İmam hatiplerin başarısını hazmedemiyorlar!

İmam hatiplerin başarısını hazmedemiyorlar!

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Gaziantep Şube Başkanı Dr. Yemliha Aksoy, sol medya başta olmak üzere dış mihrakların, imam hatip okulları ile öğrencilerini karalama ve yıpratma çabalarına rağmen imam hatiplerin başarısının göz doldurduğunu belirtti.


Yıllarca imam hatip okullarının açılmasının, gelişmesinin ve büyümesinin önündeki yasakçı zihniyet, milletin imam hatip okullarına olan teveccühünden rahatsız olmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında imam hatip mezunlarına hakarette bulunan Erol Mütercimler'e tepkiler sürüyor.

Bir televizyon kanalında katıldığı programda imam hatip mezunlarını açık bir şekilde hedef alan Erol Mütercimler'in haddini aşan açıklamalarda bulunduğunu belirten ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Gaziantep Şube Başkanı Dr. Yemliha Aksoy, milyonlarca imam hatip mezununu "sahtekarlık, sapıklık ve ahlaksızlık" ile suçlayan Mütercimler'e tepki gösterdi.

Söz konusu ithamların kabul edilemez olduğunu belirten Aksoy, imam hatip okullarında eğitim gören öğrencilerin gerek eğitimde gerekse de LGS ve YKS'deki başarılarının belli çevreleri rahatsız ettiğine dikkat çekti.

Aksoy, 28 Şubat döneminde olduğu gibi imam hatiplerin göz dolduran bu başarısını hazmedemeyen çevrelerin, bu hazımsızlıklarını açık bir şekilde dile getirdiklerini belirtti.

Aksoy, "Bu mihraklar bazen böyle çok basit durumları çok büyük bir hadiseymiş gibi gösterebiliyorlar. Kendince bir kamuoyu oluşturmak isteyeceklerdir. Fakat milletimiz bu insanları biliyor. Milletimiz bizim okullarımızın durumunu da biliyor. Buna pirim vermeyeceklerini düşünüyorum. Kamuoyunun da bu tür haberleri çok ciddiye almaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bunların çoğunun abartılı olduğunu, maksadın üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğunu görmelerini bekliyorum." dedi.

https://ilkha.com/roportaj/imam-hatipler-bu-ulkenin-maddi-ve-manevi-teminatidir-81068

"İmam hatip camiası bunu hak etmiyor"

İmam hatiplere yönelik sürekli bir hazımsızlığın olduğunu belirten Aksoy, "Erol mütercimler adlı sözde akademisyenin imam hatip okulları ve imam hatip camiası ile ilgili söyledikleri bir defa hazmedilebilir ve kabul edilebilir bir durum değildir, gerçeği de yansıtmamaktadır. Tamamen önyargı, art niyet ile ve geçmişten günümüze taşınan, bu camiaya karşı düşmanlık, hazımsızlık ve tepki sebebiyle oluşturulmuş cümlelerdir. İmam hatip camiası bunu hak etmiyor. Çünkü 1950'li ve 1960'lı yıllardan günümüze kadar imam hatip camiasının bu ülkeye yapmış olduğu birtakım hizmetler ve fedakârlıklar göz önüne alındığında bu ithamı hak etmiyor. Hâlihazırda içinde bulunduğumuz anda bu okulların müntesiplerinin bu ülkeye yapmış olduğu hizmetler göz önünde bulundurulduğunda bunu hak etmiyor. Bu camia; gelecekte ülkemizin, milletimizin ve 1400 yıllık medeniyetimizin maddi ve manevi teminatı, ülkemize ve milletimize gelecekte yapacakları hizmetler sebebiyle de bu ithamları hak etmiyor." dedi.

"İmam hatiplerin başarısını hazmedemeyenler var"

İmam hatip okullarının ve mezunlarının hedef alınmasına tepki gösteren Aksoy, "1950'li yıllardan günümüze kadar bu camiada yetişen insanların ilim ve irfan sahibi olduğunu, milletine, memleketine olumlu nasıl katkıda bulunabilecekse o şekilde katkıda bulunduklarını, bu ülkenin gerek siyasetinde gerek bürokrasisinde gerekse de sosyal dokusunda model insanlar olarak hizmet ettiklerini sürekli görmekteyiz. Belli mihraklarca değerlerimizin ve kültürlerimizin ağırlığı altında ezilen, onları kabul etmeyen, sindiremeyen ve hazmedemeyen bir kesim var ki bu kesim her defasında kötü örnekler ortaya çıktığında bu camianın tamamını itham altında tutmayı kendilerine alışkanlık haline getirmişlerdir. Ama biz, bu okullarımızın müntesipleri ve mezunlarının bu ülkede yapacakları ve yapmış oldukları hizmetler daha da çoğaldıkça, bu olumsuz tavrı takınan insanların da bir süre sonra bu hakikati ve gerçeği anlayacaklarına ve bundan da vazgeçeceklerine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Ömer Özmimar İmam Hatip Lisesi mezunu olan Avukat Ahmet Oku da 28 Şubat zihniyetinin halen devam ettiğine dikkat çekerek imam hatip okulları ve mezunlarının nezdinde halkın inanç değerlerine hadsizce saldıran Erol Mütercimler'e tepki gösterdi.

