Umut Kervanı Genel Başkan Yardımcısı Karakaş: YARALARI SARMAYA DEVAM

Umut Kervanı Genel Başkan Yardımcısı Karakaş: YARALARI SARMAYA DEVAM

Kahramanmaraş merkezli depremlerin başından bu yana gıda ve sıcak yemek yardımlarına devam ettiklerini belirten Umut Kervanı Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Karakaş, hayırseverlere çağrıda bulundu.


Özellikle depremzedelere ulaştırmak üzere gıda konusunda ciddi sorunlar yaşadıklarını belirten Karakaş, hayırseverlerin yardımlarına aksatmadan devam etmeleri çağrısında bulundu.

 Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremin ilk gününde üye ve gönülleriyle sahada olup yardım çalışmalarına devam ettiklerini belirten Umut Kervanı Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Karakaş, sadece Adıyaman'da günlük 25 bin kişiye sıcak yemek dağıttıklarını söyledi. Özellikle depremzedelere ulaştırmak üzere gıda konusunda ciddi sorunlar yaşadıklarını belirten Karakaş, hayırseverlerin yardımlarına aksatmadan devam etmeleri çağrısında bulundu.  Yaşanan yıkımın çok büyük olduğundan dolayı gıda ve hijyen ihtiyaçlarının olduğunu belirten Karakaş, "Depremin 21'inci gününde Adıyaman'dayız. Umut Kervanı İnsani Yardım Vakfı olarak çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Özellikle gıda konusunda ciddi sorunlar var. Geçen gün 30 bin kişiye sıcak yemek dağıttık ama ortalama günde 25 bin kişiye sıcak yemek dağıtıyoruz. Bir de yemek noktalarına gelemeyenler var. onlar için de bakliyat ve hijyen yardımında bulunmamız gerekiyor. Özellikle bir evin ihtiyacı olan ürünlerin giderilmesi gerekiyor." dedi.

"DEPREMZEDELERİN YARALARINI SARMAK İÇİN YARDIMLARIMIZA DEVAM EDELİM"

STK'ların gücünün bir yere kadar olduğunu ifade eden Karakaş, özellikle hayırseverlerden daha fazla duyarlılık beklediklerini belirterek şunları söyledi: "Çünkü önümüzde bir Ramazan ayı var ve Adıyaman'da korkunç bir yıkım var. Bu halkın yaralarının sarılması ve aş ihtiyacının giderilmesi için bir çaba içerisinde olmamız gerekiyor. Özellikle hijyen malzemesi, kuru bakliyat ve yağ konusunda ciddi yardımların olması gerektiğini düşünüyoruz. İlk günlerde ciddi yardımlar geldi ama şu an yardımlarda azalmalar olmaya başladı. Şu anda gıda dağıtımını yapamıyoruz. Dağıtım yapabilmemiz için gerekli yardımların gelmesi çağrısında bulunuyoruz. Tüm Türkiye'ye çağrımız makarnadan fasulyeye, nohuttan pirince ve kahvaltılığa kadar gıda anlamında tüketilebilecek her şeye ihtiyaç var. Çünkü buradaki insanlar çalışamadığı için yemek ihtiyaçlarını gidermemiz gerekir. Bu konudaki istirhamımız budur ve lütfen yardımlarımızı aksatmayalım."

“10 İLDE DE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Geçtiğimiz gün vakfın genel başkanı Cengiz Kurtaran da yardım çağrısını yineleyerek, “Depremin ilk anından itibaren Umut Kervanı ailesi olarak sahaya indik. Gerek Umut Kervanı gerek Yetimler Vakfı gerek Avrupa Yetim Eli ve IHO-EBRAR ile birlikte dörtlü bir protokol yaparak hızlı bir şekilde kardeşlerimizin yarasını sarmak için sahaya indik. 10 ilde de çalışmalarımız devam ediyor. Bugün Hatay İskenderun Millet Bahçesi’ndeyiz. Diğer noktalarda da günlük ihtiyaç olan kuru gıda, barınma, yakacak, battaniye, soba dağıtımlarımız devam ediyor.” dedi.

“MOBİL EKİP SAYISINI ARTIRACAĞIZ”

Mobil ekip sayısını artırarak daha geniş alana ulaşmaya çalışacaklarını dile getiren Kurtaran, “Buradaki kardeşlerimizin yaralarını sarıncaya kadar onlarla beraber olacağız. Kendilerini yalnız bırakmayacağız. Çalışmalarımız İnşallah devam edecek. Diğer illerde olduğu gibi koordinasyon merkezimizi oluşturmuşuz. Gelen ihbarlar doğrultusunda ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşılamak için mobil ekiplerimizi biraz daha fazlalaştırarak, ihtiyaçlarını kapılarına kadar götürüp teslim etmeyi düşünüyoruz. Özellikle köylere giderek de bu ihtiyaçları gidermek için de bir programımız var. Diğer illerimizde yapıyoruz burada da aynı şekilde yapacağız. Bunu biraz daha fazlalaştıracağız inşallah.” ifadesini kullandı.

“RAMAZAN AYINDA DA BURADAYIZ”

Ciddi anlamda kuru gıdaya ihtiyaç duyulduğunu belirten Kurtaran, hayırseverlere çağrıda bulundu. Kurtaran, şunları söyledi: “Buradan özellikle hayırseverlere seslenmek istiyorum. Kardeşlerimizin uzun bir sürece ihtiyacı var. Hayırseverler yardımlarını esirgemesinler. Onların yardımları doğrultusunda İnşallah biz de buradaki kardeşlerimizin ihtiyaçlarını giderme noktasında gayret sarf edeceğiz. Özellikle şu anda ciddi bir şekilde gıda ihtiyacı var. Çünkü çadırlara ve konteynırlara yerleşen, evleri sağlam olanların da kendi akrabalarını yanlarına almalarından dolayı aynı çatı altında şu anda kalabalık aileler kalıyorlar. Günlük yemek ihtiyaçlarını karşılamak için ciddi bir şekilde kahvaltılık ve kuru gıda ihtiyaçları var. Ayrıca hijyen setine ihtiyaçları var. Bunları karşılamak için çağrı bulunuyoruz. Hayırseverlere teşekkür ediyorum. İlk günden itibaren kardeşlerinin yanında oldular. Önümüz Ramazan ayı. Ramazan'da da bizim çalışmalarımız burada devam edecek. Kardeşlerimizi bırakmayacağız. Gerek sahur gerekse iftar konusunda sıcak aş temin edip, bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sahada yaklaşık bin 200 gencimiz gönüllü olarak gece gündüz çalışıyorlar. Allah onlardan ve herkesten razı olsun. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.