Suriyeli minik kardeşler gözlerine “ışık” olacak yardım eli bekliyor

Suriyeli minik kardeşler gözlerine “ışık” olacak yardım eli bekliyor

Göz retinasındaki hastalıkla dünyaya gelen 9 aylık Tevfik ve 8 yaşındaki Eyhem kardeşlerin babası Ahmed Okab, çocuklarının çok bir kısa sürede ameliyat edilmemesi durumunda gözlerini tamamen kaybedeceklerini söyledi.


Çocuklarının tedavisi için yaklaşık bir yıl önce en küçüğü 3, en büyüğü de 5 yaşında 4 çocuğunu babası Nahsen Okab’a bırakarak eşi ile birlikte Suriye’nin İdlip kentinden Türkiye’ye gelen Ahmed Okab (31) çocuklarının acil bir şekilde kornea nakli olması gerektiğini belirterek, yardım çağrısında bulundu.

Gaziantep’e yerleşen ve Şehitkamil ilçesinin Karacaoğlan Mahallesi’nde kiraladıkları evde tedavi için getirdiği 9 aylık bebeği Tevfik ile 8 yaşındaki oğlu Eyhem ve eşi ile birlikte yoksulluk içinde yaşam mücadelesi veren Okab, çocuklarının kornea nakli için hayırsever ve yetkililerden yardım istiyor.

Çocuklarının gözlerine “ışık” olacak yardım elinin uzatılmasını beklediğini belirten Okab, sürekli olarak çocuklarının tedavisiyle uğraştığı için çalışamadığını söyledi.

Okab, “Çocuklarım kısa sürede ameliyat edilmezse gözlerini tamamen kaybedecek." diyerek çaresizlik içinde kahrolduğunu belirtti.

Çocuklarını İdlib'deki göz doktorlarına götürdüklerini ancak tedavilerinin yüksek maliyetli olduğunu öğrendiklerini belirten Okab, bundan dolayı Türkiye’ye geldiklerini ve Türkiye’de çocuklarının kornea nakli olması için hayırseverlerin ve yetkililerin yardımına ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Çocuklarının gözlerinin tedavi edilmesini isteyen Okab, “Tüm vicdan sahiplerine Allah için bir çağrıda bulunuyorum; çocuklarımın tedavisinde bana destek olun.” dedi.

Okab ailesine çocuklarının tedavisi için yardımcı olmaya Ahlem Arap ise Okab ailesinin biri bebek olan 2 çocuğunun tedavisi için bir yıldır mücadele ettiklerini belirtti.

Çocukların göz yetisini tamamen kaybetmemesi için acilen kornea nakli olması gerektiğini ifade eden Arap, Okab kardeşlerin kornea nakli için yardım beklediğini söyledi.

“4 çocuğunu Suriye’de babasına bırakarak geldi”

Çocuklarının sağlığı için Suriye’den Türkiye’ye gelen Okab ailesinin, 4 çocuğunu Suriye’de bıraktığını anlatan Arap, “Bu aile Suriye'nin İdlib şehrinden geldi. Bu ailenin 6 tane çocuğu var. 4 çocuğunu da Suriye’de babasının yanında bırakıp, 2 çocuğu ile Gaziantep’e geldi. Suriye’nin İdlib şehrinde yaşlı bir babası var, orada çocuklarına bakıyor. Çocukları çok küçük, bir tanesi 2,5 diğeri 4 ve en büyükleri de 5 yaşında. Çocuklarını çok özlediğini söylüyor. Sürekli beni arayıp, ‘çocuklarımı nasıl buraya getiririm?’ diyerek yardım istiyor. Onların kimlikleri yok, bizim elimizden de bir şey gelmiyor. Ben vali yardımcısı ile görüştüm ama şu an çocukları getiremeyeceklerini söyledi.” ifadelerini kullandı.

“Çocukların bir an önce ameliyat olması gerekiyor”

Ailenin Suriye’de bulunan çocuklarının durumunun da çok kötü olduğunu ifade eden Arap, “Burada bulunan çocuklarından büyük olanın tansiyonu yükseliyor. Ameliyat olması gerekiyor ve tansiyonu sürekli normal olmalıdır. Baba çocukları için her zaman hastaneye gidip geliyor. Sürekli hastanede olduğu için çalışamıyor. Küçük çocuğunun da çok acil kornea nakli olması gerekiyor. Çünkü daha önce gözleri görüyordu ama şuan sadece ışığı takip edebiliyor. Doktorlarla konuştum, ‘bir hafta içinde ameliyat olması gerekiyor’ dediler. Eğer ameliyat olmazsa şu an görebildiği ışığı dahi artık göremez. Allah rızası için bu aileye yardım etmenizi istiyoruz. Hem çocuklarının tedavisi için hem de aile Suriye'deki çocuklarını görsün. Baba ve eşi sürekli ağlıyor, çocuklarını istiyor. Çocukları orada perişan, babası yaşlı elinden bir şey gelmiyor. Allah rızası için bu aileye yardım edelim.” diye konuştu.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.