Şahinbey Belediyesi “imara aykırı yapı” iddialarını yalanladı

Şahinbey Belediyesi “imara aykırı yapı” iddialarını yalanladı

Şahinbey Belediyesi sosyal medyada yer alan ve ilçenin Güneykent mahallesinde inşaat faaliyetleri durdurulan yapı ile ilgili yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.


Konu ile ilgili Şahinbey Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, inşaat faaliyetleri durdurulan yapıyla ilgili imar mevzuatı çerçevesinde sürecin devam ettiği belirtildi.

Güneykent Mahallesi'nde imar yönetmeliğine aykırı yapıldığı iddia edilen yapının belediye tarafından kontrol edildiği ve yapıyla ilgili yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Açıklamada, “Şahinbey belediyemiz ile ilgili sosyal medya ve bazı mecralarda manipülasyon amaçlı Güneykent mahallemizde belediyemizce inşaat faaliyetleri durdurulan yapı ile ilgili yayınlanan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Haberin yayınlanmasının ardından belediyemizce konu hakkında bir açıklama yapma gereğine ihtiyaç duyulmuştur.” denildi.

Söz konusu yapının mühürlendiği belirtilen açıklamada, “Güneykent mahallemizde imar yönetmeliğine aykırı yapıldığı iddia edilen söz konusu yapıya belediyemizce muttali olduktan sonra inşaat yapı kontrol müdürlüğü ekiplerimiz tarafından incelenmiş olup ruhsatlı yapının yan taraflarının kazılarak mevcut betonarme yapının temellerinin bir kısmının açıkta kaldığı görülmüştür. Yapı ile ilgili inceleme ve değerlendirme yapmak üzere yapı 09.06.2020 tarihinde mühürlenmiş ve inşaat faaliyetleri durdurulmuştur. Söz konusu yapıda o tarihten bu güne kadar herhangi bir inşaat faaliyeti gerçekleşmemiştir.” ifadeleri yer aldı.

Söz konusu yapıya ilişkin ilgililerden mevcut durumun analizi ve güçlendirme projesi istenildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yapı denetim firması, 24.07.2020 tarihinde lisanslı bir inşaat mühendisi tarafından hazırlanan yapıya ilişkin teknik rapor sunmuştur. Belediyemize sunulan teknik raporun Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından incelenmesi ve onaylanması talep edilmiştir. Teknik rapor Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde akademisyen bir öğretim üyesi tarafından onaylanmış ve yapı denetim kuruluşu vasıtası ile belediyemize sunulmuştur. İmar ve şehircilik müdürlüğümüzce yapıya ilişkin güçlendirme projesi incelemesi devam etmektedir. Yapılacak olan tüm inceleme ve değerlendirmeler ile birlikte tespit edilecek sorumlular ile ilgili imar mevzuatı çerçevesinde gerekli işlemler yapılacak olup yapı ile ilgili imar mevzuatı çerçevesinde süreç devam etmektedir.”

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.