Karkamış'ta okullar bir hafta tatil edildi

Karkamış'ta okullar bir hafta tatil edildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, PKK/YPG tarafından düzenlenen roketli saldırı sonucu biri çocuk, biri öğretmen 3 sivil hayatını kaybettiği, 10 sivilinde yaralandığı Gaziantep’in Karkamış ilçesine geldi.


Uçakla Gaziantep'e gelen İçişleri Bakanı Soylu ve Milli Eğitim Bakanı Özer, karayolu ile geçtikleri Karkamış'ta, PKK/YPG’nin roketli terör saldırısında hedef olan Kocatepe İlkokuluna geldi.

Bakan Soylu ve Bakan Özer, okulun bahçesinde ve içerisinde inceleme yaparak, saldırıya ilişkin Gaziantep Valisi Davut Gül’den bilgi aldılar.

YPG/PKK tarafından Gaziantep'in Karkamış ilçesine atılarak ilçe merkezindeki bir ilkokul ve iki ev ile Karkamış Sınır Kapısı yakınındaki bir TIR'a isabet eden roket saldırısı bölgesinde incelemelerde bulunan Bakan Soylu ve Bakan Özer, saldırıya ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundular.

“Hepimize geçmiş olsun” diyen Bakan Soylu, “Karkamış’tayız ve bugün buraya terör bölgesinden bir saldırı gerçekleşti. Dün akşam itibarıyla da saat 21.15’te ‘antik alan’ dediğimiz bölgeye bir saldırı gerçekleşmişti. Boş bir alandı herhangi bir zayiat söz konusu olmamıştı. Ancak bugün 11.15 sıralarında o saatten bu saate kadar yaklaşık 10 adet atım gerçekleşti. Bugün bizim Sayın Milli Eğittim Bakanı’mız ile birlikte bir protokol programımız söz konusuydu. O esnada aldığımız haber çerçevesinde Sayın Vali’miz ile ve oradaki güvenlik görevlisi arkadaşlarımızla kurduğumuz temas sonucunda değerlendirmeleri alabilme imkanına sahip olduk.” dedi.

Bakan Soylu, “Hem sivil yerleşim yerlerine hem de gördüğünüz gibi okullarımıza da saldırı söz konusuz oldu. Okulun hemen bahçe duvarının yanına bir düşüm söz konusu oldu. Oluşan basınçla da maalesef öğretmen odasının camlarının kırılması sonucu da maalesef Ayşenur Alkan öğretmenimiz şehit oldu. Allah rahmet eylesin. Mahallenin içinde evlere isabet etmek suretiyle de bu saldırı devam etti. Bu saldırı sonucunda da maalesef 5 yaşındaki Hasan Karataş şehit oldu. Büşra Karataş 5 aylık hamileydi o da karnından ağır yaralandı. İlk anda öldü bilgisi geldi. Şu an entübe haldeler. Bebeğiyle birlikte yaşatmaya çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Acılıyız, 2 şehidimiz ve 10’a yakın yaralımız var” diyen Bakan Özer ise şunları söyledi:

“Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Bir okula böyle bir terör saldırısının isabet etmesi bizi çok yaraladı. Öğrencilerimizin kitaplarını bırakarak sığınağa gitmeleri, okullarını terk etmeleri bizi çok hüzünlendirdi. Ayşenur Alkan’a Allah’tan rahmet diliyorum. Hızlı bir şekilde toparlanacağız. Bugünkü değerlendirmemiz sonucunda bu hafta Karkamış’taki tüm okullarımızı tatil edeceğiz. Ve aynı zamanda hem Bakanlık olarak hem de Gaziantep’teki İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müzün tüm öğretmenleriyle birlikte buradaki öğrenci, öğretmen ve ailelere psikolojik destek ve danışmanlıkla ilgili her türlü desteği sağlayacağız.”

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri