Gaziantep’te kurbanlık hayvanları yakalama timi bayrama hazır

Gaziantep’te kurbanlık hayvanları yakalama timi bayrama hazır

Gaziantep'te yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla kaçan kurbanlık hayvanların yakalanması için drone destekli kurulan özel tim tatbikat yaptı.


Kurban Bayramı’nda kaçan kurbanlık hayvanların yakalanması için drone destekli ve aralarında veterinerlerin de bulunduğu 20 kişilik özel bir tim kuruldu. Özel tim, kurbanlık hayvanları drone ile tespit edip yakalayacak.

Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla kaçabilecek ve vatandaşlara da zor anlar yaşatabilecek kurbanlık hayvanlara karşı oluşturulan kurban yakalama timi, bu sene daha donanımlı olacak. Ana cadde ve ara sokaklara kaçıp, yerini saptamakta güçlük çekilen hayvanlar, eğitimli drone pilotları tarafından izlenip, yakalama timi tarafından kurban sahibine teslim edilecek.

Bayram öncesi eğitimlerini sürdüren drone destekli özel tim, Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde yapılan tatbikatta, kement ve uyuşturucu iğne atan tüfekler kullanarak kaçan büyükbaş hayvanları yakaladı.

Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Dairesi Başkanlığı tarafından kurulan tim, Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde 15 günlük özel bir eğitime girdi. Eğitimde, fiziksel antrenmanın yanı sıra, kement atma eğitimi, uyuşturucu tüfeğinin kullanılması ile ilgili teorik ve pratik konular öğretilerek bayrama hazırlandı.

20 kişiden oluşan yakalama timinde bu sene 5 veteriner görev yapacak. Kaçan hayvanların tespiti ve takibi için büyük kolaylık sağlayan drone teknolojisi de kullanılacak. Kurban etlerinde şüphe duyan vatandaşlar, Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde görevli veterinerlere gelip kontrol ettirebilecek.

İhbarlar “Alo 153” hattı ile alınacak

Tatbikatın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Daire Başkanı Celal Özsöyler, timin bu senede hizmet vereceğini belirtti.

Toplam 20 kişiden oluşan yakalama timinin yaklaşık 15 günden beri fizik eğitimleri aldığını ifade eden Özsöyler, “Timimize hayvanların nasıl yakalanacağı ile hangi bölgeye anestezi tüfeği kullanması gerektiği, hangi yatıştırıcıları kullanacakları, hangi dozda kullanması gerektiğinin eğitimini verdik. ‘Alo 153’ hattına bildirimde bulundukları zaman bizler kaçan danaları yakalamak için bayram boyunca ekiplerimiz hazır bulunarak, kaçan hayvanları yakalayacaklar veya anestezi uygulayarak vatandaşa teslim edecek. Bu senede yakalama timimize drone bulunuyor. Drone teknolojisini kullanarak kaçan danayı takip edebileceğiz.  Aynı zamanda vatandaşlar koyun ve danaları kestiğinde et konusunda tüketim açısından bir şüpheye düştüklerinde veterinerlerimiz hayvanat bahçesinde hazır bulunarak isteyenlerin etlerini kontrolden geçirecek.” dedi. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.