Kar yağışının ardından yaşanan elektrik kesintisi halkı mağdur etti

Kar yağışının ardından yaşanan elektrik kesintisi halkı mağdur etti

Gaziantep’te kar yağışı sonrasında şehrin birçok noktasına aradan 12 saat geçmesine rağmen halen elektrik verilememesi vatandaşı çileden çıkardı.


Gaziantep'te dün gece saatlerinde etkili olan kar yağışı sonrası kentin birçok bölgesinde elektrik kesintisi meydana geldi. Kış günü yaşanan ve 12 saati bulan elektrik kesintisinin ardından halk, Toroslar EDAŞ’a isyan etti.

Kentin büyük bir bölümünde yaşanan elektrik kesintisi sanayi şehri olan kentte hayatı felç etti. Yaşanan elektrik kesintisi üretim başta olmak üzere birçok alanda kentin tamamını etkiledi.

Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) elektriklerin kesilmesiyle fabrikaların tamamı üretime ara verirken imalat ve üretimin elektrik kesintisi nedeniyle durması sanayicilerin de büyük tepkisini topladı.

Elektrik kesintisi nedeniyle birçok alanda aksamalar yaşanması özellikle de berber, terzi, tamir, eczane ve iletişim sektörünü olumsuz etkiledi.

 

Esnaf çareyi jeneratör çalıştırmakta buldu

Kimi esnaf, saatlerdir süren elektrik kesintisinden dolayı çareyi jeneratör çalıştırmakta buldu. Elektrik kesintisi nedeniyle iş yapamayan esnaf, adeta bu duruma isyan etti. Elektrik kesintisine Toroslar EDAŞ başta olmak üzere yetkililerin bir türlü çözüm getirememesinden yakınarak tepki gösterdi.

Elektrik kesintisinin saatlerce devam etmesi ve kesinti ile ilgili her hangi bir bilgi alamayan esnaf, bu duruma tepki göstererek, “Doğu Anadolu illerinde daha çok kar yağıyor. Doğu Anadolu ilimizde her gün kar yağışı olsa ne yapacağız?” diye sordu.

Halk tepki gösterdi

Esnafın yanı sıra halk da sosyal medya üzerinden Toroslar EDAŞ’a tepki gösterirken elektrik kesintisi nedeniyle mağdur olduğunu belirten halk, sosyal medya üzerinden kesintinin nedenini ve elektriklerin ne zaman geleceğini Gaziantep Valisi Davut Gül başta olmak üzere kentteki yetkililere sordu.

Yaşanan uzun süreli elektrik kesintisine tepki gösteren vatandaşlar, “Gaziantep karanlıkta ve soğukta kaldı. Bu soğuk olumsuz hava şartlarında 12 saat kesinti mi olur? Yeter artık! Yetkililerin buna bir an önce çözüm bulmalarını istiyoruz. En ufak bir yağmur yağdığında elektrikler kesiliyor. Kar yağdı ve saatlerdir elektrik yok.” diyerek isyan etti.

Öğrenciler derslerine katılamadı

Öte yandan uzaktan eğitime evlerinden devam eden öğrenciler sabah saatlerinde online eğitim için uyandıklarında elektriklerinin olmadığını fark edince derse katılım sağlayamadılar. Bu duruma veliler ve öğrenciler tepki gösterdi.

Elektrik kesintisi ile ilgili sosyal medya hesabı Twitter üzerinden bir açıklama yapan Vali Gül, “Sevgili hemşehrilerim, soğuk kış günlerinde elektrik kesintisinin yol açtığı sıkıntıları tahmin ediyorum ve üzüntünüzü anlıyorum. İlgili elektrik şirketine sorduğumuzda kesinti sebebinin yaklaşık 20 yerde iletim hatlarının üzerine devrilen ağaçlardan kaynaklandığını söylediler.” dedi.

Toroslar EDAŞ yazılı açıklama yaptı

Halkın tepkisi üzerine Toroslar EDAŞ yazılı bir açıklama yaparak elektrik kesintisinde, yoğun kar yağışı ile buzlanmanın enerji nakil hatlarına verdiği zarar ve kar yükü nedeniyle hatların üzerine devrilen ağaçların etkili olduğunu açıkladı.

