracatta en fazla ihracatın 378 milyon 74 bin dolarla un olduğunu belirten Altunkaya, bunu 301 milyon 115 bin dolarla makarna, 271 milyon 755 bin dolarla tatlı bisküvi, gofretler, 247 milyon 790 bin dolarla ayçiçek tohumu yağının takip ettiğini ifade etti.

“Irak’a ihracatımız normale dönüyor”

Habur Sınır Kapısının normale dönmesiyle birlikte Irak'a gerçekleştirilen ihracatta da artışın devam ettiğine dikkat çeken Altunkaya “Pandemi sürecinde alınan önlemlerle kontrollü geçiş süreci başlamış ve karşılıklı araç geçişleri yerine oluşturulan tampon bölgede değişim gerçekleştirilmektedir. Bu sürecin sona ermesiyle birlikte karşılıklı araç geçişi sona ermiş ve her geçen gün eskisi kadar günlük ortalama 2 bin 500 araç geçişi başlamıştır. 2020 yılının ilk beş aylık sürecinde bütün sektörlerden Türkiye genelinde 2 milyar 591 milyon 015 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilirken GAİB’in Irak'a bütün sektörlerde ki ihracatı 810 milyon 379 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Hububat sektöründe Türkiye genelinden yılın ilk beş aylık sürecinde Irak’a 516 milyon 757 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmiş Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise bu süreçte 286 milyon 147 bin dolarlık hububat bakliyat ihracatına imza atılmıştır. Bütün ihracatçılarımızı kutluyoruz. Bundan sonraki süreçte sektörümüzün gelişmesi için yapılacak her türlü çalışmanın içerisinde yer alacağız.” ifadelerini kullandı. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.