Türkiye'nin ilk ve tek Safari Parkı’na yoğun ilgi

Türkiye'nin ilk ve tek Safari Parkı’na yoğun ilgi

Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’nda 350 dönüm alanda yer alan Türkiye'nin ilk ve tek Safari Parkı, ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.


Dünyanın dördüncü, Avrupa’nın üçüncü ve Türkiye’nin ise en büyük hayvanat bahçesi olan ve her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’nın içinde yer alan Safari Parkı, büyük ilgi görüyor.

Yaklaşık 1,5 milyon metrekare yeşil alan üzerinde 400 türden 10 bin hayvana ev sahipliği yapan ve bu yıl 5 milyon kişinin ziyaret etmesi beklenen Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı, salgın öncesi her yıl yaklaşık 5 milyon ziyaretçiyi ağırlıyordu.

 

Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’nda su aygırı, aslan, kaplan, puma, zürafa, timsah, fil, deve ve maymun gibi hayvanlara özel olarak bakılıyor.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’nda 3 yıl önce ziyarete açılan Türkiye'nin ilk ve tek Safari Parkı’nda lama başta olmak üzere bizon, geyik, ceylan ve pelikan gibi onlarca türden yüzlerce hayvan yer alıyor.

Safari Park’ta yer alan hayvanlar serbestçe dolaşırken parkı ziyaret eden ziyaretçiler çevrelerini saran hayvanları yakından görmenin heyecanını yaşıyor.

Türkiye'nin ilk ve tek Safari Parkı’na yoğun ilgi

Hayvanların arasında gezenlerin kendisini Afrika'daymış gibi hissettiğini söylediği Safari Park, 50 farklı türden 700 hayvana ev sahipliği yapıyor.

Ziyaretçilerin Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin içinde yer alan Safari Parka yoğun bir ilgi gösterdiğini belirten Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Daire Başkanı Celal Özsöyler, Safari Park’ın ziyaretçilerin tercih ettiği alanların başında geldiğini ifade etti.

Türkiye'nin ilk ve tek Safari Parkı’na yoğun ilgi

Özsöyler, Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’ndaki Safari Park, ziyaretçiler tarafından daha çok tercih edildiğini söyledi.

“Safari Park’ta yaklaşık 200 türümüzden 700 tane hayvanımız var”

Gaziantep Doğal Hayatı Koruma ve Doğal Yaşam Parkı’nın Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın üçüncü ve dünyanın dördüncü büyük doğal yaşam parkı olduğunu belirten Özsöyler, “Parkımızın içerisinde de 3 yıl önce açmış olduğumuz Safari Park’ımız bulunmaktadır. Safari Park, 300 dönüm üzerine kurulmuş bir alan, buradaki bütün hayvanlar doğal ortamlarındaki gibi serbest geziyorlar. Safari Park’ta yaklaşık 200 türümüzden 700 tane hayvanımız bulunmakta. Safari Park’ın içerisinde hayvanların serinlemesi için göletler, beslenme noktaları bulunmakta, su içmeleri için doğal göletleri bulunmaktadır. Safari Park’taki bu şekilde yaşamlarını sürdürüyorlar.” dedi.

Özsöyler, “Şimdi Gaziantep’e Gelme Zamanı” ve “Uzaklarda Arama” kampanyaları kapsamında yerli ve yabancı turistleri Gaziantep’e ve Gaziantep’te de Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’na beklediklerini belirtti.Türkiye'nin ilk ve tek Safari Parkı’na yoğun ilgi

“Ziyaretçilerimiz kendilerini Afrika'daki Safari Park’ta hissediyor”

Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’nı gezmeye davet eden Özsöyler, “Türkiye'nin ilk Safari Park’ı için ziyaretçilerimiz Gaziantep'e gelebilirler ve Safari Park’ımız gezebilirler. Safari Park’ta 50'şer kişilik 3 tane otobüsümüz bulunmaktadır. Safari Park’a kimseyi yaya olarak almıyoruz. Parka gelen ziyaretçileri otobüse bindiriyoruz ve o anda önlerine hangi hayvan çıkarsa onları çok yakından görüyorlar. Hayvanlar ziyaretçilere çok yaklaştıkları içinde ziyaretçilerimiz sanki Afrika'da Safari Park’ı geziyorlar ve hayvanları yakından görebiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ilk ve tek Safari Parkı’na yoğun ilgi

“Ziyaretçilerimizin Afrika'ya kadar gitmelerine gerek yok”

Safari Park’ta özellikle birbirleriyle geçinebilen çift tırnaklı, geyik, ceylan, bizon, deve kuşu ve kanatlı türlerden oluşan bir pörtföy oluşturduklarını anımsatan Özsöyler, “Kapıdan ziyaretçilerimizi büyük bir otobüs alıyor ve ziyaretçilerimizi Safari Park'ta gezdiriyorlar. Ziyaretçilerimizin önüne bu hayvanlardan hangileri çıkarsa görebiliyorlar. Artık uzaklarda aramalarına ve Afrika'ya kadar gitmelerine gerek yok. Ziyaretçilerimiz artık Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’ndaki Safari Park'ımızı gelip görebilirler.” dedi.

Özösyler, Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’ndaki Safari Park’ın Türkiye'nin ilk ve tek Safari Parkı olduğu için büyük bir ilgi gördüğüne dikkat çekti.

“Herkesi Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’na bekliyoruz”

Diğer hayvanların da ortamlarının çok geniş olmasına rağmen Safari Park’taki hayvanlara daha çok ilgi gösterildiğini belirten Özsöyler, “Safari Park’ta hiçbir korunak olmadığı için ziyaretçilerin ilgisini daha çok çekiyor. Safari Park’ta insanlar korunaklı araç içerisinde, hayvanlarda serbest ortamda, bu yüzden de burası insanların daha çok hoşuna gidiyor. Herkes Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’na gelerek Safari Park’ı ziyaret edebilirler. Bayramın tüm günleri ve diğer günlerde tam olarak açığız. Herkesi Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’na bekliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye'nin ilk ve tek Safari Parkı’na yoğun ilgi

“Gaziantep Hayvanat Bahçesini altı ayda bir buçuk milyon kişi ziyaret etti”

Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’nın salgın süresince belli aralıklarla kapandığını ve tekrar açıldığını ifade eden Özsöyler, “Böyle olmasına rağmen Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’mızı altı ay içerisinde bir buçuk milyon kişi ziyaret etti. Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’nı geçen yıllarda yani pandemiden önce 5 milyon kişi ziyaret etmişti. Tabi bu trend yavaş yavaş yükseliyor.” şeklinde konuştu.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’nda tüm Covid-19 tedbirlerinin devam ettiğini dile getiren Özsöyler, normalleşme döneminde de tedbirleri elden bırakmadıklarına dikkat çekti.

Her akşam ziyaretçiler çıktıktan sonra Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’ndaki tüm alanları, ziyaretçilerin dokunduğu ve oturdukları yerleri dezenfekte ettiklerini belirten Özsöyler, her türlü tedbiri almaya devam ettiklerini aktardı.

Kurban Bayramı boyunca Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’nın açık olacağını ifade eden Özsöyler, bayramda herkesi Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’na beklediklerini söyledi.

Özsöyler, Safari Park’ını hafta içi yaklaşık 4 bin kişinin ve hafta sonları ise yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret ettiğini de sözlerine ekledi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri