Tarıma açılan araziler Antep fıstığında üretimi artırdı

Tarıma açılan araziler Antep fıstığında üretimi artırdı

Son yıllarda ekili alan açısından ciddi artış yakalayan Antep fıstığı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına yayılırken, çiftçiler ise arazilerini “yeşil altın” olarak nitelendirdikleri fıstık bahçelerine çeviriyor.


Antep fıstığının anavatanı Gaziantep’te köylerde işlenmeyen tarım arazilerinin Türkiye ekonomisine kazandırılması ve tarımsal ürünlerde verimin artırılmasına yönelik başlatılan çalışmalar kapsamında kentte fıstık arazisi sayısı da artmaya başladı.

Çiftçinin, ulaşamadığı arazi yolları açılarak ekim, bakım ve hasat zamanlarında çiftçiye büyük kolaylık sağlanırken, yaklaşık 6 sene önce başlatılan çalışmaların meyveleri alınmaya başlandı. Tarımsal verim ve ürün miktarının artması konusunda çiftçiye büyük fayda sağlayan çalışmalar, devam eden hasat döneminde çiftçiyi sevindiriyor.

Şehitkamil Belediyesi tarafından ilçedeki köylerde işlenmeyen tarım arazilerinin tarıma açılması Antep fıstığında verimliliği artırırken çiftçiler ise bu durumdan memnun kaldı.

Cerityeniyapan Mahallesi’nde çiftçilikle uğraşan Süzer ailesi, fıstık hasadı döneminde arazilerine kolaylıkla ulaştıklarını ifade ederek, açılan yollar için teşekkür ettiler.

Açılan yollar ile birlikte çiftçilerin yüzünün güldüğünü belirten Cerityeniyapan Mahalle Muhtarı Adnan Aslanoğlu, fıstık hasadı döneminde arazilerine kolaylıkla ulaştıklarını söyledi.

“Çiftçilerimiz, rahat bir şekilde fıstık toplama işlemlerini gerçekleştiriyor”

Antepfıstığı üretimi yapan çiftçiler için hasat zamanının başladığını anımsatan Aslanoğlu, “Tabi eskiden çiftçilerimiz hasat yapmak için arazilerine bin bir güçlükle gelebiliyorlardı. Yollar olmadığı için ya hayvanlarla ya da yürüyerek bağ ve bahçelerine ulaşabiliyorlardı. Şehitkamil Belediyemiz, çiftçilerimizin üretimini artırmak ve arazilerine rahatlıkla ulaşabilmelerini sağlamak adına bütün köylerde arazi yolu açma çalışması yaptı. Şu an çiftçilerimiz, rahat bir şekilde fıstık toplama işlemlerini gerçekleştiriyor. Topladıkları fıstığı traktörlerine yükleyip kolaylıkla evlerine götürüyorlar. Eskiden bu arazilere değil traktör, hayvanlarla dahi güçlükle çıkılıyordu. Vatandaşlarımız artık bırakın traktörü, özel taksileriyle bile arazilerine rahatlıkla ulaşıyor, hasadını yapıyor, araçlarına yüklüyor, şehre götürüp satıyorlar. Bununla ilgili de çiftçilerimizden olumlu cevaplar alıyoruz.” dedi.

 “Hasat zamanın gelmesiyle birlikte fıstık tarlamıza gelerek hasada başladık”

Açılan arazi yollarının kendilerine büyük kolaylıklar sağladığını dile getiren çiftçi Mehmet Ali Süzer, “Hasat zamanın gelmesiyle birlikte fıstık tarlamıza gelerek fıstık hasadına başladık. Tabi eksiden bu arazilerimize gelmek için birçok zorluklar yaşıyorduk. Arazilerimiz dağ, taş ve yüksek kesimler üzerinde olduğu için hayvanlarımızla dahi zor gelebiliyorduk. Bundan dolayı arazilerimizde ekim, bakım ve hasat yapmakta da sıkıntılar yaşıyorduk. Sağ olsun Şehitkamil Belediyemizin yapmış olduğu arazi yolu açma çalışmalarıyla birlikte birçok sıkıntıdan kurtulduk. Özellikle arazilerimize gelme konusunda büyük kolaylık yaşıyoruz. Eskiden hayvanlarımızla ulaşamadığımız arazilerimize şimdi ise araçlarımızla kolay bir şekilde ulaşıyoruz. Topladığımız ürünü traktörümüze yükleyip köye götürüyoruz. Gerçekten açılan arazi yolları, biz çiftçilerin işini kolaylaştırdı. Bundan dolayı Şehitkamil Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Artık traktör ve araçlarla rahat bir şekilde arazimize geliyoruz”

Arazi yolları açılmadan önce yaptıkları işlerde çok yorulduklarını belirten Hatice Süzer, “Eskiden hasat yapmak için arazilerimize 1-2 saat yol yürüyerek geliyorduk. Arazimize geldiğimizde yorgun bir şekilde hasat yapıyorduk. Topladığımız fıstığı eve götürmek için tekrar 1-2 saat yol yürüyorduk. Bu da bize çok zor geliyordu. Allah belediye başkanımızdan razı olsun. Yollarımızı açtı. Artık traktör ve araçlarla rahat bir şekilde arazimize geliyoruz, hasadımızı yapıyoruz, tekrar ar araçla eve dönüyoruz. Açılan bu yollardan dolayı çok mutluyuz.” şeklinde konuştu. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.