Kayyum atanmasına ilişkin Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Türkman'dan açıklama

Kayyum atanmasına ilişkin Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Türkman'dan açıklama

Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, geçtiğimiz yıl hakkında başlatılan soruşturmanın ardından Tarım ve Orman Bakanlığından birliğe kayyum atanmasına tepki gösterdi.


4 yıldır bu görevi sürdüren Türkman, kayyum atamasına ilişkin videolu bir açıklama yayımladı.

Görevi süresince yaptıklarını anlatan Türkman, "Türkiye'de gerçekten birlik nedir, birlikler ne iş yapar, bu sorunun cevabını vermeye çalıştık. Birlik sadece aidat mı toplar? Birlik sadece bunun için mi bizi çağırır? Bunun böyle olmadığını göstermeye çalıştık. Yüreğimizle beraber iyi günde, kötü günde ve bugün arkamızda bu eserleri bu hizmetleri çok şükür bıraktık." dedi.

Hayvan yetiştiricilerinin yaşadıkları sıkıntılara dikkat çeken Türkman, "2022 yılında küçükbaş hayvancılık batarken, insanlar 'şu hayvanı elimden nasıl çıkarırım?' diye kara kara düşünürken, üretici dağ başında 'hayvanıma yem nasıl alacağım?' diye düşünürken, ben buraya çay içmek için gelmedim. Ben bir vebal taşıyorum. Hükümet olsun, Gaziantep'teki bürokratlar olsun, siyaset makamındakiler olsun, doğru yaptıklarında yanlarında olduk, 'Allah razı olsun' dedik ve haklarını teslim ettik. Ama son 1 yıldır ineklerimize sahip çıkamadık. Bu memleketin inekleri kesildi. 2022 yılında 'Batıyoruz, bitiyoruz, bu hayvanlar kesime gitmesin, biz geleceğimizi kesiyoruz, biz fabrikalarımızı kapatıyoruz. Hayvan yetiştiricilerine ve hayvancılığa sahip çıkalım' dedik. Bunu anlatmaya çalıştık ama hain, düşman ilan edildik. Eğer biri 'siz yanlış yapıyorsunuz' diyorsa o hain değildir. O size doğruyu göstermeye çalışır. Bir insan dönüp bakar. Hain, yanlış yaptığınızda size alkış çalanlardır, hain, siz yanlış yaptığınızda size doğru yol göstermeyendir. Bakın bugün ülkeye yine yurt dışından kesimlik dana getiriliyor ve karkas et getirip et açığımızı nasıl kapatıyoruz derdine düşmüşüz. Oysa bir sene önce biz bu koyunların kesilmesine engel olmuş olsaydık, bir buçuk yıl önce biz damızlık hayvanların kesilmesine engel olmuş olsaydık, bugün bunları konuşmuş olmayacaktık. Keşke bugün haklı olmasaydık ama bir senedir anlatıyoruz, anlatmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkman, zor günler geçiren, yaşadıkları sorunlara bir türlü çözüm bulamadıkları ve yetkililerin mağduriyetleri ile ilgilenmedikleri gerekçesiyle hayvan yetiştiricilerinin geçtiğimiz ağustos ayında Gaziantep-Nizip karayolunu trafiğe kapatarak eylem yaptığını hatırlattı.

Görevden alınmasına tepki gösteren Türkman, "Yazıktır, günahtır. Bugün 23 tane insan bu birlikte ekmek yiyor. Bu insanlar çok şükür kendi alın terlerinin karşılığını alıyorlar. Beni bu görevden alabilirsiniz ama ben ne yaptım? Ben çalışmaktan başka hiçbir şey yapmadım. Bakın sadece bugünü anlatayım. Gece 24.00'da çıktık, sabah Ankara'ya doğru vardık ve 4 saat arabanın içinde yattık. Oysa ben bu birliğin imkanlarıyla 5 yıldızlı bir otelde yatabilirdim ama yapmıyoruz. Çünkü burayı nasıl çevirdiğimizi, nasıl bir yere getirdiğimizi çok iyi biliyoruz. Aracımın yakıtını kendi kredi kartımdan aldım. Biz bunları yaparken, orada derdimizi birilerine anlatmaya çalışırken saat bir buçukta dönüş yoluna geçtik. Ankara'dan bir dostumuz aradı; 'Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile ilgili yönetimin görevden alınması ve yerine kayyum atanması ile ilgili yazı yazıldı' dedi. Bu vebaldir. Bizim bir tek suçumuz var; o da bu ülkede çalışmak." diye konuştu.

