Pandemi sürecinde doğal ve bitkisel ürünlere ilgi arttı

Pandemi sürecinde doğal ve bitkisel ürünlere ilgi arttı

Covid-19’un hızla yayılması ve kış mevsiminin gelmesiyle birlikte, bağışıklık sistemini güçlendirmek için arayışa geçen vatandaşlar, bitkisel ve doğal ürünlere yöneliyor.


Kış mevsimiyle birlikte havaların soğumaya başlamasıyla bağışıklık sistemini güçlendirmek ve gribal enfeksiyon hastalıklardan korunmak isteyen vatandaşlar, bitkisel ve doğal ürünlerin satıldığı aktarların yolunu tutuyor.

Havaların soğuması nedeniyle bitkisel ürünlerde zencefil, zerdeçal ve kekik ile zahter, şire ürünlerinde pekmez, helva, tahin ve kuru üzüm başta olmak üzere diğer doğal ürünlere olan ilgi arttı. Özellikle de Covid-19 pandemisi sürecinde vücut dirençlerini korumak için vatandaşların bitkisel, doğal ve baharat tüketimini arttırdığı gözlemlendi.

Gaziantep'te geleneksel yöntemlerle hazırlanan biber, kekik, nane, sumak, nar ekşisi, salça, zencefil, tarçın, pekmez, tahin, kuru üzüm ve helva gibi ürünlere ilgi pandemi sürecinde daha da arttı.

Kentte doğal ürünlerin satıldığı tarihi Almacı Pazarı'nda bulunan esnaf, Covid-19 nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlerin doğal ürünlere yönelmesiyle satışlarının artmasından memnun.

Pandemi sürecinde beslenmenin çok etkili olduğunu ve yöresel ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini ifade eden aktarlar, insan vücudunu sıcak tutan üzüm pekmezi başta olmak üzere şire ürünlerinin kış aylarında daha çok tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

Doğal, bitkisel ve şire ürünlerin gribal enfeksiyon gibi hastalıklara karşı koruma sağladığını ifade eden aktarlar, demir ve kalsiyum bakımından zengin olan üzüm pekmezinin böbrek ve karaciğerin işlevini arttırarak vücudu hastalıklara karşı koruduğuna dikkat çekti.

 

Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon hastalıklarından korunmanın en iyi yollarından birinin doğal ve bitkisel ürünler ile beslenme olduğunu belirten esnaf Zeynel Abidin Karaoğlu, üzüm pekmezinin bu mevsimde daha çok tüketilmesini tavsiye etti.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için vatandaşların bitkisel, doğal ve şire ürünlerine yöneldiğini ifade eden Karaoğlu, pandemi süreciyle birlikte bitkisel, doğal ve şire ürünlere olan talebin arttığını belirtti.

“Hayvansal ve bitkisel ürünler sağlığımız için faydalıdır”

Sağlık açısından çok faydalı olduğu için Gaziantep'te en çok üzüm pekmezi satışı yaptıklarını belirten Karaoğlu, “Pandemi sürecinden önce de insanlar kış mevsiminde gribal enfeksiyon gibi rahatsızlıklarından dolayı ıhlamur, tarçın, zencefil, zerdeçal ve yeşil çay gibi bitkisel ürünlere talep gösteriyordu. Covid-19 döneminde de bitkisel ürünlere olan talep katlanarak arttı. Tabi ki önce sağlık diyoruz. İnsan yaratılış itibariyle önce sağlıklı bir şekilde yaşamalıdır. Yaratılıştan itibaren insanların ihtiyacı olan temel gıda maddeleri var. Hayvansal ve bitkisel ürünler sağlığımız için faydalıdır. Fakat gelişen dünya düzeninde insanlar hazır gıdalara yöneldiler. Bununla birlikte market kültürü oluştu. Bu durum da ülkemizde, şehrimizde ve çevremizde hastalıkların çoğalmasına neden oldu. Er ya da geç insanlar bunun farkına varıyorlar ve varacaklar.  Bitkiler, doğal yiyecekler, et, süt ve yumurta gibi ürünlere yönelecek.” dedi.

Vatandaşların pandemi sürecinde doğal ve bitkisel ürünleri tercih ettiğini belirten Bülent Bilici de özellikle Covid-19’u geçirmiş, astım ve gribal enfeksiyona yakalanan vatandaşların bitkisel ürünler tükettiğini ifade etti.

“Zerdaçal ve zencefil daha çok tercih ediliyor”

Bilici, “Pandemi sürecinde vatandaşlarımız pek fazla hastaneye gidemedikleri için bizi tercih ediyorlar. Biz de elimizden geldiği kadar vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz. Kekik, ada ve yeşil çayımız var. Bu süreçte bu ürünler daha çok tercih ediliyor. Özellikle zerdaçal ve zencefil daha çok tercih ediliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından izinli olan firmalar tarafından hazırlanan bitkisel macunlar var. Bitkisel ürünler ciğerleri temizliyor. ‘Kış çayı’ dediğimiz ürünlerimiz var. Bu ürünler bu süreçte çok tercih ediliyor.” şeklinde konuştu.

“Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için doğal ürünleri tüketmemiz gerekiyor”

Pandemi döneminde vatandaşların bağışıklık sistemlerini güçlü tutmak için pekmez, tahin, kuru üzüm ve helva gibi şire ürünlerine yöneldiğini ifade eden Mehmet Kasapbaşı, şunları söyledi:

“Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için doğal ürünleri tüketmemiz gerekiyor. Tahin, pekmez, helva ve pekmez gibi ürünler zaten kış aylarında da en güzel yiyeceklerdir. Bu şire ürünleri kış mevsiminin de vazgeçilmez ürünleridir. şire ürünleri kış mevsiminde insan vücudunu sıcak tutar. Çünkü tahin, pekmez, helva ve pekmez doğal ürünlerdir. Bu süreçte tahin, pekmez, helva ve pekmez gibi ürünleri inşallah tüketirsek bağışıklık sistemimizi güçlendirmiş oluruz.”

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri

YUKARI ÇIK