GÜVENİLİR BİRİ MİYİZ?
Bizleri ilgilendiren, hayatımızın en önemli yerini işgal eden, olmazsa onsuz bir viraneye dönüşen, planlarımızın adeta iksiri olan güven ve sadakat ilkelerini ele almak gerek, acaba güvenilir biri miyiz? İnsanların bize güvenebilmesi için neler yapıyoruz bu hayat üçgeninde? Birileri için bir güven limanı mıyız yoksa  değil miyiz? Güvenilir insan derken aklımıza ne geliyor ya da güvenilir olmak bizi ne derece cezb ediyor, bunu da tahlil etmek lazım.

Güvenilir olmak başlı başına bir sanattır, kaliteli bir yaşam biçimidir. Fıtratın özüdür.Biz insanoğlu yanlış şeyler yapsak ya da birilerini aldatsak kendimize bu tür şeylerin yapılmasını istemediğimiz gibi hep güvenilir insanlarla iş yapmak isteriz. Eğer güvenilir biri değilseniz çok şey kaybetmişsiniz demektir. Şu da kesinlikle unutulmamalıdır güven kaybedilmez eğer kaybedilirse yeniden tadilatı mümkün değildir, iz bırakır. Güvenilir insanların en büyük özelliklerinden bazıları; yalan söylemezler, verdikleri sözlerinde dururlar, kendilerine bir şey emanet edilmişse onu korurlar, eğer bir insan bu özelliklere sahipse ona güvenilen ve kaliteli bir insan modeli diyebiliriz.

Güvenilirliğin temelinde yardımlaşma ruhu da yatmaktadır. Bu da kardeşliği ortaya çıkarır; eğer çevrenizde güvenilen birilerine ihtiyaç duyuluyorsa yardımlaşmanın zamanının geldiğini gösterir. Yardımlaşma kültürü olmayan bir yerde  güven duvarları yıkılmış demektir. Güven duvarları yıkılmış bir yerde kardeşlik bağları da kopmuş demektir. Güvenilen insanlar sevilen ve toplum içerisinde aranan kişilerdir. Bana göre nerdeyse nesli tükenilen insanlardır. Onun için onları gördüğümüzde bağrımıza basmak isteriz, hiç yanımızdan ayrılmalarını istemeyiz, kendimizi onların yanında güvende hissederiz, böyle insanları dikkate almıyorsak çok şey kaybetmişiz demektir. Güvenirliği besleyen sadakattır, en çok aradığımız önemli şeylerden biridir sadakat, eşittir güven, bu da bizim için en kıymetli değerdir. Herkes güvenilir biri olmak ister ancak güvenilir olabilmek için pratikte yukarıda saydığımız özelliklere sahip olmak gerek.
Güvenin en büyük düşmanı ve onu yerle bir edebilecek olan istismardır. İnsanoğlu bir çok şeyi affedebilir ama  kendisinin iyi niyeti istismar edilmişse ortada güven diye bir şey kalmaz. Güvensiz olan insan tüm insanlığa bir yüktür, derttir, zararlıdır,sıkıntılı ve sıkıcıdır, hayatımızdan biraz lezzet alacaksak da ona da engel olan bir beladır. Kendimize soralım şaka dahi olsa yalan söylüyor muyuz? Söz verdiğimizde sözümüzde durabiliyor muyuz? Çok da uzatmayacam eğer bu ikisini düzgün yapabiliyorsak zaten diğerleri yapılıyordur. Rabbim bizlere anlama ve idrak edebilme feraseti versin güvenilir biri olmamız temennisiyle kalın sağlıcakla…Bu makale için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

YUKARI ÇIK