"28 Şubat zihniyeti halen devam ediyor"

İmam hatiplerin yükselişinin ve başarısının hazmedilemediğini ifade eden Oku, "28 Şubat zihniyeti halen devam ediyor. Halen birileri bizim bu ülkenin üvey evladı olduğumuzu düşünüyor. Halen birileri bize, 'Size Türkiye'de yer yok. Eğer okumak ve bir yerlere gelmek istiyorsanız Suudi Arabistan ve İran'a gidebilirsiniz' mantığını güdüyor. Söz konusu kişi ile ilgili kısaca yaptığım bir araştırmada bu kişi yetiştiği ortamın suyu ve ekmeği ile gıdalanmış birisinin altyapısındaki fikri yeri geldiğinde, uygun ortam bulduğunda rahatlıkla hazımsızlığını dile getirebiliyor. 28 Şubat sürecinde çok eziyet çektik. Ben o dönemde üniversite ikinci sınıf öğrencisiydim. Birçok arkadaşım okulu bıraktı. Özellikle de başörtülü arkadaşlarımızın çoğu yurt dışına gitti. Okulunu bırakanlar oldu. Buna rağmen bir gün bile bu şahsın dediği gibi ahlaksızlık yapmadık. Kimsenin namusuna göz bitmedik. Duruşumuzu hep muhafaza ettik." diye konuştu.

Oku, "İmam hatip camiasının tamamını 'ahlaksız ve sapık' olarak nitelemek ancak ilgili kişiye iade edilebilecek sözlerdir. Aynı zihniyetteki insanlara ders olması amacıyla bu kişi ile ilgili suç duyurusunda bulunduk. Herkes şunu iyi bilmeli ki biz 'namussuz, ahlaksız cinsi sapkın' değiliz. Her yerde olduğu gibi bugün de devletin tüm kurumlarında yanlış işler yapan insanlar var. Örneğin hiç kimse, emniyet içerisinde bir yolsuzluk oldu diye 'Emniyet Müdürlüğü' kapatılsın demiyor. Adliyede büyük yolsuzluk olduğunda 'Adliye kapatılsın' demiyor. Kendini şeyh olarak tanıtan bir kişi yanlış yaptı diye 'imam hatipler kapatılsın' mantığını anlayabilmek mümkün değil." ifadelerini kullandı.

"İmam hatip neslinin başarısını hazmedemiyorlar"

İmam hatip okullarının ilim ve irfan yuvaları olduğunu belirten İlahiyatçı Ahmet Batmaz ise, şunları söyledi:

İmam hatipler, vatanını, milletini seven, Yüce Allah'a karşı ibadet aşkıyla yoğrulmuş, Allah'ın yarattıklarına karşı merhamet ve şefkatle dolu nesillerdir. Özellikle son dönemlerde yaşananları 28 Şubat döneminde de gördük. İmam hatiplere bu kadar saldırılmasının altındaki asıl neden, imam hatip neslinin özellikle liselere ve üniversitelere giriş sınavlarında göstermiş oldukları o büyük başarılarıdır. Genel olarak akademik noktada gösterdikleri başarıları hazmedemeyenlerin, imam hatip camiamıza ve neslimize yönelik saldırılarıdır. İmam hatip neslinin başarısını hazmedemiyorlar.
Batmaz sözlerine devamla, "İmam hatip okullarında fenni ilimlerin yanında İslami ilimlerin okutulması, Allah korkusunun öğretilmesi, öğrencilerimizin manevi olarak da çok donanımlı bir şekilde mezun olmasını hazmedemiyorlar. Bu milletin değerlerine yabancı olanlar imam hatip okullarının başarısından rahatsızlık duyuyorlar. Bundan dolayı sürekli imam hatiplere, milletimizin değerlerine ve inancımıza saldırıyorlar." dedi.

"İmam hatiplilerin başarısı ve çok güzel yerleri kazanması hazmedilemiyor"

Şehit Ömer Harun Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi Tuba Batmaz, İmam hatip öğrencisi olduğu için çok mutlu olduğunu ve gurur duyduğunu belirtti.

Batmaz, "Son zamanlarda bu aşağılayıcı iftiraların ve küçük düşürücü sözlerin altının boş olduğu zaten herkes tarafından biliniyor. Fakat burada bizi üzen, siyasi ve şahsi çıkarlar için masum insanların zan altında bırakılmasıdır. Bu gerçekten çok üzücüdür. İmam hatiplilerin başarısı ve çok güzel yerleri kazanması hazmedilemiyor." diye konuştu.

"İmam hatipler bu ülkenin geleceğidir"

Mahmut Deniz Anadolu İmam Hatip Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi Mustafa İslam Cingöz de imam hatip öğrencisi olmaktan gurur duyduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

"İmam hatip gibi samimi ve manevi bir ortamda yetiştiğim için hem mutluyum hem de gururluyum. Son zamanlarda atılan iftiralar, imam hatiplilerin başarısından dolayıdır. Bu başarının önüne geçmek istediklerindendir. İmam hatiplerin bu ülkenin geleceğine dair maddi ve manevi olarak çok güzel işler yapacağını düşünüyorum."

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.