Her geçen gün nüfusu artan Gaziantep'te toplu taşıma araçlarının ve seferlerinin yetersizliği vatandaşı mağdur ediyor. Öğrencilerin okula gidiş gelişlerinde, işçilerin işe gidiş-çıkış saatlerinde ve ihtiyaçlarını karşılamak için toplu ulaşımı kullanan vatandaşlar adeta balık istifi şeklinde tıka basa dolu olan araçlarda seyahat etmek zorunda kalıyor.

On binlerce araç trafiğe çıkarken şehir içi toplu taşımada kullanılan toplu taşıma araçları vatandaşların ihtiyaçlarını maalesef karşıla(ya)mıyor.

Özellikle hafta içi her gün işine ve okuluna gitmek isteyenlerin tercih ettiği toplu taşıma araçlarında vatandaş araç sayısının yetersiz ve seferlerin az olması nedeniyle kalabalık olan otobüslerde yolculuk etmek zorunda kalıyor.

Sabah ve akşam saatlerinde en yoğun yolcu sayısına ulaşıldığında kapasitesinin üstünde yolcu taşıyan toplu taşıma araçlarında aşırı sıkışıklık nedeniyle vatandaşlar mağdur oluyor. Özellikle de yaşlılar ve kadınlar ile bebekleri ile toplu ulaşımı kullanmak zorunda kalan anneler daha çok mağdur oluyor.

Vatandaşlar, toplu taşıma araçlarının yetersizliğinden dolayı dakikalarca duraklarda otobüs beklemek zorunda kalıyor. Toplu taşıma araçlarının yetersizliği nedeniyle özellikle sabah ve akşam saatlerinde vatandaş otobüslerde ayakta yolculuk yapmak zorunda kalıyor. Yetersiz kalan şehir içi toplu taşıma araçlarında meydana gelen sıkışıklıklardan dolayı seyahat esnasında ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

Toplu ulaşımda özellikle öğrencilerin okullarına gidiş geliş ve işçilerin işe gidiş geliş saatleri için acilen tedbirler alınmalı. Doğru, etkin ve akılcı bir fizibilite süreciyle öğrencilerin okullarına gidiş gelişini ve işçilerin de işlerine gidil gelişini kolaylaştıracak akılcı bir ulaşım modeli hizmete sunulmalıdır. Çünkü öğrenciler, işçiler ve toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlar şiddetli soğukta ve yağmurun altında uzun süre araç beklemektedir ve gelen araçlarda çoğu zaman yer bulamamaktadır, bulsa bile balık istifi otobüslere binmek için savaş vermektedir.

Öğrencilerin okullarına, işçilerin işyerine ulaşmak ve evlerine geri dönebilmek için çektikleri sıkıntılar ile verdikleri mücadele görülmelidir. Öğrencilerin, işçilerin ve vatandaşların huzur içinde, rahatlıkla ve sıkıntı yaşamadan fakültelerine, okullarına, yurtlarına, işyerlerine ve evlerine ulaştırılması büyük bir önem arz ediyor.

Araç sayısı kent nüfusunun ihtiyacını karşılayacak düzeyde olmalıdır. Sefer sayıları da bölgelerin ve mahallelerin ihtiyacına göre ayarlanmalıdır.

Toplu taşıma araçlarında vatandaşların rahat bir yolculuk yapması gerekir. Vatandaşlarımız seyahat esnasında ayakta ve sıkışık bir şekilde seyahat etmek zorunda kalmamalıdır. Toplu taşıma araçlarında vatandaşların rahat bir yolculuk yapması için gerekli imkânların sağlanması, otobüs ve sefer sayılarının artırılması için çalışmalar başlatılmalıdır.

Özellikle kenar semtlerdeki otobüs ve sefer sayıları artırılmalı. Ayrıca daha kaliteli bir yolculuk için denetimler artırılmalıdır. Özellikle özel halk otobüsleri denetlenmelidir.

Bir diğer konu ise otobüslerin güzergahları ihtiyaca göre ayarlanmalıdır. Gaziantep Şehir Hastanesinin açılması ile birlikte güzergâhlar için bir düzenleme yapılmalıdır. Çünkü birçok mahalleden vatandaş direk olarak şehir hastanesine gidemiyor. Örneğin nüfusu 70 bini bulan Seyrantepe Mahallesi’nden şehir hastanesine direk giden toplu taşıma aracı yoktur. Yine otogara gitmek isteyen vatandaşlar ciddi sıkıntı yaşıyor. Sadece B 51 otogara gidiyor. B 51’in güzergâhında ise Seyrantepe Mahallesi başta olmak üzere onlarca mahalle var ama bu bölgelerden otogar için sadece bir otobüs var, oda iki saatte bir geliyor.

Hemen hemen her mahallede ayrı bir sıkıntı var. Denetim ve düzenleme yapılsa, en önemlisi de vatandaşa kulak verilse çözüm bulunacaktır.

 Bu makale için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.