HDP’nin Nevruz kutlamasında Covid-19 kuralları unutuldu

HDP’nin Nevruz kutlamasında Covid-19 kuralları unutuldu

Covid-19 vaka sayılarının arttığı ve her gün yüzlerce kişiye kurallara uymadıkları gerekçesiyle para cezasının verildiği Gaziantep'te, HDP tarafından düzenlenen Nevruz etkinliğinde Covid-19 kuralları hiçe sayıldı.


HDP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinlikte sosyal mesafe başta olmak üzere Covid-19 kuralları uygulanmadı.

Etkinlik merkez Şahinbey ilçesi Bostancı Mahallesinde bulunan Otobüs Tur Alanı’nda düzenlendi. İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yoğun güvenlik önlemi alındı.

Etkinliğe katılanlar, polis tarafından oluşturulan güvenlik noktasında üst aramaları yapılarak ve HES kodları sorgulanarak alana alınırken alana yakın bölgedeki yollar kapatıldı.

Türkiye'nin en çok Covid-19 vakalarının görüldüğü illerden biri olan ve her gün yüzlerce kişiye sosyal mesafe ile maske takma kuralını ihlal ettikleri gerekçesiyle idari para cezasının verildiği Gaziantep’te, HDP Gaziantep İl Başkanlığının hiçbir önlem almadan Nevruz etkinliği düzenlenmesi tepkilere neden oldu.

Etkinliğe katılanların yan yana olması dikkat çekerken bu durum halkın büyük tepkisini çekti. Covid-19 salgınının devam ettiği ve yetkililerin her fırsatta halkı sürekli kurallara uyulması konusunda uyardığı böyle bir dönemde etkinliğe izin verilmesi de dikkat çekti.

Ayrıca, sokak düğünlerine ve düğün salonlarında yapılan düğünlere halay çekilmesinin yasak olduğu kentte etkinliğe katılanların el ele halay çekmesi de tepkilere neden oldu.

Etkinliğe HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, HDP Parti Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay ile HDP Gaziantep İl Başkanlığı yöneticileri katıldı.

Öte yandan, Covid-19 vakalarının arttığı kentte Gaziantep Valisi Davut Gül, dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, sosyal medya hesabı üzerinden illere göre haftalık Covid-19 vaka sayısının güncel haritası ile ilgili yaptığı paylaşımı alıntılayarak halka kısıtlamaların tekrar uygulanmaması için kurallara uymalarını istemişti.

Vali Gül, 100 bin nüfusa karşılık gelen toplam vaka sayının bir hafta içerisinde 20 puan arttığına dikkat çekerek, “Bu gidişi durdurmak için hepimizin alışkanlıklarını değiştirmesi gerekiyor. Aynı şekilde devam edersek bir hafta sonra kırmızı listeye gireriz. Keşke dememek için elimizden gelen çok şey var.” demişti.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.