Uzmanlar artan Covid-19 vakalarını kurallara uyulmamasına bağlıyor

Uzmanlar artan Covid-19 vakalarını kurallara uyulmamasına bağlıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve birçok ülkede ikinci dalganın yaşandığı Covid-19 salgını Türkiye’de son zamanlarda yeniden artışa geçti.


Covid-19 vakalarındaki artışa dikkat çeken uzmanlar, kalabalık olan alanlardan kaçınılması gerektiğini belirterek, bağışıklığın güçlendirilmesi ve hijyene dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

Özellikle sonbahar mevsiminin gelmesiyle griple birlikte Covid-19’un kendini daha çok gösterdiğini ifade eden uzmanlar, maske, sosyal mesafe ve hijyenin önemini hatırlattı.

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Hakan Şevki Eren, Maske, sosyal mesafe ve hijyenin, mevsimsel koşullar nedeniyle öneminin daha çok arttığına dikkat çekti.

Covid-19’a karşı alınacak önlemlerin hayati önem taşıdığını belirten Eren, maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

“Vaka sayımızda inanılmaz bir artış var”

Covid-19 vaka sayılarındaki artışa dikkat çeken Eren, “Ülkemizde ve ilimizde son dönemlerde artışa geçen vaka sayılarını, kronik bir sorun haline gelen Coronavirus hastalığında insanların maske, mesafe ve temizlik kurallarına tam olarak uymamasına bağlıyorum. Çünkü vaka sayımızda inanılmaz bir artış var. Bu artış da gerek insanlar arasında gerekse işletmeler arasındaki maskenin, mesafenin ve temizliğin biraz geri planda kalmasının sonucu olarak değerlendiriyorum.” dedi.

“Vatandaşlarımız sorumluluklarını yerine getirmezlerse vaka sayımız daha da artacaktır”

Sağlık Bakanlığı’nın resmi verilerine göre günlük vaka sayısının arttığını belirten Eren, “Biz mart ayında vakalar ilk görülmeye başladığında Coronavirus’ten çok korkuyorduk ve herkes kurallara tam anlamıyla riayet ediyordu. Şu anda tabi zaman uzadıkça insanlar daha az maske takmaya başladılar. Biraz daha salgına az önem vermeye başladılar. Hem maske hem mesafe hem de ve temizliğin tekrar hızlı bir şekilde hayatımıza daha ciddi şekilde girmesi gerekiyor. Son zamanlarda alışveriş merkezlerinde, kafelerde ve lokantalarda insanlar yemek yerken maskeyi çıkarıyor, bir daha maskeyi takmıyorlar. Bunlar hep yanlış durumlardır. Lütfen daha dikkatli olalım. Çünkü gerçekten şu an mart ayından daha fazla vaka geliyor. Vatandaşlarımız sorumluluklarını yerine getirmezlerse vaka sayımız daha da artacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Covid-19 kurallarına uymalıyız”

Covid-19’a karşı en iyi korunma yolunun kurallara uyarak hastalığa yakalanmamak olduğunu ifade eden Eren, “Bu hastalığın tedavisi için yapılması gerekenlerden birincisi hastalığa yakalanmamaktır, ikincisi de konuyla ilgili ilaçları veya aşıyı bulup hastalığı yok etmektir. Bizim halk olarak yapacağımız kurallara uymaktır. Maskemizi takacağız, elimizi en az 20 saniye yıkayacağız ve sosyal mesafemizi de koruyacağız. Yani bu kuralları artık hayatımızın vazgeçilemezi haline getirmemiz lazım. Sağlıkçılarımız çalışıyor. Aşılar üretiliyor ve yeni ilaçlar çıkıyor. Sağlıkçılarımız yapması gerekeni yapıyor. Halkımızda kurallara karşı bir yavaşlama ve biraz eksiklik var. Halkımızın da çabucak toparlanması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“Aşı ile ilgili sevindirici haberler alıyoruz”

Covid-19 aşısı ile ilgili hem Türkiye’de hem de dünyada yürütülen çalışmaların umut verici olduğunu ifade eden Eren, şunları söyledi:

“Aşılar bulundu ve yavaş yavaş uygulanmaya başladı. ‘Faz-3’ çalışması dediğimiz aşı önce gönüllüler üzerinde deneniyor. Bundan olumlu sonuçlar alınıyor, olumlu sonuçlardan sonra aşılar bütün halka yayılacak. Ama bu süreç birkaç ayı bulur. Bu birkaç aylık süre içerisinde kurallara uyalım. Çünkü çalışmalar son hız devam ediyor. Gerçekten olumlu sonuçlar alınıyor. Yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz. Onun içinde halkımıza düşen gerekeni yapmak.”

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin tamamında Covid-19 ile mücadele kapsamında kamuya açık bütün alanlarda sigara içme yasağına da değinen Eren, sigara kullanılan ortamlarda virüsün çok daha kolay yayıldığını ve sigara kullanan kişilerin maskelerini uygun bir biçimde takmadıklarından dolayı virüsü kaptıklarını veya bulaştırabildiklerini belirtti.

“Coronavirus sigara içenleri daha çok etkiliyor”

Eren, “Açık alanda ve birçok yerde sigaranın yasaklanması çok doğru bir karardır. Çünkü sigara içen vatandaşların Coronavirus’e yakalanma oranı yaklaşık 14 kat daha fazla oluyor. Sigara içenlerden Coronavirus’e yakalananların genel durumu daha kötüye gidiyor. Onun için sigara içmek hep bu hastalıkla ters ilişki içerisindedir. Bence sigara içmek tamamen yasaklanmalıdır.”

“İnşallah daha da iyi yerlere geleceğiz”

Eren, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı “Maske, yakın zamanda hayatımızdan çıkmış olacak" ve “Covid-19 aşı çalışmalarında büyük ilerlemeler var” açıklaması ile ilgili de şöyle konuştu:

“Sayın bakanımızdan gelen bu açıklama bizi biraz rahatlattı ve sevindirdi. Yeni aşı çalışmalarında hem ülkemizdeki hem de tüm dünyadaki aşı çalışmalarının sonuçlarının iyi olduğunu ve yakın bir zamanda belki birkaç ay içerisinde bu aşıların uygulanmaya başlanacağını ve yine bir nebze de olsa maskeden kurtulacağımızı öğrendik. Bundan dolayı çok sevinçliyiz. İnşallah daha da iyi yerlere geleceğiz.”

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.