Açıklamada, “Gaziantep ilimizde dün akşam saatlerinde başlayan ve şiddetini artıran yoğun kar yağışı sebebiyle Merkeze bağlı Şehitkâmil ve Şahinbey ilçelerinin bir bölümü ile Nizip, İslahiye, Oğuzeli ve Araban ilçelerinin bazı bölgelerine kısmi olarak enerji verilememektedir. Hava şartlarının enerji hatları üzerinde oluşturduğu hasar Toroslar EDAŞ ekipleri tarafından tespit edilmiş, kesintiden etkilenen müşterilerimize en kısa sürede enerji sağlamak için arıza giderme ve tekrar enerji verme çalışmaları yürütülmektedir. Gece oluşan arızaların bir bölümü ekiplerimizce an itibariyle giderilmiş ve enerji verilmiştir.” denildi.

Esnaf iş yapamadı

Elektrik kesintisine tepki gösteren eczaneci Serkan Yavuz, elektrik kesintisi nedeniyle müşterilerine ilaç veremediklerini belirtti.

Yavuz, “Şu anda mağduruz. Gelen müşterilerimiz sisteme giriş yapamadığımızdan dolayı ilaçlarını veremiyoruz. Elektrik kesintisi olmaması gerekiyor. Kesinti olsa bile bu kesintinin daha az seviyeye düşmesi lazım. Sabah saat 08.30’da işyerimizi açtık ve akşam oldu; halen elektrik yoktur. Bu kadar uzun süren bir elektrik kesintisi hepimizi mağdur etti.” dedi.

Elektrik kesintisinden dolayı iş yapamadığını ifade eden berber Süleyman Ergüç, “Saat 12.00’a kadar siftah yapmadım. Çünkü elektrik yoktu. Gaziantep gibi metropol bir şehirde bu kadar saat süren elektrik kesintisi hiç yakışmıyor. bir kar yağdığında hemen böyle oluyorsa yetkililerden bu elektrik kesintisinin izahını güzel bir şekilde açıklamalarını istiyoruz. Bugün çalışamadık. Yağış öncesi bu tür sıkıntıların yaşanmaması için önlem alınmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Elektrik kesintisinden dolayı mağdur olduklarını belirten terzi Ramazan Çalışkan, “Elektrik olmadığı için iş yapamıyoruz. Sürekli bu şekilde elektrik gidiyor. Hiç çalışamıyoruz. Bu durum ne olacak? Karşımızda elektrik var ama bizde yok. Her zaman bu mağduriyeti yaşıyoruz. Bu kadar olmaz. Benim zararımı kim ödeyecek? Zaten iş olmuyor. Üstüne de elektrik gidince hiç iş olmuyor. Ayın sonuna geldik ama halen dükkan kirasını ödeyemedim. Pek fazla bir kar yağmadı. Doğu Anadolu illerinde daha çok kar yağıyor. O zaman Doğu Anadolu illerinde hiç elektrik olmasın. 2-3 seneden sonra ilk defa kar yağdı. Yağan karın boyu da 10 santim ve 10 santim kar yağında hayat felç oluyorsa bu memleketin hali ne olacak?” diye sordu.

Elektronik tamircisi Mehmet Ergüç, “Gaziantep gibi metropol bir şehirde saatlerce elektrik yoktur. Elektrik olmadığı için çalışamıyoruz. Tamir olması gereken klimalarımızı tamir edemiyoruz. Elektrik olmadığı zaman başka bir iş yapamıyoruz. Elektrik kesintisinin önlemi alınsın.” diye konuştu.

Kar yağışı öncesi elektrik şirketinin önlem alması gerektiğini ifade eden vatandaşlardan Can Ökkeş Erişmiş ise şunları söyledi:

“Hani tüm önlemler alınmıştı? Belediyeler her türlü önlemi aldı. Peki, neden elektriğin önlemi alınmadı? Kar yağışının olacağı önceden açıklandı. Saatlerdir esnaf olarak mağduruz. Bunun önlemini daha önceden almaları lazımdı. Her şey sadece kar araçlarını hazırlamakla bitmiyor.”

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.