Yüksek ev kiraları vatandaşları mağdur ediyor

Yüksek ev kiraları vatandaşları mağdur ediyor

​Türkiye’nin en pahalı kentleri arasında yer alan Gaziantep’te kira oranlarının her geçen gün artması dar gelirli ve asgari ücretle çalışan vatandaşları kara kara düşündürüyor.


Kentte kiralık ev fiyatları bölgesine göre bin TL ile 3 bin 500 TL arasında değişirken, dar gelirli ailelerin ikamet ettiği kırsal mahallelerde ise kira fiyatları 800 TL’den başlıyor. Son 10 yılda artış gösteren kira fiyatları vatandaşların bütçesini zorluyor.

Sanayi, ticaret ve turizm kenti olan Gaziantep’te hayat pahalılığı giderek artarken kent genelinde ise geçmiş yıllara oranla tüm hayat şartları zorlaştı. Konut kiralarında meydana gelen artışlar vatandaşın bütçesini zorlamakla birlikte kiralık ev bulmamakta da zorlanan vatandaşlar, yıllardır bu soruna bir çözüm bekliyor.

10 yıl öncesine oranla konut ve kiralık ev fiyatlarının yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdiği kentte dar gelirli ve asgari ücretle çalışan vatandaşlar, ev hayali bile kuramıyor.

Kentte kimi bölgelerde asgari ücreti geçen yüksek kira fiyatları vatandaşları mağdur etmeye devam ederken, kira ödemelerinin kendilerini mağdur ettiğini belirten vatandaşlar, yetkililerin bu konuda bir çözüm bulmasını bekliyor.

Bir taraftan pandemi diğer taraftan ise yüksek kira artışları nedeniyle zor günler geçirdiklerini belirten vatandaşlar, kiracılara hiçbir tercih hakkının verilmemesinden yakındı.

Kentte yükselen kira fiyatlarının genelde arz talep durumundan kaynaklandığını belirten emlakçılar ise, belediyeler tarafından yeni imar alanlarının açılmasını ve imar konusunda belediyelerin kısıtlı davranmaması çağrısında bulunuyor.

Konut ve kiralık ev fiyatlarındaki aşırı yükselişin vatandaşların zor duruma düşmesine neden olduğunu belirten emlakçı Tacim Kervancı, imara kapalı alanların imara açılmadığı müddetçe konut ve kiralık ev fiyatlarının düşmeyeceğini söyledi.

“İlimizde yeterince konut ve müstakil ev yok”

Kentte konut sorununun ev fiyatlarına olumsuz etki ettiğine dikkat çeken Kervancı, “İlimiz Gaziantep Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunduğundan dolayı merkezi ve metropol bir şehirdir. İstanbul’un bundan yaklaşık 30-40 yıl önceki dönemini anımsatıyor. Yine aynı zamanda sanayi şehri olmasından dolayı ciddi anlamda hem göç alıyor hem de nüfusu artıyor. Bu durumda kentte bir yoğunluğa neden oluyor. Bu yoğunluktan dolayı aşırı derecede kiralık ev talebi var. Kiralık ev talebi olunca da bu talebi karşılayacak kadar ilimizde yeterince konut veya müstakil ev yoktur. Dolayısıyla da olanlarda olması gereken değerinden ziyade vicdani ve etik olmayan bir değerde ev kiralarından ücret talep ediliyor. Bütün ev sahiplerini aynı kefeye koymak doğru değildir ama ev sahiplerinin biraz ellerini vicdanlarına koyup gerçekten bu insanların durumlarını göz önünde bulundurup, buna göre hakkı olan ücreti talep etseler daha iyi olur.” dedi.

“Yeni imar bölgelerinin açılması ve konutların yapılması lazım”

Vatandaşların aynı zamanda kiralık ev bulmamakta da zorlandığını aktaran Kervancı, “Şu anda kiralık ev bulunmuyor ama insanlar en azından bulduklarında da değerinde bulmuş olur. Şu anda ev kiraları çok fahiş fiyatta veriliyor. Bundan dolayı halkımız mağdur oluyor. Öncelikle yerel yönetim başta olmak üzere ülkemizin idarecileri bu konuda ciddi anlamda bu duruma el atıp yeni imar bölgeleri açmaları ve konut yapmaları gerekiyor. Toplumun ihtiyacını karşılayacak derecede konut yapıldığında yaşanan bu mağduriyet ortadan kalkacaktır. Toplumun ihtiyacını karşılayacak derecede konut yapıldığında konut fiyatları ve kira fiyatları makul bir seviyede seyredecektir. Aksi takdirde bunun önünü alamayacağız.” diye konuştu.

“Bin 500 TL kira ödeyen bir kişi nasıl geçinecek?”

Ev kiralarının altında ezildiklerini belirten vatandaşlardan Müslüm Kör, yetkililerin acilen bu duruma bir el atmasını isteyerek, “Gaziantep'te ev kiraları ile baş edemiyoruz. Konut fiyatlarıyla ise hiç baş edilemiyor. Konut ve ev kiraları her ay dolar yükselir gibi yükseliyor. Her geçen gün fiyatlar artıyor. 180 bin TL olan daire bir ay içerisinde 340 TL'ye yükseliyor. Nasıl olacak biz de bilmiyoruz? Bin TL olan kiralık ev ise bir ay içinde bin 500 TL oluyor. Bin 500 TL kira ödeyen bir kişi nasıl geçinecek? Artık bu duruma bir an önce bir çarenin bulunması lazım. Çünkü çare bulunmazsa insanlar sokakta kalacak. Ev kiraları bin 500 TL, konut fiyatları 300 bin TL ve fiyatlar daha da artıyor. Peki, bu durum nereye kadar gidecek?” ifadelerini kullandı.

“Asgari ücretle çalıştığımdan dolayı ev kiramızı ödemekte zorlanıyoruz”

Gaziantep'te ev kiralarının ve konut fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirten Hacı Gümüştekin ise, şunları söyledi:

“Asgari ücretle çalıştığımızdan dolayı ev kirasını ödeyemeyecek duruma geldik. Her geçen sene de ev kiraları daha da yükseliyor. 2+1 dairenin kirası bin TL'den başlıyor. Asgari ücretle çalıştığımdan dolayı ev kiramızı ödemekte zorlanıyoruz. Şu anda işsizim ve ev kiramı vermekte çok zorlanıyorum. Satılık konut fiyatları ise 350 bin TL’den başlıyor. İnsanların ev almaları her geçen sene daha da zorlaşıyor. Bundan dolayı mecbur kiracı olarak yaşamaya devam ediyoruz. Yetkililerin bu duruma bir çözüm bulması lazım. Dar gelirli vatandaşlar için evler yapılıyor ama dar gelirli vatandaşlar hiç bu evlerden faydalanamıyor, daha çok zenginler faydalanıyor.” 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

YUKARI ÇIK