Gündemi takip eden her insan bilir ki UNİCEF’ in çocuk hakları konusunda bir açıklaması basına yansıdı. Bu açıklamaya göre 2021 yılının sonuna kadar 190 milyonundan fazlası çocuk olmak üzere 300 milyon insana temel hizmet ve ihtiyaçların ulaştırılması için 6,4 milyar dolar tutarında acil fon gerekmektedir. Covid 19 hastalığı sebebi ile bu tutar önceki yıla göre yüzde 35 oranında artmıştır.

Yıllardan beridir süre gelen yoksulluk bu hastalıktan dolayı zirveye çıkmıştır. 

UNİCEF’in Avrupa birliği ve tüm dünya devletlerine bu çağrısı ne kadar karşılık bulabilir bilmiyorum ama meselenin temeline inmek gerekmektedir.

Kapitalist düzen ve emperyalist güçlerin UNİCEF’ in çağrısına kulak tıkadıkları aşikardır. Bilindiği üzere UNİCEF bu çağrıyı kurulduğu yıl olan 1946 dan beri yapmaktadır. Ancak kapitalis düzen devletleri kör sağır dilsiz maymun misali tüm çağrılara sırtını dönmüş ve amaçlarını daha çok elli etmişlerdir.

Daha çok silah satışı ve daha çok kan…

Şöyle bir örnek vereyim;

Dünya genelinde silaha yatırılan para yaklaşık 2 trilyon dolardır. Bu paranın sadece binde 3 ü bile UNİCEF’ in belirtmiş olduğu ihtiyacı yani 6,4 milyar doları karşılamaya yetmektedir. 

Hatta size daha tuhaf bir şey söyleyeyim;

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) ‘ nın yıllık raporuna göre küresel silah satışları geçen yıla göre yüzde 8,5 oranında artış gösterdi. En çok silah satışı yapan 25 şirketin sıralandığı listenin başında hangi ülke geliyor sizce?

Tabiki Amerika…

Dikkatle düşünürseniz UNİCEF’ in yardım çağırısında belirttiği tutar 6,4 milyar dolar iken bu 25 şirketin yıllık cirosu 361 milyar dolar. Aradaki uçurum kadar fark bile insanlık ayıbını gözler önüne seriyor. 

Yatırımlar silaha değil insana yapılmalı diyeceğim ama maalesef her geçen gün geliştirilen yeni silahlar üretici ülkelerin kasalarına milyarlarca dolar girmesini sağlarken karışıklık çıkan yada çıkartılan ülkelerdeki iç savaş, çatışma ve terör olaylarında milyonlarca kişi yaşamını yitiriyor, sakat kalıyor ve evinden yurdundan oluyor ama silah tüccarları her dönemde satış yapacak bir alan buluyor.

Gelmiş geçmiş en büyük öğretmen olan peygamberimiz ashabına şöyle uyarıda bulunmuştur.

‘’kadın öldürmeyin, çocuk öldürmeyin, yaşlı öldürmeyin, kiliseleri yakmayın, yeşillikleri koparmayın’’

İşte insanlık bu örnekteki güzel ahlak ve ilkelerden uzaklaştıkça dünya da felaket, huzursuzluk baş gösteriyor. Çünkü silah tüccarlarının sebep oldukları savaşlarda kadın erken yaşlı çocuk demeden insanlar ve insanlık öldürülüyor. 

Yüce dinimiz İslam’ ın korunmasını emrettiği 5 temel hak vardır.

Bunlar; din, can, mal, akıl ve neslin korunmasıdır. 

Kıyamet kopana kadar mazlumda var olacaktır, zalimde. Ancak şöyle bir kaide vardır ki İslam’ da mazluma yardım etmekten önce zulmü ortadan kaldırmak esastır. Zulmü ortadan kaldırmak ise adalet ile, insana değer vermek ile, kardeşlik esaslarını topluma hakim kılmak ile olacaktır.

Rabbim mazlumların yardımcısı olsun..Bu makale için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri