Pandemi sürecinde 159 ülkeye hububat ihraç edildi

Pandemi sürecinde 159 ülkeye hububat ihraç edildi

Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, 2020 Ocak-Temmuz döneminde 159 ülkeye 1 milyar 238 milyon dolarlık ihracatın yapıldığını söyledi.


Ocak-Temmuz 2020 ihracat rakamlarıyla temmuz ayı ihracat rakamlarının değerlendirildiği toplantıda, pandemi sürecinde ihracatta izlenen yol, küresel pazarların yapısı ve ihracatta yenidünya düzeninin pazarlara yansıması gibi önemli konuları ele alındı.

İhracatçıların pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte çok kısa bir süre içerisinde kendilerini toparladığını ve insanlık için stratejik özelliğe sahip tarımsal ürünlerin kesintisiz olarak mevcut pazarlara yönlendirilmesinde önemli bir sınavı başarıyla geçtiğini ifade eden Altunkaya, emeği geçen ihracatçıları kutladı.

Geçtiğimiz aylarda olduğu gibi Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin temmuz ayında da sektörün ihracat rekorunu elinde bulundurduğunu belirten Altunkaya, "İhracatçılarımız pandemi döneminde kısa zamanda toparlandı ve bugün süreci başarıyla yönetiyor." dedi.

"Alınan önlemlerle tarımsal ürünlerimizin kesintisiz ihracatını sürdürdük"

Altunkaya, "Ocak ayından bu yana süreci iyi yönettiğimizi, yeni oluşumlara, yeni ihracat modellerine başarıyla uyum sağladığımızı düşünüyorum. Elbette dünyayı kasıp kavuran ve ülkemizde de etkisini büyük oranda gösteren Covid-19 salgını bütün sektörleri olumsuz etkilemiş, birçok sektörümüzün ihracatta gerilemesine neden olmuştur. Hububat-bakliyat sektörü bu anlamda krizin başladığı andan itibaren kısa süre içerisinde kendisini toparlamış ve insanlık için olmazsa olmazların başında gelen tarımsal ürünlerimizin kesintisiz ihracatını alınan önlemlerle birlikte sürdürmeye devam etmiştir." diye konuştu.

"159 ülkeye 1 milyar 238 milyon 98 bin dolarlık ihracat yapılmıştır"

Temmuz 2020 döneminde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 16,1 artışla 209 milyon 185 bin dolarlık hububat ihracatının gerçekleştirildiği bilgisini veren Altunkaya, "Ocak-Temmuz 2020 dönemi baz alındığında yine bölgemizden bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 11,1'lik artışla toplam 159 ülkeye 1 milyar 238 milyon 98 bin dolarlık ihracat yapılmıştır." ifadelerini kullandı.

"Irak en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında ilk sıradaki yerini korudu"

Ülke grupları açısından da verileri değerlendiren Altunkaya, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki birlik üyelerimizin gerçekleştirdiği en fazla ihracat yapılan ülke grupları arasında Ocak-Temmuz 2020 dönemi için ilk sırayı 631 milyon 501 bin dolarla Ortadoğu ülkelerinin, ikinci sırayı 356 milyon 758 bin dolarla Afrika ülkelerinin, üçüncü sırayı 156 milyon 606 bin dolarla Amerika ülkeleri bulunmaktadır. Yine ocak-temmuz döneminde Avrupa Birliği ülkelerine 41 milyon 418 bin dolar, Asya ve Okyanusya ülkelerine 24 milyon 660 bin dolar, eski Doğu Bloku ülkelerine 13 milyon 840 bin dolar, Türki Cumhuriyetlere 7 milyon 166 bin dolar, AB ülkeleri dışında kalan diğer Avrupa ülkelerine 3 milyon 775 bin dolar ve serbest bölgelere 2 milyon 374 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi." şeklinde konuştu.

Mevcut pazarların korunmasının yanı sıra yeni pazarların da bulunabilmesi yönünde çalışmaların sürdüğünü ifade eden Altunkaya, ülke bazlı ihracatta birinci sırayı 405 milyon 587 bin dolarla Irak'ın, ikinci sırayı 82 milyon 116 bin dolarla Venezuela, üçüncü sırayı ise 81 milyon 779 bin dolarla Cibuti'nin aldığını ifade etti.

Altunkaya, söz konusu dönemde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden Suriye'ye 75 milyon 572 bin dolar, ABD'ye 54 milyon 484 bin dolar, Somali'ye 50 milyon 825 bin dolar, Suudi Arabistan'a 33 milyon 748 bin dolar, Angola'ya 30 milyon 435 bin dolar, Yemen'e 26 milyon 183 bin dolar ve Libya'ya 24 milyon 461 bin dolarlık ihracatın gerçekleştirildiğini aktardı. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.