Kamu Zamları, Özel Sektör Zamlarından Geri Değil

    Kamu Zamları, Özel Sektör Zamlarından Geri Değil

Gıda ve temel tüketim maddelerindeki aşırı artışların sorumluluğu büyük oranda özel sektöre mal edilirken, vergi, harç ve diğer ücret kalemlerinde devlet eliyle yapılan fahiş artışlar, özel sektörü aratır niteliktedir.

Özel sektörde haksız rekabet ve fırsatçılık gibi olaylar zaman zaman olmaktadır. Ancak devlet kendi kurumlarında yaptığı zamlar ile özel sektördeki tutarsızlıkların çok ötesine geçmiştir.

Malumunuz 2020 yılı tüketici enflasyonu % 14,60 olarak açıklandı. Merkez Bankasının 2021 enflasyon beklentisi ise yüzde 9,4’tür. Devlet eliyle yapılan zam oranlarında ölçü kabul edilen enflasyon oranları ortada iken bu oranların çok üzerinde zam furyası da devam etmektedir.

Gıda sektöründe yapılan zamlardan daha önce bahsetmiştik. Ancak ülke ekonomisini incelerken ve strateji belirlerken tüm sektörleri beraber ele almak zorundayız.

Ülke ekonomisinin temel taşı olan teknoloji sanayi de ardı ardına hamleler yapılırken, meydana gelen zam artışları hiç yerinde olmamıştır.

Bir kaynak bulundu ise tamam,

Ancak ortada bir gelir yok ise bu zam da neyin nesi…

Ayrıca son olarak ÖSYM ücretlerine % 29; elektrikli araçların ÖTV’lerine % 10 ile % 60 arası zam yapıldı. Aynı şekilde Avrasya tünel geçişlerine % 26, Osmangazi köprüsüne % 25, Yavuz Sultan Selim köprüsüne ise % 21.9 oranında zamlar yapıldı. Buna rağmen geçiş kotaları için yüklenici firmalara astronomik fark ücretleri ödenmektedir. Yap-İşlet-Devret projeleri birer kara deliğe dönüşmüştür.

Çevreci oluşu, enerji tasarrufu ve diğer avantajları nedeniyle diğer ülkeler elektrikli otomobilleri teşvik kapsamına alırken Türkiye’nin ÖTV oranlarını aşırı şekilde artırması düşündürücüdür.

Avrupa'da elektrikli otomobillerin en yoğun kullanıldığı ülkelerin başında gelen Norveç'te, elektrikli araçlara yüzde 25 oranındaki KDV uygulanmıyor. Bu sayede üretim maliyeti daha yüksek olan elektrikli otomobiller, ülkedeki içten yanmalı modeller ile benzer fiyatlara alıcı bulabiliyor.

Almanya'da ise yüzde yüz elektrikli otomobil alımlarında 4 bin Avro'luk devlet desteği veriliyor. Ayrıca bu araçlardan 10 yıl boyunca taşıt vergisi alınmıyor.

Otomobillerin emisyon değerine göre vergilendirildiği Fransa'da, elektrikli araçların fiyatının en çok yüzde 27'sine kadar devlet desteği veriliyor. Ülkedeki elektrikli otomobil alıcıları toplam 8 bin 500 Avro'luk  teşviklerden yararlanabiliyor.

Dünyanın en büyük otomobil ve elektrikli otomobil pazarı Çin'de işe elektrikli araçlara 2 bin 400 ile 3 bin 300 Avro arasında değişen tutarlarda indirim uygulanıyor. ABD'de de elektrikli araç alıcıları 7 bin 500 dolarlık vergi indirimi alıyor.

Estonya’da ise 50 bin euro etiket fiyatının altında olan tam elektrikli araçlar için 5 bin euro teşvik veriliyor.

Finlandiya’da Estonya’ya benzer bir yol izliyor. Tam elektrikli ve 50 bin euronun altında fiyatı olan araçlar için 2 bin euro indirim sağlanıyor.

