Deprem öncesi alınması gereken tedbirlerin önemi

Deprem öncesi alınması gereken tedbirlerin önemi

Gaziantep’te Vali Davut Gül başkanlığında “Deprem Çalışma Grupları ve Hazırlıkları Değerlendirme Toplantısı” düzenlendi.


Covid-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında video konferans üzerinden düzenlenen toplantıda deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası yapılması gerekenler ele alındı.

Toplantıda konuşan Vali Gül, toplumun tüm kesimlerinde deprem bilincinin oluşturulması gerektiğini belirtti.

Covid-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında videokonferans üzerinden Vali Davut Gül başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri ve diğer ilgililer katıldı.

Vali Davut Gül, kâğıt üzerinde yapılması ve dikkat edilmesi gereken tüm hususların fiiliyatta hayata geçirilmesi noktasında öncelikle toplum bilincinin oluşturulması gerektiğini belirterek bu bilincin ise sektörle, odalarla,  milli eğitim kurumları ve toplumun tüm kesimleri ile mümkün olacağını belirtti.

Gül, konuşmasında yakın zamanda İzmir’de yaşanan ve can kaybına neden olan depremi anımsatarak, imarlı ve ruhsatlı mekânların ruhsata uygun yapılıp yapılmadığının, ruhsata uygun muhafaza edilip edilmediğinin kontrol edilmesinin önemine değindi.

“Binalarda deprem dayanıklılık testleri önemli”

Deprem yönetmeliği konusunda vatandaşlarda farkındalık oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Vali Gül, “Deprem yönetmeliğinden önce yapılan binalar noktasında vatandaşlarda farkındalık oluşturularak deprem dayanıklılık testlerinin yaptırılması lazım. Daha da önemlisi, konut almak isteyenlerin deprem yönetmeliğinden önce yapılan binaların deprem dayanıklılık testlerinin yapılıp yapılmadığını görmesi lazım. Yani insanlar 40 yıllık birikimini 20-25 yıllık binaya yatırıyorlar, 3-5 ay sonra da binanın çürük olduğu belirtiliyor. Bu vatandaşın mağdur edilmesidir. Burada emlakçılar müteahhitler birliği, meslek odaları, belediyeler, çevre ve şehircilik müdürlüğü ile hepimizin tek bir elden bu farkındalığı oluşturması lazım.” diye konuştu. 

“İmarsız alanda kentsel dönüşüm olacak”

Deprem öncesi, deprem anında ve deprem sonrasında fiilen yapılacakların bilinmesinin hayati önem taşıdığını dile getiren Gül, “Kamu kurumları, hastaneler başta olmak üzere birinci derece bu işin içerisinde olanların, kişi ve binaları hazırlaması gerekiyor. Onun dışında da mutlaka sektörü işin içerisine koymak lazım. Kamuoyunu işin içerisine sokmak lazım. Kamuoyunun ve vatandaşın inanmadığı hiçbir projenin başarılı olma şansı yok. Tehdit çok uzağımızda değil, panik yapmadan herkes önlemini alacak. Fabrika sahibi fabrikasını, bina sahibi binasını güçlendirecek. İmarsız alanda kentsel dönüşüm olacak.  Bizim bir an önce bu dönüşümü yapmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise koruyucu ve önleyici tedbirlerden bahsederek “Dünya artık koruyucu önleyici tedbire geçiyor. Buradaki en önemli husus, eğitim ve denetimdir.  Üniversite mezunları dâhil deprem sırasında birçok vatandaşımız ne yapacağını bilemediği için yapmaması gerekenleri yapıyor. Burada hakikaten can ve mal kaybı çok daha yüksek hale dönüşüyor. O yüzden Milli Eğitim Müdürlüğümüz başta olmak üzere Büyükşehir Belediyemizin de tavsiye ettiği eğitimlerini hızlı bir şekilde yapıp eğitim seferberliğini 2 milyonun üzerinden hızlı bir şekilde organize etmemiz gerekiyor.” dedi.

Toplantı, Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile AFAD’ın konuyla ilgili sunumlarıyla devam etti.  

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.