Türkiye’nin üçüncü plazma üretim sistemi Gaziantep’te kuruldu

Türkiye’nin üçüncü plazma üretim sistemi Gaziantep’te kuruldu

Türkiye’nin üçüncü plazma üretim sistemi Gaziantep’te kuruldu ​Covid-19 hasta sayısının giderek arttığı Gaziantep’te, patojenlerden arındırılmış olan plazma üretim sisteminin üçüncüsü Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde kurularak tedavi çalışmalarına başladı.
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş!

Gaziantep Üniversitesi, yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgının başladığı günlerde Kızılay’ın Ankara ve İstanbul Kan Merkezi’ne kurduğu patojenlerden arındırılmış plazma üretimini sağlayacak merkezin üçüncüsünü Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne kurarak tedavi çalışmalarına hız verdi.

Covid-19 salgını tedavisi olumlu sonuçlanarak vücudunda antikor oluşan hastalardan alınan kanın patojenlerinden arındırılarak tedavileri süren hastalara nakil yoluyla tedavi edilmesini öngören yöntemi Türkiye’de ilk kez kamuoyuyla paylaşan Gaziantep Üniversitesi, kentte vakaların artmasından dolayı sistemi kendi bünyesindeki hastanede de kurdu.

Düzenlediği basın toplantısında sistem ile ilgili bilgi veren Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, hastalığın başladığı ilk günlerde Gaziantep Üniversite’ne kurulma hazırlıkları süren patojenlerden arındırılmış plazma üretimini sağlayacak iki sistemin Kızılay’dan gelen talep, Sağlık Bakanlığının önerisi ile hasta sayısı daha fazla olan Ankara ve İstanbul’da kurulduğunu hatırlattı.

Gür, “Ancak şu anda Gaziantep’te de hasta sayımız arttı. Türkiye’de üçüncü ribofilavin yani B2 vitaminiyle güvenli bir şekilde patojen inaktivasyonu yapan sistemi üniversitemiz Şahinbey Araştırma Hastanesi’ne kurduk.” dedi.

“Tedavi edilmeye çalışılan hastalar hepimizin yakını olabilir”

Patojenlerden Arındırılmış İmmün Plazma Üretim Sistemi için şifa bulan hastalardan kan bağışı çağrısında bulunan Gür, “Şu anda yoğun bakımdaki hastalarımız için kullanacağımız kanı veren hastamız 35 yaşındaki Hasan Çokgezici bir fabrika işçisi. Hastalığı dayısı ile birlikte yendikten sonra 23 Nisan 2020’de hastanemizde plazma bağışında bulunmuştu. Şimdi yeniden ihtiyaç olduğunu belirterek aradığımızda iş çıkışı evine bile gitmeden hastanemize geldi. Kendisini kutluyor ve diğer iyileşen hastalarımıza da umut olmasını diliyoruz. Şu aşamada plazma bağışı çok önemli. Unutmamalıyız ki yoğun bakım ya da solunum cihazına bağlı olarak tedavi edilmeye çalışılan hastalar hepimizin yakını olabilir. Bu vesileyle toplumda Covid-19 geçirmiş olan uygun donör hastalarımızın mutlaka verici olmasının kendileriyle beraber ailelerine ve topluma fayda vereceğini söylemek istiyoruz. Donörlerden plazma alınmadan önce bunların gerekli Covidplazma bağışçısı kurallarına uygunluğu dikkatli bir şekilde test ediliyor. Her hastadan ortalama 600 mililitre plazma alınıyor ve bu plazma 200 mililitre halinde 3 Covid-19 hastasına verilebiliyor. Plazmanın patojenlerden arındırılma işlemi ortalama 7 dakika sürüyor.” ifadelerini kullandı.

“İyileşen vatandaşların plazma bağışçısı olması bizim için çok önemli”

Gaziantep Kızılay Şube Başkanı Prof. Dr. Nihat Yıldırım, Gaziantep’te bulaşma riskinin giderek arttığına dikkat çekerek, “Bununla beraber iyileşme oranı da artıyor. İyileşen vatandaşların plazma bağışçısı olması bizim için çok önemli. Buradaki cihazlar tamamen gönüllülerimizin vereceği plazmalara bağlı. Türkiye’nin üç noktasında Gaziantep Üniversitesi ile Kızılay işbirliğiyle önemli bir tedavi çalışması yürütülüyor. Pandemi döneminde yapmış olduğu işbirlikleri, projeler ve yardımları için Gaziantep Üniversitesi’ne teşekkür ederiz. Bundan sonra da Kızılay ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği hızlıca yola devam edecek. Tüm vatandaşlarımızdan temizlik, mesafe ve maske kullanımı için de ayrıca rica ediyorum. Bağışçılarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplantıya, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Prof. Dr. Suat Zengin, Nükleer Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Elboğa ve Kızılay Gaziantep Şube Başkanı Prof. Dr. Nihat Yıldırım katıldı.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.



Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

YUKARI ÇIK