Hz. İbrahim'i Anma ve Anlama Günleri

    Hz. İbrahim'i Anma ve Anlama Günleri

Hz. İbrahim’i anma ve anlama günlerinin içerisindeyiz. Fecir suresinin ilk ayetlerinde fecre ve on geceye diyerek kasem eden Allah Celle Celaluhu, Zilhicce'nin bu içinde olduğumuz ilk 10 gününü farkında olarak geçirmemizi diliyor. Farkında olmamız gereken nedir?

Özellikle bu 10 günde Hz. İbrahim'in ve Al-i İbrahim'in (İbrahim'in ailesinin) yaşam tarzını yad edip tevhidi bireyler ve ailelere dönüşmemiz yüce yaratıcımız Allah Celle Celahu'yu razı eder.

Hac, Sefa-Merve arasındaki yaptığımız Say, umre, kurban ibadeti, arefe gününden Kurban Bayramı'nın 4. Gününün sonuna kadar getirdiğimiz teşrik tekbirlerinin hepsini Hz. İbrahim ve ailesinden miras aldık. Özellikle 'Lebbeyk Allahümme lebbeyk...' demeyi ‘Sana geldim Allah'ım! Buyur Allah'ım buyur! Senin şerikin senin ortağın yoktur! Allah'ım hamd senin içindir, nimet senindir, mülk sana aittir, senin ortağın şerikin yoktur Allah'ım!’ diyerek Allah'tan gayrı ilahları inkar etmeyi Hazreti İbrahim ve ailesinden öğrendik.

Yeryüzüne kendi heva ve hevesine göre nizam getirdiğini söyleyen, yeryüzünde fitne ve bozgunculuk çıkaran bütün müstekbir ve emperyalistlere başkaldırıp zalimlere düşmanlık etmeyi Hazreti İbrahim'den öğrendik.

Hz. İbrahim'i özellikle bu günlerde gündemimize alıp her yerde işlemek ve ilahi metotla ailemizi, toplumumuzu İbrahim Aleyhisselam'ın milletine dönüştürmeliyiz. Kur'an'ın birçok ayetinde bu yüce peygamberden bahsedilir. Özellikle imamlarımız, hatiplerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız hatta ve hatta cumhurbaşkanımız başta olmak üzere ülkemizin bütün milletvekilleri bu yüce peygamberin hayatından kesitler çıkarıp milletimize anlatmalıyız. Bütün Müslümanların tek bir milletten olduğunu ‘Milleti İbrahim’ olduğunu insanlara hatırlatmalıyız.

 Küçükken camide İmam Efendi hepimize birden sorar derdi ki: ‘Kimin milletindensiniz?’ tabii bize önceden ezberlettiği cevabı ile hep beraber var gücümüzle ‘İbrahim'in milleti’ derdik. Türk-Kürt-Arap; Şii-Sunni ve ulus devletlere bizleri ayırarak yıllardır sömüren emperyalist devletlere karşı biz İslam ümmeti "İbrahim Milletiyiz" deyip bütün Müslümanları birleştirebiliriz.

Hz İbrahim’i anlama ve anlatma etkinlikleri deyince aklımıza Urfa’mız geliyor. Hz. İbrahim'i en çok yâd eden, ülkemizde Halil ve İbrahim isimlerinin en çok konulduğu ilimiz Urfa’dır. Hz. İbrahim'i anma ve anlamı etkinlikleri sadece Urfa'da değil ülkemizin tüm şehirlerinde icra edilmeli, hepimizin gündeminde olmalıdır. Hz İbrahim'in tevhid mücadelesi bu mübarek günlerde toplumumuza en güzel kelimelerle en güzel mekânlarımızda anlatılmalıdır. Radyolarımızda, televizyonlarımızda, kitle iletişim araçlarının tamamında Hz. İbrahim ve onun tevhid mücadelesi işlenmelidir.

Hz İbrahim anlatılırken İslam'ın birçok şiarıyla karşılaşmış olacağız. Bunların başında hac ibadeti, zemzem, Kabe, Hacer annemiz, Hazreti İsmail, Hazreti İshak, Sara annemiz, Hz. Lut ve onun cinsel sapkınlarla olan mücadelesini toplumumuza anlatmalıyız. Nemrut ve günümüzdeki Nemrudi düzenleri toplumumuza tanıtmalı, Hz. İbrahim'in putları kıran, kendini ilah görüp yeryüzünde kendi kafasına göre bir düzen kurmak isteyenlere karşı olan amansız mücadelesini, o tevhidi duruşunu milletimize öğretmeliyiz. Günümüzdeki şeytan ve taraftarlarının kurmuş olduğu putları kıracak, şeytani düzenleri yıkacak bir millet inşa edebilme duasıyla...Bu makale için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.