Öğrenciler hangi eğitim şeklini tercih ediyor ?

Öğrenciler hangi eğitim şeklini tercih ediyor ?

Coronavirus salgını sürecinde uzaktan eğitim gören İlkokul 2, 3 ve 4'ncü sınıflar, ortaokul 8'nci sınıflar, lise hazırlık ve 12'nci sınıflar ile köy okulları ve özel eğitim öğrencileri, hasret kaldıkları okullarında dün yeniden ders başı yaptı.


Covid-19 salgını nedeniyle 31Ağustos'ta TRT EBA, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve canlı sınıf uygulamalarıyla yürütülen uzaktan eğitim sürecinin yüz yüze eğitime aşamalı geçiş planlamasının ilk basamağı 21 Eylül pazartesi itibariyle hayata geçirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitime geçişte ikinci aşamayı ise dün itibariyle uygulamaya koyarken, ilk aşamada okul öncesi eğitim ve ilkokul 1’nci sınıf öğrencileri, ikinci aşamada ilkokullar, köy okulları, ortaokul 8 ve lise 12’nci sınıf ile lise hazırlık sınıfları ve özel gereksinimli çocuklar okullarında yüz yüze eğitime başladı. 

Gaziantep’te de Şahinbey ilçesindeki Mehmet Görmez İmam Hatip Proje Ortaokulu’nda eğitim gören öğrenciler, Coronavirus salgını tedbirleri alarak ders başı yaptı. Öğrenciler, uzun bir aranın ardından okullarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşmanın sevincini yaşadı.

Okullara maskelerini takarak gelen ve sınıflarda da sosyal mesafeye göre dizilen sıralarında yerini alan öğrenciler, derse katıldılar.

Uzaktan eğitim sürecinde verimli bir eğitim alamadıkları için okullarda eğitimin aşamalı olarak da olsa başlamanın sevincini yaşadıklarını dile getiren öğrenciler, uzaktan eğitim yerine yüz yüze eğitimden yana olduklarını söylediler.

Uzaktan eğitim sürecinde yaşanan aksaklıklar ve alt yapının da yetersiz olmasından dolayı sağlıklı bir eğitim alamadıklarına dikkat çeken öğrenciler, okulu ve arkadaşlarını özlediklerini dile getirdiler.

Mehmet Görmez İmam Hatip Proje Ortaokulu Müdürü İbrahim Halil Güler, öğrencinin yerinin eğitim ve öğretimin yüz yüze yapıldığı okullar olduğunu söyledi.

“Okulumuzda her türlü tedbiri aldık”

Öğrencilerine kavuştukları için çok mutlu olduklarını belirten Güler, “8’inci sınıflarımız dün itibarıyla yüz yüze eğitime başladılar. Haftanın iki günü okulumuza geliyorlar. Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan ve sağlığımızı tehdit eden salgın nedeniyle biz de okulda gerekli tedbirleri aldık. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile beraber hazırladığı okulun hijyen noktasındaki standartlarını oluşturduk. 'Okulum Temiz' belgesini almak için başvurduk ve belgemizi aldık. İmam hatip okulu olmamız nedeniyle zaten temizliğe çok önem veriyorduk. Bu salgın nedeniyle de çocuklarımız olumsuz etkilenmesin diye üst düzey önlemler aldık. Sınıflarımızda dezenfektanlarımız, sosyal mesafeyi koruyacağımızı gösteren uyarı levhalarımız asıldı. Sınıflarımız sosyal mesafeye uygun bir şekilde ayarlandı. Hocalarımız sınıfta maskeli bir şekilde derslerini anlatıyorlar, öğrencilerimiz de teneffüste yine hocalarımızın kontrolünde sosyal mesafelerine dikkat ederek teneffüslerini yapıyorlar.” dedi.

“Okulumuz öğrencilerle şenlendi”

Öğrencilerin okula geldikleri için çok mutlu olduklarını belirten Güler, “Biz de çok mutluyuz. çocuklar ve öğrenciler olmadığı zaman okullarda bir yas havası oluşuyor. Hamdolsun okullarımız şu anda şenlenmiş durumda ve ümit ediyoruz ki bu salgının etkisi gittikçe düşer ve biter. Okullarını özlem ve hasretle bekleyen, öğretmenleri ile uzaktan iletişim kuran yavrularımız da inşallah bir an önce okullarına döner. Biz okul olarak eğitime hazırız. Bakanlığımız inşallah önümüzdeki haftalarda diğer kademelere de izin verirlerse okulumuz gerek temizlik açısından gerek kurallara uyma açısından hazırdır, yavrularımızı bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Okulu çok özlemiştik”

Okulunu çok özlediğini ifade eden Muhammed Şeray Bozkurt, “Okullarımızın açılması çok güzel oldu. Okulu çok özlemiştik. Okulda arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Sosyal mesafeli de olsa okul güzel oluyor. Okullar kapalıyken evde EBA TV'den dersimizi dinliyorduk. Okulları açtığı için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Okulda eğitim almak daha güzel”

Okulların açılmasına çok sevindiklerini belirten öğrencilerden Yusuf Hazırlar, “Okullar açıldı, çok güzel olacak. İyi ki okullarımız açıldı, okullarımızı çok özledik. Derslerimiz çok iyi geçiyor. Sosyal mesafemizi koruyoruz. Sınıflarda sürekli maske takılıyor. Maske takmadığımız zaman sınıfa girmemize izin verilmiyor.” diye konuştu.

“Okulda Covid-19 kurallarına uyuyoruz”

Okulunu, arkadaşlarını ve öğretmenlerini çok özlediğini ifade eden Ahmet Tarık ise okulun açılmasının sevindirici olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Okullar uzun süredir kapalıydı ama şimdi okullarımız açıldı ve çok mutluyuz. Hocalar da bizleri sürekli uyarıyor, maskeler takılıyor. Bahçede öğretmenler var, kurallara dikkat ediyoruz.”

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.