Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank İLKHA’ya konuştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank İLKHA’ya konuştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin savunma sanayisindeki başarıları sayesinde dünya arenasında giderek daha fazla ses getiren bir ülke konumunda olduğunu söyledi.


İlk defa İstanbul’un dışında Gaziantep'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve dün düzenlenen farklı yarış ile bazı etkinliklerle başlayan dünyanın en büyük “Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST”e katılmak üzere kente gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kentteki temaslarına devam ediyor.Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank İLKHA’ya konuştuakan Varank, “TEKNOFEST 2020” programı kapsamında Ortadoğu Fuar Merkezi’nde festivale katılan ve projelerini sergileyen öğrencileri ziyaret etti.

Öğrencilerin projelerini inceleyen Bakan Varank, öğrencilere TEKNOFEST’e katıldıkları ve gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

Bakan Varank, ziyaretin ardından TEKNOFEST ve Türkiye’nin savunma sanayisindeki durumu ile ilgili İLKHA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin her yönden bağımsızlığını pekiştirecek ve toplumsal refahını artıracak adımları atmak en önemli önceliklerinin olduğunu ifade eden Bakan Varank, bu amaç doğrultusunda, sanayi ve teknoloji alanlarında elde edilecek başarıların ne kadar hayati olduğunun bilinciyle gece-gündüz çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Türkiye’nin uluslararası arenada artan başarısının savunma sanayisindeki gücünden geldiğine işaret eden Varank, dünyanın artık Türkiye’nin yerli ve milli teknolojik ürünlerini konuştuğunu belirterek, “Bunu sadece biz söylemiyoruz. Bunu yurtdışındaki uluslararası yayınlar ve yabancı ülkelerin devlet adamları da teyit ediyor. Evet, biz kendi geliştirdiğimiz savunma sanayi ürünleri ile sahada çok farklı konseptleri devreye alıyoruz ve Türkiye bu alanda dünyada öncü teknolojiler geliştirebilen bir ülkedir. Bunu yabancı ülkeler de teyit ediyor.” diye konuştu.

TEKNOFEST’in ilk yılında yarım milyon, ikinci yılında ise bir milyon 720 bin kişinin ziyaret ettiği dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olduğunu ifade eden Varank, İstanbul’un dışında ilk defa bir Anadolu şehrinde düzenlenen festivalin büyük bir heyecan ve coşkuyla başladığını söyledi.

Bu yıl pandemi nedeniyle ziyaretçilere kapalı olan festivalin sadece yarışmaların olduğu bir festival olduğunu belirten Varank, önümüzdeki seneden itibaren aynı coşkuyla festivale kaldıkları yerden devam edeceklerini ifade etti.

TEKNOFEST’in Gaziantep'te düzenlenmesinden memnun olduklarını ifade eden Varank, festivale genç yeteneklerin yoğun bir ilgi gösterdiğini ve bu ilgiden memnun olduklarını belirtti.

TEKNOFEST’in ikinci yılında dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji festivali olmayı başardığını hatırlatan Varank, “Biz, bu festivali üçüncü yılında Anadolu'ya yaymak istedik, bu heyecanı Anadolu'daki insanlarımız da yaşasın istedik. Çünkü büyük bir talep vardı. İlk kez Gaziantep'te TEKNOFEST düzenliyoruz. Pandemi sürecinden dolayı maalesef vatandaşlarımızın ziyaret etmesi gereken kısımları bu sene gerçekleştiremiyoruz. Havacılık şovları, yerli ve milli ürün sergilenmesi gibi bazı etkinlikleri yapamıyoruz. Ama yarışmalarımız festivalimizin en önemli ayaklarındandır. Festival son sürat devam ediyor.” dedi.

“Gençlerimizin ilgisi bizi memnun ediyor”

Gençlerin festivale gösterdikleri yoğun ilginin kendilerini memnun ettiğini belirten Varank, “21 farklı kategoride gençlerimiz, büyük bir coşku ve heyecanla 21 farklı alanda kendi geliştirdikleri teknolojilerle yarışıyorlar. Bunlar Türkiye'nin gelecekteki hatta dünyanın ihtiyaç duyacağı teknolojiler. Biz, burada gençlerimizi bu alanlara yönlendirerek onların ilgisini arttırarak Türkiye'de önemli işlere imza atacak, geleceğin mühendislerini ve bilim insanlarını yetiştireceğimize inanıyoruz. Festivalde gösterilen ilgiden gayet memnunuz.” ifadelerini kullandı.

“TEKNOFEST’e 100 bin gencimiz başvurdu”

TEKNOFEST’in toplumu dönüştürme gücüne sahip olan bir etkinlik olduğuna dikkat çeken Varank, şunları söyledi:

“Biz, TEKNOFEST'te şu heyecanı oluşturabildik. Vatandaşlarımız Türkiye'nin gücünü ve kabiliyetlerini TEKNOFEST'te gördüler. Kendi ürettiğimiz savaş uçaklarını, insansız hava ve kara araçlarını, yüksek teknolojili ürünleri gördüler ve ‘evet biz Türkiye’yiz ve bunu başarabiliriz’ demeye başladılar. Bu ilgi tabi ki toplumun her kademesine yayıldığı gibi gençlerimiz arasında da büyük bir heyecan uyandırdı. Her sene biz bu ilgiyi arttırdığımızda çocuklarımızın, gençlerimizin katılımları fazlalaşıyor. Bu sene 100 bin gencimiz bu yarışmalarda mücadele etmek için başvurdu. 100 bin çok büyük bir rakamdır. Nüfusu 100 bin olmayan şehirler var. Dolayısıyla TEKNOFEST'e olan ilgi her sene katlanarak artıyor, artamaya da devam edecek.” 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.