Namaz bittikten sonra rekât sayısıyla ilgili şüpheye düşen kimsenin durumu

Namaz bittikten sonra rekât sayısıyla ilgili şüpheye düşen kimsenin durumu

Fetva Kurulu, namaz içerisinde rekât sayısıyla ilgili şüphe eden kimsenin, eksik kıldığını esas alması gerektiğini belirtti.


İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Namaz bittikten sonra rekât sayısıyla ilgili şüpheye düşen kimsenin durumu nasıl olur?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Namaz içerisinde rekât sayısıyla ilgili şüphe eden kimse, eksik kıldığını esas alır. Şöyle ki kişi 'Üç mü ya da dört mü kıldım.' diye şüpheye düşerse üç rekât kıldığını kararlaştırır ve sonrasında sehiv secdesi yapar. Konuyla ilgili Sevgili Peygamberimiz (aleyhissalatu vesselam) şöyle buyurmaktadır: 'Sizden bir kimse namaz kılarken üç rekât mı dört rekât mı kıldığında şüphe ederse, şüpheyi bir tarafa atsın ve yakinine (kesin kanaatine) göre hareket etsin, sonra da selam vermeden önce iki secde (sehiv secdesini) yapsın… (Müslim, Mesâcid 88, No: 571).'

Şüphe durumu namaz içerisinde değil de selam verdikten sonra oluşursa namaz sahihtir, tekrardan kılınmasına gerek yoktur. Zira namaz bittikten sonra oluşan şüphelere itibar edilmez (Ğamravî, Envârul Mesalik Şerhu Umdetu's sâlik s.20)."

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri