Halk kurbanlarını Covid-19 tedbirlerine uyarak kesti

Halk kurbanlarını Covid-19 tedbirlerine uyarak kesti

Kurban Bayramı’na ulaşmanın sevincini yaşayan halk, sabah saatlerinden itibaren kesim alanlarına gelerek kurban ibadetlerini yerine getirdi.


Gaziantep'te kurban ibadetini yerine getirmek için Kurban Bayramı namazını kıldıktan sonra kesim alanlarına yakın bölgelerde kurulan hayvan pazarlarından kurbanlık alan vatandaşlar, kurbanlarını tekbirler eşliğinde kestiler.

Bu yıl Kurban Bayramı tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını gölgesinde geçiriliyor. Salgın nedeniyle kurban satış yerleri ve kesimhaneler Coronavirus önlemleriyle hazırlandı.


Pazar ve kesim girişlerinde sıkı tedbirler alınırken kurbanlıklarını kesim için kesimhaneye getiren tüm vatandaşlar ateşleri ölçülerek içeri alındı.

Alanlar dezenfekte edilirken kesim için randevu sistemi uygulandı. Gaziantep’teki belediyelerin ilgili birimleri, toplum sağlığını ilgilendiren tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığını, sık sık gerçekleştirilen denetimlerle kontrol etti.

Kurban satış ve kesimi sırasında, vatandaşların Coronavirus tedbirleri kapsamında uyması gereken sosyal mesafe ve maske takma kurallarına genel itibariyle uydukları görüldü.

Bayram namazının kılınmasının ardından Kurban Bayramı dolayısıyla vatandaşlar, belediyelerin kent genelinde belirlediği kurban kesim alanlarına geldi. Kesim alanlarında bazı vatandaşlar kurbanlarını kendileri kesmeyi tercih ederken bazı vatandaşlar da kesim alanına gelen kasaplara kurbanlarını kestirdi.

Kurban Bayramı’na ulaşmanın ve kurban ibadetini yerine getirmenin sevincini yaşayan vatandaşlar, bayramların Allah’ın lütfuyla ihya edilen sevinç günleri olduğuna dikkat çekti.

Kurban Bayramı'nın İslam âlemine hayırlar getirmesini temenni eden Mustazaflar Cemiyeti Gaziantep temsilcisi Müslüm Yıldız, kurban ibadetinin Hazreti İbrahim ve Hazreti İsmail ile Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in sünneti olduğunu söyledi.


Müslüm Yıldız

 

Kurbanını kestiğini ve bu dini vecibesini yerine getirmenin mutluluğu içinde olduğunu belirten Yıldız, “Allah'a hamdolsun yine bir Kurban Bayramı’nda kurban ibadetini yerine getirmeyi bizlere nasip etti. Kurbanlarımızı kestik, Rabbim kurbanlarımızı kabul etsin. Tüm Müslüman kardeşlerimizin de kesmiş olduğu kurbanlarını Rabbimiz kabul etsin, inşallah ecrini kat kat versin. Hastalık süreci de olsa tüm Müslümanlar Allah’a olan borcunu yerine getirmek için burada toplanıp kurbanlarını kesiyorlar ve inşallah Rabbim tüm Müslümanların kurbanlarını kabul eder. Tüm Müslümanların Kurban Bayramı mübarek olsun. Kurban Bayramı’nın dünya üzerindeki Müslümanların kurtuluşuna vesile olmasını Rabbimden niyaz ederim.” dedi.

“Allah’a olan sadakatimizi gösterdik”


Mehmet Taş

Kurban ibadetini yerine getirdiği için çok mutlu olduğunu ifade eden Mehmet Taş, “Bugün Kurban Bayramı, Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Yeryüzünün ve gökyüzünün Rabbi için bugün İslam ümmeti kurbanlarını kesmektedir. Allah'a hamdolsun İslam ümmeti Asya, Afrika, Filistin ve Yemen’e bağış yapmaktadır. Müslümanlar olarak bugün kurbanımızı kesiyoruz. Tabi bu yıl bayram buruk ve hüzünlü geçiyor. Çünkü Coronavirus tedbirleri çerçevesinde Kurban Bayramı’mızı geçirmekteyiz. Kurban Bayramı’nda kestiğimiz kurbanların ne eti nede kanı Allah'a ulaşır, sadece bizim teslimiyetimiz Allah'a ulaşır. Rabbimize hamdolsun İslam ümmeti bu pandemi sürecinde dahi kurbanını kesmektedir. Yetim, öksüz ve fakirlere kestiğimiz kurbanları inşallah hayır sahiplerinin vesilesiyle etlerimizi ulaştıracağız. Hazreti İbrahim, oğlu Hazreti İsmail'i Rabbine kurban edecekti. Bu şekilde Allah'a olan teslimiyetini göstermiştir. Allah İslam ümmetine Kurban Bayramı’nı bir hediye olarak bahşetmiştir. Rabbimize şükürler olsun, İslam ümmetinin Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum, bayramınız mübarek olsun.” ifadelerini kullandı.

“Kurban ibadetini yerine getirmek hepimizin vazifesidir”


Bekir Derben

Coronavirus tedbirlerini alarak kurban ibadetini yerine getirdiğini belirten Bekir Derben, “Öncelikle tüm İslam âleminin Kurban Bayramı mübarek olsun. Allah herkese kazasız belasız bir bayram nasip etsin. Kurbanlık keserken hepimizin sosyal mesafeyi koruması, maskelerini takması lazım. yolculuk yapan vatandaşlarımız yollarda dikkat etmeli, hız yapmamaları lazım. Hava sıcak, yavaş gitsinler, 10 dakika geç gitsinler. Kurban ibadetini yerine getirmek hepimizin vazifesidir. Kurban ibadeti Hazreti İbrahim’den (Aleyhisselam) gelen bir sünnettir.” şeklinde konuştu.

“Coronavirus salgınına rağmen Allah rızası için kurbanımızı kesiyoruz”


 Şükrü Aksu

Kurban Bayramı'nda fakirlerin unutulmaması gerektiğini belirten Şükrü Aksu, “Öncelikle tüm İslam âleminin Kurban Bayramı mübarek olsun. Kurbanımızı kesiyoruz. Coronavirus salgınına rağmen Allah rızası için kurbanımızı kesiyoruz, kurban kesme ibadetimizi yerine getirmeye çalıştık. Hazreti İbrahim (Aleyhisselam) Hazreti İsmail'i nasıl kurban ederek teslimiyetini gösterdiyse, biz de kurban ibadetimizi yerine getiriyoruz. İnşallah Allah-u Teâlâ kabul eder. Allah tüm Müslümanların kurbanını kabul etsin.” diye konuştu.

“Tüm Müslümanların Kurban Bayramı mübarek olsun”


İsmail Dilli

Hem Kurban Bayramı’na ulaşmanın hem de kurban ibadetini yerine getirmenin sevincini yaşadıklarını belirten İsmail Dilli de şunları söyledi:

“Kurban Bayramı bu sene çok buruk geçiyor. Çünkü büyüklerimizin yanına gidemiyoruz. Ama yine de şükürler olsun, Allah bundan kötüsünü göstermesin. İnşallah bir an önce bu hastalıktan kurtuluruz. Rabbim iyi günleri tekrar bize nasip etsin. Tüm Müslümanların Kurban Bayramı mübarek olsun.”

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

YUKARI ÇIK