Tek suçunun hayvan yetiştiricilerinin sorunlarını dile getirmek ve hayvan yetiştiricilerinin yanında yer almak olduğunu ifade eden Türkman, "Başka hiçbir suçumuz yok. Bugün o kararı duyduktan sonra buraya gelip bizi teftiş eden bakanlık yetkilisini aradım. Samimiyetle, saygı çerçevesi içerisinde bir konuşma oldu. 'Bizim suçumuz nedir?' Rapora ne yazdınız?' dedim. Benim tek suçum üreticilerimin ve üyelerimin yanında yer almak." dedi.

2022'de Gaziantep'te 620 ailenin, küçükbaş hayvancılığını bıraktığını ifade eden Türkman, "Ben bunların vebalini taşımıyor muyum? Ben bunları anlatmayacak mıyım? Biz bunları söylerken hep hain ilan edildik. Yazıktır, düne kadar doğru yaptığınızda 'doğru yapıyorsunuz' dedik. Hayvancılığın geldiği durum ortada. Haydi, siz haklı olun. Bugün yurt dışından et ithal ediyoruz. Yurt dışında kesimlik hayvan ithal ediyorsunuz. Önemli değil ama bu bir vebaldir. İnsanları etiketleyip birilerini suçlu ilan etmenin bir anlamı yoktur. Birilerine bedel ödetmeye çalışarak kendinizi haklı çıkartmaya çalışarak bu işler düzelmez. Birileri sizi hep alkışlıyorsa gerçekten size hainlik eden odur. Dost yanlışınızı gösterendir, yanlışınızı size anlatandır. Biz bunu anlatmaya çalıştık. Benim de görevim bu, zaten üyelerim beni bunun için seçti." şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yıl üreticinin zorda olduğunu söylediği için hakkında soruşturma açıldığını hem kendisinin hem de yönetiminin şok bir kararla görevden alındığını ifade eden Türkman, "İnsanlar dertlerini anlatabilsin, sıkıntıları anlatabilsin diye varız." dedi.

Seçim kararı aldıklarını ifade eden Türkman, "26 Şubat'ta olağanüstü seçim kararı aldık. Kimin niyeti varsa 6 bin 750 tane asil üye var. Oy kullanabilir. Bugün bu kararı verenlerden kimin gücü yetiyorsa aday olmaya çağırıyorum." ifadelerini kullandı.

Tarım ve hayvancılığın geldiği noktanın göz önünde olduğunun altını çizen Türkman, "Ben özellikle Türkiye'nin farklı coğrafyasında hayvancılık yapmaya çalışanlara sesleniyorum; bu teşkilatın içerisinden gelmekteyim ve bakanlıkta da onlarca yüzlerce tanıdığım var. Sizler o dağların başında, o zor şartlarda üretim yapmaya çalışırken, hayvanınıza yem alamazken ve 'ben kredimi nasıl ödeyeceğim, yarın taksitimi nasıl ödeyeceğim, çocuğumu okula nasıl göndereceğim, evimin ihtiyacını nasıl gidereceğim' derken veya bunları düşünürken ben burada sizin o sıkıntılarınıza kayıtsız kalamazdım. Ben bunu ve bunları anlatmaya çalıştım. Bu yola çıkarken sizin sadece sorunlarınızı çözüp gönlünüze talip olmuştuk. Bu bize yeter, öbürü hepsi onların olsun, istedikleri gibi yapsınlar. Allah nasip ederse 26 Şubat'ta Gaziantep Koyun Keçi Birliklerimizin olağanüstü seçimi var. Yeter ki çoğunluk sağlansın. Bununla ilgili detaylı teknik bilgiyi de vereceğiz. Bilginiz olsun 6 bin 750 tane üyemin hepsi de asildir, hepsi de gelip oy kullanabilir. Hepsi Gaziantep Koyun Keçi Birlik Başkanlığı ve yönetiminde aday olabilir. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.