Vakaların arttığı Gaziantep’te kamu kurumlarında esnek çalışma talebi

Vakaların arttığı Gaziantep’te kamu kurumlarında esnek çalışma talebi

Büro Memur-Sen Gaziantep Şube Başkanı Hanifi Borazan, "Pozitif vaka sayısı yüksek olan ilimizde esnek çalışmaya neden geçilmiyor?" diye sordu.


Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile Coronavirus (Covid-19) salgınına yönelik alınan tedbirler kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek.

Büro Memur-Sen Gaziantep Şube Başkanı Hanifi Borazan, genelge kapsamında kimi illerdeki kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışmanın başladığını ancak vakaların arttığı Gaziantep’te esnek çalışmaya geçilmediğini belirtti.

Söz konusu genelgeye atıfta bulunan Borazan, "Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında; Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda Coronavirus salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak, sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati derecede öneme haizdir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ilimizde vaka sayılarının da yüksek olduğu göz önünde bulundurularak kamu kurum ve kuruluşlarının dönüşümlü veya esnek çalışmaya geçmesi, dönüşümlü çalışma için kurum personellerini iki guruba ayırarak 5’er günlük, birer hafta süre ile dönüşümlü çalışmanın uygulanması ve Covid-19 tedbirleri kapsamında gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir." dedi.

Kentteki birkaç kurumda esnek çalışmaya geçildiğini belirten Borazan, "Ancak esnek çalışmaya geçmeyen diğer kamu kurum ve kuruluşlarında da bir an önce esnek çalışmaya geçilmesi büyük önem arz etmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında 1 Haziran itibariyle esnek çalışmanın sonlandırılması ile birlikte kamu çalışanlarında pozitif vaka sayısı ilimizde gün geçtikçe artış göstermiştir. Pozitif vaka sayısının artması ile birlikte personellerin evlerindeki yaşlı anne baba ve ailelerine hastalığı bulaştırma korkusu hasıl olmuştur." ifadelerini kullandı.

Vaka artışlarına dikkati çeken Borazan, "Gaziantep ilimizde ki kamu kurum ve kuruluşlarında personel eksikliği ifade edilerek dönüşümlü çalışma gerçekleşmediği takdirde, Covid-19 pozitif vaka sayısının çalışanlar arasında daha hızlı bir şekilde yayılması ve halihazırda çalışan personelin iş göremez hale gelmesi demektir ve önümüzdeki günlerde daha büyük sıkıntılar doğuracaktır. Esnek çalışma veya dönüşümlü çalışmaya geçildiği taktirde ise, ilgili birimlerde çalışan personelin bulaş riski yüzde 50 oranında düşecektir. Aynı zamanda personellerin daha verimli çalışmaları sağlanmış olacaktır." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı genelgesine rağmen vaka sayısı ve bulaş riskinin yüksek olduğu Gaziantep’te hâlen esnek çalışma veya dönüşümlü çalışmaya geçilmediğini kaydeden Borazan, Covid-19 bulaş riskinin azaltılması ve alt seviyelere düşürülmesi için bir an önce kamu kurum ve kuruluşlarında esnek çalışma, uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma sistemine geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Borazan, "Yine Covid-19 ile mücadele kapsamında, Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda, İçişleri Bakanlığımızın 81 ile göndermiş olduğu yeni genelge ile bulaş riskinin azaltılması için birçok yeni tedbirler alınmıştır. Gaziantep ilimizde vaka sayısının yüksek olması, kamu çalışanları arasında pozitif vaka sayısının yüksek olması nedeniyle esnek çalışma, dönüşümlü çalışma ve uzaktan çalışma sisteminin bir an önce getirilmesi gerekiyor." dedi. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.