Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/dsigazia/public_html/yazar-detay.php on line 3

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/dsigazia/public_html/yazar-detay.php:1) in /home/dsigazia/public_html/yazar-detay.php on line 34
10 yıldır açıl(a)mayan şehir hastanesi ve İl Sağlık Müdürünün görevden alınması

10 yıldır açıl(a)mayan şehir hastanesi ve İl Sağlık Müdürünün görevden alınması

    10 yıldır açıl(a)mayan şehir hastanesi ve İl Sağlık Müdürünün görevden alınması

 

2013 yılında temeli büyük bir coşku ve törenle atılan şehir hastanesi 3 yılda açılacak ve halka hizmet verecekti. Ama maalesef şehir hastanesinin yapımı adeta yılan hikâyesine döndü. Çevremizdeki birçok ilde şehir hastaneleri yıllardır faaliyette iken “Şampiyon şehir” Gaziantep’in şehir hastanesi ise bugün, yarın derken halen halka hizmet vermeye başlamadı.

Temeli 27 Aralık 2013 yılında eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından atılan Gaziantep Şehir Hastanesi yaklaşık 10 yıldır bir türlü tamamlanmadı. Oysa yapımı tamamlandığında "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük hastanesi özelliğini taşıyacak" denilerek kamuoyuna lanse edilen şehir hastanesinin temelini atma töreninde, dönemin Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, hastanenin yapımını üstlenen firma yetkilisini yanına çağırmış, hastanenin 29 Mayıs 2016 tarihinde teslim edilmesini istemişti. Firma yetkilisi ise söz konusu tarihin mümkün olabileceğini ifade etmişti.

Temeli 2013 yılında atılmasına rağmen çeşitli aksamalar nedeniyle yıllardır bir türlü bitirilemeyen ve adeta şehir efsanesine dönen Gaziantep Şehir Hastanesi için birçok defa açılış tarihi verildi ama hiçbir tarihte ne hikmetse hastane bir türlü açılmadı. Şu an ise 29 Ekim’de açılacağı söyleniyor.

Hastane ve doktor sayısının yetersiz olmasından dolayı halkın mağdur olduğu, randevu alamadığı, hastanelere gittiğinde saatlerce sıra beklediği, istediği gibi tam muayene olamadığı “Şampiyon şehir” Gaziantep’te şehir hastanesinin 10 yıldır tamamlanmaması büyük bir ayıp ve bu ayıp bu kente yeter ve artar.

Şehir hastanesi meselesi çok su götürür. Hastanenin ne zaman açılacağını hep beraber göreceğiz. Şehir Hastanesi’nin bir türlü hizmete açılamaması, depremde ağır hasar gören Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yıkılmasıyla hastane açığının halkı her gün inim inim inlettiği Gaziantep’te sağlık alanında yeni ve güzel adımların atılması beklenirken maalesef skandallar yaşanıyor.

Sağlık alanındaki skandallardan bir tanesi maalesef salı akşamı yaşandı. 14 Ağustos 2020’de Hatay'da Suriye görev gücü başkanı iken Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğüne atanan, salgın ve deprem sürecinde hastane ve doktor yetersizliğine rağmen hem salgın hem de deprem sürecini imkanlar dahilinde çok başarılı bir şekilde yürüten Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından şok bir karar ile görevden alınması hayal kırıklığına neden oldu.

Daha önce görev süresi dolmasına rağmen başarılı bulunduğu için sağlık müdürlüğü görevine devam eden Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’nin bu kez izindeyken görevinden alınması akıllarda soru işareti bıraktı ve sağlık alanında halkın mağdur olduğu Gaziantep’te şok etkisine neden oldu.

Hastane ve doktor yetersizliğinin üst seviyede olduğu, şehir hastanesinin efsane olduğu, vatandaşın mağdur olduğu, sağlık alanında sorunların bitmediği “Şampiyon şehir” Gaziantep’te sağlık alanında yeni bir sorunun yaşatılması ne kadar doğru? Ya da sağlık alanında sorun ve sıkıntıların bitmediği bu kentte imkânsızlıklara rağmen başarılı çalışmalara imza atan Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’nin ani bir karar ile görevden alınması ile bu şehre yazık edilmiyor mu?

En önemlisi de bu konuda bir yetkilinin çıkıp kamuoyuna bilgi vermemesi, olup bitenleri anlatmaması, şehirde şok etkisine neden olan görevden alma ile ilgili bir açıklama yapmaması ise ayrı bir sorun…

Sağlık alanındaki yetersizliklerin faturasının Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’ye kesilmesi kesinlikle doğru değil. Umarız bu yanlış karardan dönülür ve Gaziantep sağlık konusunda hak ettiği noktaya gelir.

 

 

 Bu makale için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri