​Hazırlıklı olmak, geçip giden ve bir daha geri gelmeyecek olan zamanımızı en iyi bir şekilde değerlendirmeye çalışmaktır bence. Zaman demek hayat demektir. Hayatta ve ayakta kalabilmenin tek yolu zaman içindeki gayrettir. Bu kadar önemli olmasaydı, Rabbimiz üzerine yemin etmezdi. 

Zaman akıp gidiyor ve geri dönüşü de yok. O yüzden her an hazırlıklı olmalıyız. 

BİR SENE’nin kıymetini anlayabilmek için sınıfta kalan bir öğrenciye sorun.

BİR AY’ın kıymetini anlayabilmek için prematüre bir bebeği dünyaya getiren bir anneye sorun.

BİR HAFTA’nın kıymetini anlayabilmek için haftalık bir derginin editörüne sorun.

BİR DAKİKA’nın kıymetini anlayabilmek için treni henüz kaçırmış birine sorun.

BİR SANİYE’nin kıymetini anlayabilmek için bir kazayı kıl payı atlatmış birine sorun.

Sahip olduğumuz her anı değerlendirmeliyiz. Allah (cc) şöyle buyurur: “Boş kaldın mı hemen başka bir işe koyul.”

  Hazırlıklı olmak tedbirli olmaktır, olasılıklara karşı temkinli olmaktır. Hazırlıklı olmak için şimdiden yapmamız gerekenleri sonraya ertelememeliyiz. Çünkü hayatın her an bize ne getireceğini bilemeyiz. Özellikle de ölümün.

  ​Bugün ve ya yarın şimdi ve ya biraz sonra ölümün ne zaman gelip gelmeyeceği hakkında hiçbir fikrimiz yok. Ama ölümden sonrası için almamız gereken tedbirler var. Yani her an hazırlıklı olduğumuzdan emin olmalıyız. Efendimiz (sav) “Akıllı kimse bu dünyada kendini sorgulayan ve ölüm sonrası için çalışandır.” buyurur. Eğer hazırlıklı olmazsak bazı sıkıntılar, zorluklar ile karşı karşıya kalırız. Fakat hazırlıklı olursak bunun bize olumlu katkıları olacaktır.

  ​Örneğin ileride olacak bir sınavda sınavı kazanmak isteyen şimdiden çalışmaya başlar ve hazırlığını şimdiden yapar. Çünkü bir amacı vardır ve ona ulaşmaya çalışır. Ölümden sonrası için de böyledir. Allah’ın rızasını, cenneti kazanmak isteyen, Allah’tan korkan şimdiden çalışıp çabalar. Çünkü ölümün ne zaman geleceğini bilemez. 

  ​Zaman hızla akıp gidiyor, dönüşü de yok. Mazi geride kaldı, onun tekrarı ile oyalanmak faydasızdır. Gelecek henüz gelmedi. Ulaşıp ulaşamayacağımız meçhul. Öyleyse hayatı şu “an” dan ibaret bilip değerlendirmeliyiz. İnsanın ömrü en kıymetli sermayesidir. Bu yüzden hazırlıklı olmak her zaman için iyidir.   

​HAZIRLIKLI OLMAK DUASIYLA

    Bu makale için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

YUKARI ÇIK