TEKNOFEST yarışmacıları Gaziantep’ten memnun kaldı

TEKNOFEST yarışmacıları Gaziantep’ten memnun kaldı

Bu yıl ilk defa Gaziantep'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük “Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2020” 4 gün boyunca heyecanlı geçen etkinliklerle tamamlandı.


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapılan “TEKNOFEST 2020” dün düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle bu sene ziyaretçi kabul edilmeyen festivalde sosyal mesafe, maske ve temizlik konularında sıkı tedbirler uygulandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların katıldığı festivalde, Türkiye'nin farklı illerden gelen binlerce ortaokul, lise ve üniversite öğrencisi, bir sene uğraştıkları projeleriyle dereceye girebilmek için kıyasıya yarıştı. 

Festivalde 21 kategoride yarışan 5 bin yarışmacı, Gaziantep’in ev sahipliğinden memnun kaldı. Kentin güzelliklerine hayran kaldıklarını dile getiren yarışmacılar, şehrin TEKNOFEST’e çok iyi hazırlandığını dile getirdiler.

“Gaziantep TEKNOFEST ruhuna uygun bir şehir”

Algan Teknoloji Takımı lideri ve Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi Enes Fevzi Çiçekli, TEKNOFEST 2020’ye yaklaşık bir senedir hazırlandıklarını söyledi.

Çiçekli, “Geçen sene İstanbul’da yarıştık. Bu sene tarım teknolojileri kategorisinde, eğimli arazilerde tarım için kullanılacak bir araç yaptık. Gaziantep çok güzel ve TEKNOFEST ruhuna uygun bir şehirdir. Gaziantep yetkililerine bu ortam ve imkânları sağladıkları için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Trabzon Dene-Yap Atölyesi eğitmenlerinden Ali Gözükara ise takımında bulunan lise öğrencilerinin bu festivale bir buçuk yıldır hazırlandıklarını belirtti.

Gözükara, “İnsansız sualtı sistemlerinde temel kategoride yarıştık. Raporlama çalışmalarını tamamlayıp finale kaldık. Şehir bu işi benimsemiş. Gerçekten hazırlıklar gayet güzeldi. 3 yıldır değişik takımlarla festivale katılıyoruz, burası bir başka hazırlanmış. Hem yemekle  hem ortamlar çok güzel, insanlar sıcak karşılıyorlar. Gaziantep Büyükşehir Belediyesini ve Gaziantep Valiliğini tebrik ediyorum.” dedi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

YUKARI ÇIK