Hastalık en çok akraba ve arkadaş çevresinden bulaşıyor

Hastalık en çok akraba ve arkadaş çevresinden bulaşıyor

Gaziantep Valisi Davut Gül, 7 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Covid-19 denetimine katılarak, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu.


Denetimlere katılan Gaziantep Valisi Davut Gül, Coronavirus hastalığı nedeniyle isteyen herkesin doktora ve hastaneye ulaşabileceğini belirtti.

Gül, "Hastanede yatması gereken hastalar yatırılıyor. Hastanede yatması gerekmiyor ise, evde karantina uygulanıyor. Karantina ihlali yapan kişilere ise, idari işlem uygulanıp, yurtlarda karantinasına devam etmesini sağlıyoruz." dedi.

Hastalık en çok akraba ve arkadaş çevresinden bulaşıyor

Gaziantep'te hastalığın en çok akraba ve arkadaş çevresinden bulaştığını belirten Gül, vatandaşların başta ev ziyaretleri olmak üzere sosyalleşmeyi biraz daha ertelemesi gerektiğinin altını çizdi.

Akraba ve arkadaşlar ile mesafenin korunması gerektiğini dile getiren Gül, "Bu hastalık hala tüm Türkiye'de ve Gaziantep'te devam ediyor. Dolayısıyla rehavete kapılmayalım. Her şey normalleşse zaten hayat normalleşmiş olur. Yeni normalde hiçbir şey eskisi gibi değil. Aşı bulunana kadar dikkatli olmak gerekiyor. Hastalık genelde akrabalarımızdan ya da arkadaşlarımızdan bulaşıyor. Akraba ve arkadaşlarımızla mesafemizi ayarlamamız lazım. Ev gezmeleri başta olmak üzere, sosyalleşmeyi olabildiğince ortadan kaldırmak lazım.  Birini seviyorsak bu dönemde yanına gitmemek gerekir. Kendimizi seviyorsak, sevdiklerimiz var ise, misafir kabul etmemiz lazım. Bu süreçte hayır demek çok önemli." ifadesini kullandı.

Hastalık en çok akraba ve arkadaş çevresinden bulaşıyor

Gaziantep'te başta maske kuralı olmak üzere, Coronavirus tedbirlerine artık daha çok uyulduğunu vurgulayan Gül, "Bugün tüm ekibimizle beraber denetimler gerçekleştiriyoruz. Bu Coronavirus salgını aylardır bizi meşgul ediyor. Bizde özellikle yeme-içme mekanlarına alınan tedbirleri yerinde görmek amacıyla bu şekilde denetimler gerçekleştirdik.  Artık Gaziantep'te maske kullanım oranı yükseldi. Genel anlamda kurallara uyuluyor. Ufak tefek kural ihlalleri oluyor onda da ekiplerimiz gerekli işlemleri uyguluyor. Çenede olan, boyunda olan maskeler işimizi görmüyor. Özellikle burnu ve ağzı kapatacak şekilde maske kullanımına ihtiyaç var." diye konuştu.

Hastalık en çok akraba ve arkadaş çevresinden bulaşıyor

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

YUKARI ÇIK