Gaziantep Valisi Gül: “Basın pandemi sürecinde önemli görev üstlendi”

Gaziantep Valisi Gül: “Basın pandemi sürecinde önemli görev üstlendi”

Gaziantep Valisi Davut Gül, “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı” münasebetiyle yayınladığı mesajında, basının pandemi sürecinde üstlendiği göreve dikkat çekti.


Toplumun yönlendirilmesinde basının gücüne dikkat çeken Vali Gül, kentte görev yapan gazetecilerin “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı”nı kutladı.

24 Temmuz 1908’de basında sansürün kaldırıldığını ve bu tarihin her yıl “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanmaya başlandığını hatırlatan Gül, “İçinde bulunduğumuz iletişim çağında her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme hakkı modern dünyada tartışılmaz bir gerçektir. Bu anlamda toplumsal değerlere saygılı, kişi hak ve özgürlüklerini koruyup gözetmeyi görev sayarak halkımızın doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacını sağlayan basın kuruluşları, aynı zamanda demokrasimizin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır.” dedi.

Basının önemine dikkat çeken Gül, “Teknolojinin hızla geliştiği çağımızda yeni iletişim imkânları artarken buna paralel olarak özellikle internet kullanımıyla zenginleşen iletişim dünyasında toplum ve devlet arasında köprü olma görevi üstlenen basın mensuplarımız, görevlerini özveriyle yerine getirmektedirler. Milli değerlere saygılı, kişi hak ve özgürlüklerini temel alan bir anlayışla içinde bulunduğu toplumu daha ileriye taşıyacak bir yaklaşımla görevini yerine getiren basın, demokrasimizin en büyük güvencesidir.” ifadelerini kullandı.

Pandemi sürecinde basının önemli bir görev üstlendiğini belirten Gül, “Bütün dünya ülkelerinin sistemlerini, ekonomilerini, toplumsal bakışlarını ve toplumsal yaşayış tarzlarını sağlık temelinde yeniden sorgulamalarına yol açan küresel bir salgınla, Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu dönemde, Gaziantep olarak toplumsal birlikteliğimizi artırmak adına uyguladığımız her projede, ilimizde bulunan basın mensuplarımız yaptıkları haberlerle bizlere yardımcı olmuş ve birlik anlayışımızın artmasına katkıda bulunmuşlardır. Bununla birlikte ilimizin kalkınması açısından koyduğumuz hedefler doğrultusunda yürüttüğümüz çalışmalarda, basın mensuplarımızın bizlere desteği de ayrıca gücümüzü artırmıştır.” şeklinde konuştu.

Gül, “Bu duygu ve düşüncelerle basında sansürün kaldırılışının 112’nci yıl dönümünde, ilimizde faaliyet gösteren yerel ve yaygın gazete, televizyon, radyo, dergi, internet haber siteleri ve haber ajansları temsilcileri olmak üzere tüm değerli basın çalışanlarının ‘24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutluyor, kendilerine sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum.” diye konuştu.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.