14 Haziran 2024 Cuma günü okullarımız tatile girecek. Yılın 9 ayı boyunca yoğun okul dersleri ve etkinliklerinden dolayı anne babanın eğitim alanından uzaklaşan çocuklarımız, 3 ay sürecek yaz tatili boyunca ebeveynlerin kapsamına tekrardan girecektir.

Bu durumu fırsata çevirmemiz gerekmektedir. Çocuğu anne babanın eğitim alanı dışına çıkarmak için resmi ve özel kurumlar tarafından yaz kursları düzenlenmektedir. Özellikle bu kurslarda yüzme, futbol, spor, müzik vb. alanlarda eğitimler verilmektedir.

Özellikle son dönemlerde anne babalar çocuklarının sosyal ve fiziksel gelişimleri için söz konusu bu kurslara yoğun ilgi göstermektedir. Bu kurslara giden çocuklar ile ilgili anne babalar süreç içerisinde çocuklarının ahlaki davranışlarından dolayı şikâyetlerde bulunmaktadırlar.

Bu durumun temel nedeni çocuklarının sosyal ve fiziksel gelişimlerini düşündükleri kadar ahlaki ve manevi gelişimlerini düşünmemelerinden kaynaklanmaktadır.

Mevcut eğitim sistemimiz çocuklarımızı yarış atına dönüştürmüş durumdadır. Dünyalık başarı elde edebilmeleri için hafta içi ve hafta sonları çocuklarımızı kurslara göndermekteyiz.

Çocuklarımız yılın dokuz ayı ne yazık ki bu durumdadır. En azından yılın geri kalan 3 ayında çocuklarımızı bu yarış atı kulvarından uzaklaştırmak gerekmektedir. Bu nedenle anne babalar şimdiden çocuklarının ahlaki ve manevi gelişimleri için Yaz Kuran kurslarına kayıt yaptırmaları için bir çaba içerisinde olmalıdır. Çocuklarına günlük program hazırlamalıdır.

Hazırlayacağı programın içerisinde ameli ve ibadet programları, kitap okuma, teknolojiden uzak tutma, gece geç uyumama, güne erken başlama gibi bir düzen ve program hazırlamalıdır. Yapmış olduğu programı da sıkı bir şekilde takip etmelidir.

En büyük örnek anne babadır. Çocukları için bu programı yaparken kendisini bu programın dışında tutması doğru değildir. Çocuğumuza “Kitap Oku” derken, kendimiz televizyon karşısından kalkmıyorsak, çocuğumuzun elinden tableti alırken, bizim elimizden telefon düşmüyorsa, baba işe gittikten sonra geriye kalan ev halkı geç saatlere kadar uyuyorsa çocuğumuz için yapacağımız programın bir önemi kalmayacaktır.

Genelde tüm ebeyenlerin düştüğü bir hata bulunmaktadır. Bu hata çocuğumuza çok yoğun bir program çıkarmamızdır. Kendimize çocuğumuzla ilgili şunu sormalıyız. Bu 3 ayın sonunda “çocuğumda yerleşmesini istediğim hangi alışkanlık” üzerinde durmalıyım. Yani 3. Ayın sonunda;

“Kitap Okuma” alışkanlığını kazandırmak istiyorsam, Kitap okuma ağırlıklı bir program hazırlamalıyım.

“Kuran Okuma” alışkanlığını kazandırmak istiyorsam, Kuran okuma ağırlıklı bir program hazırlamalıyım.

Erkek çocuğumda “Cami Alışkanlığını” kazandırmak istiyorsam, Cami ağırlıklı bir program hazırlamalıyım. 

Kız çocuğumda “Tesettür Bilinci ve Alışkanlığı” kazandırmak istiyorsam, Tesettür ağırlıklı bir program hazırlamalıyım.

“Sıla-i Rahim”e gerekli önemi verme alışkanlığı kazandırmak istiyorsam, Akraba ziyaretleri ağırlıklı bir program hazırlamalıyım.

“Namaz Hassasiyeti Oluşturma”, “Cömert olma”, “Yardım sever olma” , “Toplumun Sorun ve Sıkıntılarına Karşı Duyarlı Olma”, Kız çocukları için “Anneye Yardımcı Olma”, Erkek Çocukları için “Babaya Yardımcı Olma” gibi hangi konuda alışkanlık kazandırmak istiyorsak çocuğumuzun programını ona göre hazırlamalıyız.

Çocuklarımız Allah’ın bizlere birer emanetidir. Dünyalarını düşündüğümüz kadar Ahiretlerini de düşünmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde gecemizi gündüzümüze katarak Dünyalık bir şeylere sahip olması için çabaladığımız evlatlarımız, Ahiret’te yakamıza yapışarak bizlerden davacı olacaktır. Bu son çok kötü bir sondur. Rabbim bizleri ve çocuklarımızı muhafaza etsin.

Selam ve dua ile…Bu makale için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.