Arefe Günü ve Kurban Bayramı yapılması gerekenler

    Arefe Günü ve Kurban Bayramı yapılması gerekenler

1-Arefe günü mutlaka oruç tutalım.

2-Arefe günü, sabah namazı ile beraber teşrik tekbirleri getirilmeye başlanır. Teşrik tekbirleri kurban bayramının 4. günü ikindi namazına kadar devam eder. Hatta sahabe-i kiram Kurban Bayramı günü misafirliğe giderken yolda yürürken teşrik tekbirlerini sesli getirirlermiş. Özellikle Medine-i Münevvere'de teşrik tekbirleri ile yer-gök yankılanırmış. Bizler de Kurban bayramında bir araya geldiğimizde, misafirliğe gittiğimizde, misafirlikten kalkarken teşrik tekbirleri ile evlerimizi nurlandıralım. TEŞRİK TEKBİRİ: ALLAHU EKBER- ALLAHU EKBER -LA İLAHE İLLALLAH- HU VALLAHU EKBER- ALLAHU EKBER VE LİLLAHİL HAMD.

Allah'ı razı eden çok değerli bir zikirdir. Sıradan günlerde de bu zikri bol bol getirirsek Allah'a olan kurbiyetimiz yani yakınlığımız artar.

3-Kurban bayramında en güzel amel Allah rızası için kurban kesmektir. İmkânı olduğu halde kurban kesmeyenlerin "Mescidimize yaklaşmasın!" diyerek Peygamber Efendimiz aleyhissalatu vesselam tarafından kesin bir şekilde cezalandırıldığını biliyoruz. Kıtlık, fakirlik zamanında, etin pahalı olduğu dönemde kesilen kurban etlerinin fakir fukaraya dağıtılması teşvik edilirdi. Etin ucuz olduğu, zenginliğin olduğu dönemlerde kurban kesen kişinin kurban etini dağıtmakla beraber saklayabileceğine dair Peygamberimizin uygulamalarının olduğunu siyer kitaplarında görüyoruz. Bu yıl bu işi nasıl yapmalıyız? Ülkemizde malumunuz et fiyatları bayağı yüksek, fakir fukara et alamıyor. Dolayısıyla mümkün mertebe saklamadan fakirlere etlerimizi dağıtalım. Resulullah aleyhisselatu vesselam'ın hadis-i şeriflerinden anlıyoruz ki yediğimiz değil dağıttıklarımız bize kâr olarak kalıyor. Kurban keserken bizden et isteyen insanları azarlamamaya dikkat etmeli; fakirlerin, isteyenlerin kestiğimiz kurbanda hakkı olduğunu unutmamalıyız.

4- İmkân varsa arefe günü veya bayram namazından sonra kabir ziyaretlerine gitmeyi ihmal etmeyelim. Kabir ziyaretlerine giderken çocuklarımızı, aile efradımızı da ölmüşlerimizin mezarlarına götürelim. Ölümün hak olduğunu, asıl yaşamın öldükten sonra olduğunu, ahiret gününün varlığını, kıyamet gününün hesabını, cennet ve cehennemin amellerimizin neticesi olduğunu; eşlerimize, çoluk çocuğumuza, akraba-ü iyalımize hatırlatmalıyız.

5-Kurban bayramında Şehit Yasin Börü ve arkadaşlarını da hatırlamamız gerekiyor. Onları şehadet mertebelerine ermesine ulaştıran amel Kurban bayramında fakirlere et dağıtıp hayır kurumlarının organizasyonunda çalışmalarıydı. İmkânı olan bütün kardeşlerimize, kurban bayramının 1. günü itibarıyla başta Umut Kervanı Vakfı olmak üzere toplumumuza hizmet eden, fakirlere kesilen Kurban etlerini ulaştırmaya çalışan vakıflara yardımcı olalım. Kesmiş olduğumuz kurbanlarımızdan bir pay da mutlaka Umut Kervanı Vakfı gibi Hayır kuruluşlarına fakirlere verilmek üzere bağışta bulunalım. Umut Kervanı Vakfı gibi vakıflar vatandaşın kurbanını kesmeye yardımcı oluyor, etlerini dağıtmaya yardımcı oluyor, bütün bunlar iş yüküdür. Bayramda Umut Kervanı Vakfı gibi vakıfların organizasyonunda kurban kesimi, etlerin parçalanması, poşetlenmesi, fakirlere ulaştırılması, kurban derilerinin telef olmadan paraya dönüştürülüp yine bunların fakir fukara için harcanması... Tüm bunlar Kurban ibadetinin yapılabilmesi için toplumumuza verilen bir destektir. Düşünün kurban kesiliyor, kurbanın derisi, bağırsakları kötü niyetli insanların eline geçiyor veya çöpe gidiyor. Hâlbuki kurban ibadetinin yerine gelebilmesi için kurbanın hiçbir uzvunun telef olmaması gerekiyor. Bu vesile ile vatandaşlarımızı, kurban derilerini, bağırsaklarını da hayır kuruluşları aracılığı ile fakirlere ulaştırmaları konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz. ‘’Bir deridir ya, bana ne, çöpe gitsin, alan yok!’’ deyip de tembellik yapmayalım. Kestiğimiz hayvanın derisi ve bağırsakları milli sermayedir. Toplumumuzun menfaatine yarayacak şekilde; derileri, bağırsakları ya kendimiz bizatihi dericilere götürüp parasını fakirlere verelim ya da hayır kuruluşları aracılığıyla Kurban derilerini, bağırsaklarını değerlendirilmesini sağlayalım.

Hacılarımız hacdan döndükleri zaman onları ziyaret edip dualarını almayı her bir vatandaşımıza Rabbim nasip eylesin. Bu bayram Umut Kervanı Vakfı, Filistin için keseceği kurban kontenjanları 1-2 gün içerisinde doldu. Vatandaşlarımız  Filistin meselesinde çok duyarlı, Allah bütün milletimizden razı olsun. Dualarımızda Filistin'i, İslam ümmetini unutmayalım. Allah günleri bazen lehimize bazen aleyhimize çevirir. Birinci Dünya Savaşı'ndan beridir, yüzyıldan fazladır günler aleyhimizedir. Rabbimizden dileyelim :

‘’Ya Rabbi günleri lehimize çevir, yeryüzünde İslam'a ve Müslümanlara öyle bir nizam kurmayı bize nasip et ki kıyamet gününe kadar Ezan-ı Muhammedi’nin okunduğu hiçbir şehrimiz kafirlerin işgaline, kötülerin tahakkümüne maruz kalmasın. İslam ümmeti daima kudret, izzet, şeref, zenginlik ve bahtiyarlık, iman içerisinde yaşasın.’’ Duasıyla Allah'a emanet olun, bayramınız mübarek olsun.Bu makale için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.