Türkiye’nin AB ülkeleri arasındaki komşularından biri olan Yunanistan ise elektrikli otomobillere teşvikler sunuyor.

Yunan devleti tam elektrikli araç alanlara otomobillerini fiyatını yüzde 15’ini geri ödüyor. Buna ek olarak eski aracı 10 yaşının üzerindeyse ve hurdaya ayırırsa 1000 euro daha ödeme yapıyor.

Ayrıca Yunanistan tam elektrikli ticari taksi hizmeti görecek olan araçları alan vatandaşlarına aracın fiyatının yüzde 25’ini geri öderken hurdaya çıkarılan eski araçları içinde 2500 euro ekstra ödeme yapıyor. Bu rakam araç HTA formunda ise 8 bin euroya kadar çıkıyor.

Yunanistan bunlara ek olarak Van araçlarını değiştirip elektrikli Van alanlara yüzde 15 geri ödeme sunuyor ayrıca 1000 euroda eski araç için hurda ücreti ödüyor.

Türkiye ile iyi ilişkileri olan AB ülkelerinden Macaristan ise liste fiyatı 32 bin euronun altında olan araçlarda 7 bin 350 euro. 34 bin ile 44 bin euro arasında fiyatı olan araçlar içinse 1500 euro teşvik sağlanıyor.

Birleşik Krallık ülkelerinden biri olan İrlanda da durum pek farklı değil. İrlanda devleti tam elektrikli araç satın alımlarında 5 bin euro, 50 g CO2/km salımı ve altında olan kablolu şarjlı elektrikli araçlar için 5 bin euro ve tam elektrikli hta’lar içinse 3800 euro teşvik veriyor.

AB’nin otomotiv konusunda öne çıkan üyelerinden biri olan İtalya’da ise, 50 bin euro liste fiyatının altında olan, 70 g CO2/km’nin altında egzoz gazı salımına sahip araçlarda tek alımda 6 bin euroluk indirim sağlanıyor.

Portekiz’de teşvikler bireysel ve ticari olarak ikiye ayrılıyor. Bireysel olarak tam elektrikli otomobil satın alacak kişilere 3000 euro indirim yapılırken. Şirketlere 2 bin ve 3 bin euro aralığında teşvik sağlanıyor.

Doğu Avrupa’da yer alan Romanya’da yeni ve tam elektrikli araç satın aldığınızda 10 bin euroluk teşvik sağlanıyor. Kablo ile şarj edilebilen hibrit motorlu ve 50 g CO2/km salımının altında çevreyi kirleten araçlarda ise 4250 euro indirim gerçekleştiriliyor. Eski aracını hurdaya çıkaranlara ekstradan 1250 euro daha indirim yapılıyor.

İspanya’da da sistem aslında diğer AB ülkelerindeki gibi. Tam elektrikli otomobillerde 4 bin – 5 bin euro aralığında indirim yapılırken, kablo ile şarj edilen hibrit motorlu araçlarda 1900 ile 2600 euro aralığında teşvik sağlanıyor.

Ticari araç sınıfında olanlar içinse 4 bin 400 ve 6 bin euro aralığında teşvik imkanı kullanıcıya sunuluyor.

İngiltere’nin de içinde bulunduğu Birleşik Krallık ülkelerinde ise etiket fiyatı 50 bin sterlinin altında olan sıfır emisyonlu bir araç satın aldığınızda 3 bin sterlin indirim yapılıyor.

Gördüğünüz gibi tüm dünya devletleri temiz bir çevre ve hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmaya çalışırken, Türkiye gibi ilerleme sürecinde olan bir ülkenin ÖTV zammı yapması akıllara bir çok soru işareti getiriyor.

Ayrıca ekonomik yönden pandemi sürecinin oluşturduğu ağır koşullarda kamu zam oranlarının bu denli aşırı olması, zor durumdaki halkın yükünü iyice ağırlaştırmıştır. Kötü ekonomi yönetimlerinin ağır faturalarının vatandaşa ödettirilmesinden bir an önce vazgeçilmelidir.Bu makale için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.