​İhracatta hızlı toparlanma devam ediyor

​İhracatta hızlı toparlanma devam ediyor

Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, 2020 yılının ilk 8 ayında 188 ülkeye 5 milyar 540 milyon 910 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.


2020 yılının ilk 8 aylık ve ağustos ayının ihracat rakamlarını değerlendiren Kileci, bölge ihracatçılarının pandemi sürecini doğru yönettiğini belirtti.

Gaziantep’in de ağustos ayında ihracatını artırarak yüzde 9,4’lük artışla 605 milyon 228 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirten Kileci, Gaziantep’in en fazla ihracat yapan iller arasında beşinci sıradaki yerini koruduğunu ifade etti.

İhracatta hızlı toparlanmanın devam ettiğini belirten Kileci, 2020 yılsonu hedeflerine ulaşmak için bütün sektör ihracatçılarının var güçleriyle çalışmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Fikret Kileci

Kileci, Ağustos 2020’de Gaziantep’ten geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,4’lük artışla 605 milyon 228 bin dolarlık ihracata imza atıldığını, Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerden yüzde 8’lik bir artışla 723 milyon 221 bin dolarlık bir ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.

2020 yılının ilk 8 aylık döneminde Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerden yüzde 3,3’lük azalışla 5 milyar 540 milyon 910 bin dolarlık ihracatın kayda alındığını ifade eden Kileci, Gaziantep’ten ise yüzde 1,1’lik bir azalışla 4 milyar 778 milyon 905 bin dolarlık ihracatın yapıldığını söyledi.

Bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin yüzde 40,8 payla ilk sırada yer aldığını ifade eden Kileci, AB ülkelerinin yüzde 19,4 payla ikinci ve Amerika ülkelerinin yüzde 15,1 payla üçüncü sırada yer aldığını belirtti.

“188 ülkeye ihracat gerçekleştirildi”

188 ülkeye ihracat gerçekleştirme başarısı gösterdiklerine dikkat çeken Kileci, “Bu ülkelerden Irak, ABD, İngiltere, Suriye, Suudi Arabistan, Almanya, İtalya, Libya ve Cibuti bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ayrıca makine halıları, pastacılık ürünleri, kumaşlar, plastikler ve mamulleri, iplikler, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, ağaç ve orman ürünleri, dış giyim ile demir-çelik mamulleri bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur.” dedi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin öncü ili Gaziantep’in, 2020 yılı ağustos ayında 605 milyon 228 bin dolarlık ihracatla Türkiye’nin en çok ihracat yapan 5’nci ili olmaya devam ettiğini kaydeden Kileci, ihracatının ithalatı karşılama oranının ise yüzde 144,9 olduğunu ifade etti.

Kileci, Gaziantep’ten en çok ihracat yapılan ürünlerin de tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu kaydetti.

Kileci, “2020 yılı ağustos ayında bölge illerinden yapılan ihracata bakıldığı zaman ise, Mardin'den 84,9 milyon dolar, Kahramanmaraş'tan 65,6 milyon dolar, Malatya'dan 23 milyon dolar, Diyarbakır'dan 12 milyon dolar, Adıyaman'dan 11,8 Şanlıurfa'dan 8,9 milyon dolar, milyon dolar, Kilis'ten 4,1 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.” ifadelerini kullandı.

“Nisan ve mayıs ayları ihracatımız açısından zor aylardı”

Haziran 2020 itibarıyla ihracatta başlayan toparlanma sürecinin temmuz ve ağustos aylarında da devam ettiğini ifade eden Kileci, “Nisan ve mayıs ayları ihracatımız açısından zor aylardı. Fakat ihracatçılarımızın azmi, devletimizin verdiği destekler ve alınan önlemler, Haziran 2020 itibariyle hızlı bir toparlanma sürecini başlattı. Gaziantep ve bölge olarak, ağustos ayındaki iyileşmeyi eylülde de devam ettirebilirsek, bu süreçten başarıyla çıktığımızı söyleyebileceğiz.” şeklinde konuştu.

