Pandemi sürecinde ilk ayakkabı fuarı Gaziantep'te düzenlenecek

Pandemi sürecinde ilk ayakkabı fuarı Gaziantep'te düzenlenecek

Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük ve en önemli ayakkabı fuarları arasında yer alan “Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Fuarı (GAPSHOES)” 9 Aralık'da Gaziantep’te kapılarını açıyor.


9-12 Aralık 2020 tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan “Uluslararası 31’inci Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Fuarı (GAPSHOES)” Covid-19 önlemleri alınarak düzenlenecek.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu, Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Ayakkabıcılar Odasının destekleriyle Akort Fuarcılık tarafından organize edilen fuar için hazırlıklarda sona gelindi.

Terlik ve erkek ayakkabı üretiminde önemli güce sahip olan Gaziantep’te, yaz ve kış sezonları için gerçekleştirilen fuarın açılış töreni Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) 9 Aralık Çarşamba günü saat 14.00’da yapılacak.

Temsil edilen firma sayısının 250, marka sayısının ise 750 olduğu fuar çarşamba, perşembe, cuma günleri 10.00-19.00 saatleri ve cumartesi günü de 11.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Yurt dışından Suriye, Irak ve İran gibi ülkelerden de firmaların katılacağı fuara yurt içinden başta Gaziantep olmak üzere Adana, Bursa, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Samsun ve Şanlıurfa’dan firmalar yer alacak.

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, ayakkabı fuarının Türkiye’ye ve Gaziantep’e değer katmaya devam ettiğini söyledi.

Bu fuarın pandemi sürecinde düzenlenen ilk ayakkabı fuarı olduğunu anımsatan Ünverdi, salgına karşı çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü ve fuarın tüm tedbirler alınarak gerçekleştirileceğini kaydetti.

“Covid-19 nedeniyle hazirandaki fuarımızı yapamadık”

Türkiye’nin ayakkabı ve terlik üretiminin yüzde 60’ının Gaziantep’ten karşılandığını belirten Ünverdi, “GAPSHOES, Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük ve en önemli fuarları arasında yer alıyor. Dünyayı etkisi altına alan salgın dolayısıyla haziran ayında yapacağımız kış fuarımızı düzenleyemedik. İnşallah yaz fuarımızı tüm tedbirlerimizi alarak gerçekleştireceğiz.” dedi.

“Fuarımızın önemi önümüzdeki dönemlerde daha da artacak”

Fuara yurt dışından Suriyeli firmalar başta olmak üzere, bu firmaların ortaklıklarının bulunduğu Sudan, Rusya, Irak ve Yemen’den toplam 32 firmanın katılacağı bilgisini veren Ünverdi, şunları söyledi:

“Yabancıların kullanacağı stant alanı yaklaşık 2 bin metrekare alana ulaşmış durumda ve brüt 30 bin metrekare alana kurulacak fuarımızda yüzde 10’luk kısımda yurt dışından gelen firmalar ürünlerini sergileyecek. Yeni pazarlara açılmak ve ulaşmak isteyen firmalar için de ideal bir organizasyon olan fuarımızın öneminin önümüzdeki dönemlerde daha da artacağına inanıyorum.”

Ünverdi, Gaziantep’te erkek, çocuk, bayan ve spor ayakkabı üretiminin günlük ortalama 150 bin adet ve terlik üretiminin ise günlük yaklaşık 2 milyon adet olduğunu belirtti.

“Kent olarak kendi markalarımızı çıkarabiliriz”

Ayakkabı ve terlik sektöründe Gaziantep’in markalaşmaya çok daha fazla önem vermesi gerektiğine işaret eden Ünverdi, “Markalaşma konusunda oda olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bu noktada araştırma ve geliştirmeye çok daha önem vermeliyiz. Yapmamız gereken ise yenilikçi anlayışla üretim yapmaya daha fazla yönelmek. Bunları yaptığımız takdirde kent olarak kendi markalarımızı çıkarabiliriz. Hazırlıklarını sürdürdüğümüz Ayakkabı İhtisas Organize Sanayi Bölgemiz de sektörü bir araya toplayacak ve kaliteli üretim yapma imkanı sunacak. Bu doğrultuda çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce de “Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Fuarı’nın GAPSHOES” sektöre yön veren bir fuar haline geldiğini vurguladı.

İnce, “Türkiye’de 12 bine yakın işletmeyle 300 bin kişiye istihdam sağlayan Türkiye ayakkabı sektörü salgın süreci sonrası sektörün ilk randevusu GAPSHOES fuarına güçlü bir şekilde hazırlanmaktadır.” dedi.

“GAPSHOES, Türkiye’nin en önemli fuarı”

Gaziantep’te yılda iki kez yaz ve kış olmak üzere ayakkabı fuarının düzenlendiğini ifade eden İnce, “Sektöründe Türkiye’nin en önemli fuarı olan GAPSHOES’ın 31’incisini düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Fuarlarımızın düzenlenmesinde bize destek veren herkese teşekkür ediyor, fuarımızın sektörümüze, kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

“Yurt dışından gelecek alım heyetleriyle iş görüşmeleri sağlayacağız”

Spor ayakkabısından terliğe, kıraç ayakkabıdan keçir modellerine kadar birçok yeni ürünün fuarda sergileneceğini belirten İnce, “Başta Türkiye olmak üzere Ortadoğu, Rusya ve yakın coğrafyadan birçok firma fuarı ziyaret edecek. Fuara yurt dışından gelecek alım heyetleriyle iş görüşmeleri sağlayarak, ticareti artıracak etkinlikler düzenleyeceğiz.” diye konuştu.

Pandemi kurallarına uygun düzenlenecek fuarın girişinde HES kodu uygulanacağını dile getiren İnce, “Fuara katılımda HES kodu uygulaması olacak. Fuar girişinde vücut ısısı kontrolü de yapılacak. Aynı anda fuar alanında kişi sayısı da sınırlandırılacak.” dedi.

“Fuarımız Gaziantep’ten yerel olarak çıkıp uluslararası hale gelen tek fuar”

GAPSHOES fuarının Türkiye’nin ikinci, dünyanın 5’inci büyük ayakkabı fuarı olduğunu dile getiren Akort Fuarcılık Genel Müdürü Hülya Akkaya, “Yılda iki kez düzenlediğimiz fuarımız, Gaziantep’ten yerel olarak çıkıp, uluslararası hale gelen tek fuar olma özelliği taşıyor. Sektörün pazar payını çok daha üst seviyelere çıkaracak çalışmalar yapmaya gayret ediyoruz. Katma değeri yüksek, markalaşmış, moda oluşturabilen, yeni tasarımlar yapmak isteyen firmalarımız ülkemize değer katma gayreti gösteriyorlar. Bu fuarımızda da pandemi dolayısıyla hijyen kurallarına uygun çeşitli etkinlikler ile konferans, toplantı ve paneller düzenleyecek, sektörü Gaziantep’te buluşturacağız.” şeklinde konuştu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.