Umut Kervanı arama kurtarma ekibindeki gönüllü o anları anlattı

Umut Kervanı arama kurtarma ekibindeki gönüllü o anları anlattı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Mersin'den bölgeye giden Umut Kervanı Vakfı Gönüllü arama kurtarma ekipleri, enkazdan kurtarma anlarını anlattı.


Umut Kervanı arama kurtarma ekibindeki gönüllü o anları anlattı

Hatay Antakya ve İskenderun ilçesinde diğer arama kurtarma ekipleriyle koordineli bir şekilde enkazda yürüttükleri çalışmalar sonucu enkazdaki 12 insana sağ salim ulaştıklarını ve hastanelere sevk ettiklerini belirttiler.

Umut Kervanı Mersin gönüllüsü Nuri Baran, Hatay'a gittiklerinde enkazın altından sesler geldiğini anlattı.

Ellerinden geldiği kadar ses gelen yerlerde insanlara yardımcı olmaya çalıştıklarını aktaran Baran, "Canlı insanlara ulaşmaya çalıştık. Enkazdan 12 kişiyi sağ salim çıkardık." dedi.

"7 gün boyunca deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarını yürüttük"

Baran, "Umut Kervanı Mersin gönüllüsüyüm. Önceden almış olduğumuz ilk yardım ve afet kurtarma eğitiminden dolayı 6 Şubat Pazartesi öğle saatlerinden itibaren Hatay'ın Antakya ve İskenderun ilçelerinde arama kurtarma çalışmalarına katıldık. 7 gün boyunca deprem bölgesinde görev aldık. Burada üzüntülü anlarımızın yanında güldüğümüz anlarımız da oldu. Umutların kesildiği anlarda 2-5 aylık bebeklerimizin 6-7'nci günde sağ çıkması elhamdülillah bize umut oldu." şeklinde belirtti.

"Enkaz bölgesine geldiğimizde her yerden feryat seslerini aldık"

Umut Kervanı Mersin gönüllüsü Nuri Baran

İlk günden itibaren ekipleriyle sahada olduklarını dile getiren Baran, "Hatay'a pazartesi ilk girişimizde elektrik ve su sıkıntısından dolayı biraz sıkıntı yaşadık. Enkaz bölgesine geldiğimizde her yerden feryat seslerini aldık. 'Bize yardımcı olun, ailem enkaz altında, babam şurada, annem şurada' gibi yardım talepleri alıyorduk. Elimizden geldiğince yetişmeye çalıştık. Yetişemediğimiz noktalara diğer ekiplerle irtibat halindeydik. AFAD, İHH ve diğer arama kurtarama ekipleriyle beraber çalışmalar yaptık. Enkazlardan çıkan altın veya değerli eşyaları tutanak eşliğinde polislere teslim ettik." ifadelerine yer verdi.

"Hatay'da 12 tane vatandaşımızı sağ salim kurtarılmasına vesile olduk"

Enkazdan 12 insanı sağ salim çıkardıklarını aktaran Baran, devamında şunları aktardı:

"Diğer arama kurtarma ekiplerine destek verdik. Umut Kervanı olarak üç gönüllümüzle beraber çalışmalar yaptık. Üç kişilik Umut Kervanı gönüllüsü arama kurtarma ekibi olarak Hatay'ın Antakya ilçesinde 4 İskenderun ilçesinde 8 olmak üzere 12 tane vatandaşlımızı sağ salim kurtarılmasına vesile olduk. Bunlarla birlikte diğer arama kurtarma ekiplerine de yardımcı olduk. Orada kurtarılmalarına vesile olduğumuz kişi sayılarını almadık."

"Enkazdan çıkardığımız bebeği tam cenaze torbasına katacaktık baktık ki nabzı var"

Duygulu anlarla birlikte sevinçli anlarda yaşadıklarını belirten Baran, "Bir enkaza gittik. Anne ve çocuğu oradaydı. Çocuk bayılmıştı annesi vefat etmiş sanıyordu. Önce anneyi çıkardık. Anne ağlıyordu hem korkuyor hem de çocuğunun öldüğünü sanıyordu. Bebeği tam cenaze torbasına katacaktık. Baktık ki bebekte nabız var. Nabzı duyunca anneye haber verdik. Anne bir anda canlandı. O halsizliğinden bir eser kalmadı. Direk sedyeden kalkıp çocuğunun yanına gelmeye çalıştı. Anne çocuğu Antakya Üniversite Hastanesine sevk ettik." diye konuştu.

"Bir hafta boyunca enkazdan aldığımız seslere gittik"

Her duydukları sese koştuklarını, onları kurtarmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Baran, "Ayrıca enkazdan aldığımız seslere gittik. Bir bayanın sesini aldık. Dört katlı bir binanın kolonlarının altında kalmıştı. Yaşam üçgeni dediğimiz baza ve duvar arasında kalmış yaşıyordu. Sesini ve kendisini görebiliyoruz. Onu kurtarmak için vinçe ihtiyaç vardı. Vinçimiz vardı operatörümüz yoktu. Yaklaşık bir saatlik arayış sonunda bir operatör bulduk ve vinçimizle o kişiyi elhamdülillah sağ salim çıkarabildik." dedi.

"İnsanların yıllarca biriktirdikleri 40 saniyede hepsi enkaz altında kalmıştı"

Yılların birikimini bir anda kaybeden insanların canlarını kurtarmak için seferber olduklarını aktaran Baran, devamında şunları söyledi:

"20-30 yıldır insanlar birikim yapmışlar ve aslında 40 saniyede hepsi enkaz altında kalmış. Enkazda çalışırken insanların sürekli arzu ettiği altınlar ve lüks eşyalara basarak üzerinden geçiyorduk. Bir bayanı çıkarırken kolunda altınlar vardı. Kolunu kolondan kurtarmak için altınlarını hassas spiral ile kesmek için çalıştık. Bu da bizim için başlıca bir derstir. İnsanlarımız 20 yıldır bir birikim yapmışlar o birikimlerini altın yapmışlar biz o insanları çıkarırken onların o 20 yıllık birikimlerini hiçe sayarak enkaza giriyorduk. Bir can kurtarma derdindeydik."

Son olarak Baran, "Umut Kervanı Mersin olarak Rabbim böyle acıları bir daha bize yaşatmasın. Rabbim vefat edenlere rahmet eylesin geri kalanlara da başsağlığı diliyoruz." temennilerinde bulundu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.