“Akıllı İhracat Robotu ihracat için önemlidir”

Ticaret Bakanlığı tarafından ihracatçıların hizmetine açılan Kolay İhracat Platformu’nun kendilerini mutlu ettiğini belirten Kileci, “Geçtiğimiz günlerde lansmanına katıldığımız bu platform, yapay zekâ teknolojisi kullanılan ‘Akıllı İhracat Robotu’ ile hedef pazar önerileri, bakanlığın güncel verileri, pazara giriş haritası, ithalatçı listeleri, hedef pazar durumu, ikili anlaşmalar ve global trendler gibi birçok bilgi kaynağını dijital bir çatı altında birleştiriyor. İhracatımızın özellikle bu dönemdeki gelişimine hız kazandıracak ve ihracatçılarımızın yol haritalarını çizmelerine çok büyük yardımları olacak bu platformun üye firmalarımıza ve tüm ilgililere duyurulması, anlatılması ve kullanımının yaygınlaştırılması için önümüzdeki günlerde, Ticaret Bakanlığımız ile koordineli olarak, çok detaylı eğitimler düzenleyeceğiz. Bu çok değerli hizmetlerinden dolayı başta Bakanımız Ruhsar Pekcan olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyor, ihracat ailemize hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Tuncay Yıldırım

“Gaziantep’in yükselişi tüm Türkiye’nin yükselişi olsun”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ise bir önceki ayda en fazla ihracat gerçekleştiren 5’nci il olan, ağustos ayında da bu yerini koruyan Gaziantep’in yükselişinin devam ettiğini belirtti.

Dönemsel olarak bakıldığında ilk 7 aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,2’lik ihracat düşüşünün 8 aylık dönemde yüzde bire gerilediğini belirten Yıldırım, yılsonuna kadar bu makasın tamamen kapanıp yeni bir ihracat rekoru kırılacağına gönülden inandıklarını ifade etti.

Türkiye’nin 12 milyar 463 milyon dolarlık ağustos ayı ihracatıyla bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,74 oranında bir gerileme gösterdiğini söyleyen Yıldırım, “Şehrimizin yüzde 9,4’lük yükselişine sevinirken, maalesef ülkemiz ihracatının gerilemesine de üzülüyoruz. Hayalimiz 81 kardeş ilimizin de Gaziantep’in ihracat verilerine ulaşmasıdır. Hep birlikte, her geçen ay daha yüksek ihracat daha düşük ithalat verilerine ulaşmamız.” dedi.

Adanan Ünverdi

“Gaziantep pandemiye rağmen haziran ayında başlayan yükselişini sürdürmektedir”

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adanan Ünverdi de Gaziantep’in ağustos ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,4 arttığını ve ağustos ayı itibari ile Gaziantep’in iller bazında 5’nci sırada yer aldığını kaydetti.

İllere göre ağustos ayı ihracat rakamları hakkında bilgiler veren Ünverdi, “Ağustos ayında en fazla ihracat yapan 10 il arasında Kayseri ihracatını yüzde 12,4, Gaziantep yüzde 9,4, Denizli, yüzde 3,7, Manisa yüzde 2,1, Ankara yüzde 1,5 artırırken maalesef diğer illerimizde düşüşler olmuştur. Gaziantep bu yönüyle pandemiye rağmen haziran ayında başlayan yükselişini sürdürmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Gaziantep koşullar ne olursa olsun üretmeye devam ediyor”

Ocak-ağustos döneminde ise Gaziantep'ten yapılan ihracatın yüzde bir azaldığını dile getiren Ünverdi, “İlk 8 ayda şehrimizden 4 milyar 779 milyon 106 bin dolar ihracat gerçekleştirildi. 2019 yılının aynı döneminde ise 4 milyar 829 milyon 713 bin dolarlık ihracat gerçekleştirmiştik. Şehrimiz dönemlik ihracatta 6. sırada yer aldı. Altını çizmek isterim ki pandeminin etkisiyle uluslararası ticarette yaşanan krizlere rağmen geçen yılın aynı dönemine göre en fazla ihracat yapan 10 il arasında en az ihracat kaybı yaşayan il şehrimiz oldu. Gaziantep koşullar ne olursa olsun üretmeye devam ediyor. Bundan sonra da aynı inanç ve kararlılıkla tüm tedbirlerimizi alarak çalışmaya, üretmeye, ihracata, istihdama ve ülkemize değer katmaya devam edeceğiz.” diye konuştu. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.