Cerablus’ta yetim aileler için kompleks yapıldı

Cerablus’ta yetim aileler için kompleks yapıldı

Suriye’nin Cerablus kentinde Kızılay ve Pakistan’da faaliyet gösteren Baitussalam ile Katar Hihfad insani yardım dernekleri iş birliğinde yetim aileler için cami, okul, sosyal tesis ve konutlardan oluşan yetim kompleksi inşa edildi.


Cerablus ilçe merkezinde inşa edilen yetim kompleksinde cami, okul ve sosyal tesisin yanı sıra inşa edilmiş toplam 56 evin yer aldığı kompleks düzenlenen törenle açıldı.

Törende konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, yetimlere verilen bu desteğin maddi boyutundan öte anlamlar taşıdığını belirterek, kompleksin inşasında katkıları olan Baitussalam İnsani Yardım Derneği, Pakistanlı hayırseverler ve Kızılay yetkililerine teşekkür etti.

Cerablus’ta yetim aileler için kompleks yapıldı

Gül, "Katarlı, Pakistanlı dostlarımıza, hayırseverlerimize, burada buna imkân sağlayan meclisimize, danışman arkadaşlarımıza, tüm paydaşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bir işin yapılması kadar nasıl yapıldığı da çok önemli. Buraya baktığımızda özellikle mimari projenin çok güzel olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde ihtiyaçların çok iyi analiz edildiğini, meslek atölyesinin çok önemli olduğunu görüyoruz. Yetim çocukların anneleri ile beraber burada yaşarken, okula devam etmeleri, meslek edinmeleri ve kendi ayakları üzerinde durmaları en az bu evler kadar kıymetli." dedi.

Cerablus’ta yetim aileler için kompleks yapıldı

Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, yapılan kampüs hakkında vererek, "34 tanesi bir artı bir 22 tanesi iki artı bir olmak üzere toplamda 56 aileye çok daha iyi koşullarda barınma imkânı sağlayacak, sosyal tesisleri, okulu, camisi, çocuk oyun grupları ve tüm diğer hizmet birimleri ile bölgede bulunan çok sayıda insana hizmet verecek bu tesisimizin yapımında emeği geçen tüm paydaşlara canı gönülden teşekkür ediyorum.  Bu tesisimiz sadece 56 ailenin istifade edeceği değil, Cerablus’un diğer mahallelerindeki ailelerin de istifade edeceği bir yer olacak. Burada bir insanın sosyal hayatta ihtiyaç duyabileceği her şey mevcut. Bizler buradaki yetimlerimize Türk Kızılayı, Hihfad ve Baiutussalam olarak sahip çıkmış olacağız. Hiçbir sıkıntı olmadan burada yaşayacaklar." ifadelerini kullandı.

Cerablus’ta yetim aileler için kompleks yapıldı

Baitussalam Derneği Başkanı Abdul Sattar, "Suriye’deki insani yardım krizi yıllardır devam ediyor ve buradaki insanlara en büyük desteği sağlayan Türkiye hükümeti, Türk insanına şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca biz de Pakistan olarak desteğimizi sağlamaya çalışıyoruz ve ilerleyen yıllarda da inşallah bu desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Suriye’de yaşanan bu acı olayları biz de Müslüman kardeşleriniz olarak özellikle Pakistanlılar en yakın şekilde hissediyoruz. Bu anlamda elimizden geldiğince destek sağlamaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Hihfad Başkanı Ahmet Akra da "Toplum yapısının en kıymetli değeri aile olduğuna inanıyoruz ve bu değer dinimizin getirdiği kurallar ile yoğun eğitim beraberinde pekleşir. Eğitimin kültür için olmazsa olmaz olan unsur olduğunu biliyoruz. Bu yönde çocuklarımızın ve onların ailelerinin geleceği için yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu proje kapsamında bu zor şartlar altında yaşayan ailelerimizin geleceğini inşa edeceğiz. Onların onurlu ve kaliteli hayatlarının olması için gayretlerimizi devam ettiriyoruz. Projemizin ikinci etabı olan 100 daireyi de en kısa zamanda yapacağımıza emin olarak dua ediyoruz. Bu projenin hayata geçmesi için emeği geçen herkese teşekkür ederiz." diye konuştu. Konuşmaların ardından kampüsün açılışı gerçekleştirildi. 

Cerablus’ta yetim aileler için kompleks yapıldı

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri