Uzaktan eğitim döneminde bilgisayar fiyatları arttı

Uzaktan eğitim döneminde bilgisayar fiyatları arttı

Coronavirus (Covid-19) salgın sebebiyle öğrenciler eğitimlerini dijital ortamlarda devam ettirirken, uzaktan eğitim ile birlikte öğrencilerin dizüstü bilgisayar başta olmak üzere teknolojik ürünlere rağbeti büyük oranda arttı.


Covid-19 salgını sebebiyle uzaktan eğitim ile eğitim öğretim görecek olan binlerce öğrenci, evlerindeki tablet ve dizüstü bilgisayarlarla ders başına geçiyor. İnternet aracılığıyla uzaktan eğitim, beraberinde dizüstü bilgisayar, webcam ve kulaklık gibi aygıtların satışında artışın yaşanmasına yol açtı. Sıfır ürün fiyatlarındaki artışların yaşanması da ikinci ele rağbet sağlamış oldu.

Gaziantep’te teknolojik ürün satış yetkilileri,Covid-19 ile birlikte uzaktan eğitim ve evden çalışmayla birlikte özellikle bilgisayar talebinde ciddi artışların yaşandığını, bilgisayar fiyatlarının son aylarda yarı yarıya arttığını söylediler.

Uzaktan eğitim dolayısıyla satışlarda artış yaşandığına dikkat çeken teknolojik ürün satış yetkilisi Ufuk Aydemir, bilgisayar başta olmak üzere teknolojik ürünlerin fiyatlarında yüzde 50’ye varan bir artışın yaşandığını belirtti.

Uzaktan eğitim döneminde bilgisayar fiyatları arttı

“Uzaktan eğitimden dolayı bilgisayar fiyatları yüzde 50 arttı”

Teknolojik ürünlere son günlerde ciddi bir talebin olduğunu belirten Aydemir, “Milli Eğitim Bakanlığı, 31 ağustos ve 21eylül arasında uzaktan eğitim olacağını açıklayınca ister istemez dizüstü ve masa üstü bilgisayarlara bir rağbet oluştu. İç piyasada depolanan bilgisayarlar Türkiye ihtiyacını karşılayamadığı için firmalar,doğal olarak dış piyasadan ürün tedarikine gittiler. Ürün tedarikinden dolayı fiyatlar ister istemez yüzde 30-35 aralığında hatta yüzde 50’ye varan fiyatlarda bir değişiklik gözlendi. Daha önce 3 bin veya 3 bin 500 lirayasattığımız bir dizüstü bilgisayarın fiyatı şu an 6 bin ve 6 bin 500 lira oldu. Bu durum ister istemez vatandaşlarımızın alım gücünü düşürmeye başladı.”dedi.

“Teknolojik ürünlerdeki fiyat artışı halkımızı mağdur ediyor”

Teknolojik ürünlerde fiyat artışının halkı mağdur ettiğini vurgulayan Aydemir, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz gibi ülkemizde insanlar 2 bin 600 lira civarında asgari ücretle çalışıyorlar. Böyle bir dizüstü bilgisayar insanların asgari ücretinin2 katı fiyatıdır. Bu durumdan dolayı insanlar çocuklarına uzaktan eğitim için bilgisayar alamıyor. Daha çok ikinci el bilgisayar fiyatları bin veya bin 500 lira olduğundan dolayı daha çok ikinci el bilgisayarlara bakıyor. Ancak vatandaşlar ikinci el bilgisayar almak istemiyor. Çünkü malumunuz problem yaşamaktan korkuyorlar. Yeni cihazların ise durumları belli, bundan 3 ay önce bir dizüstü bilgisayarın fiyatı 5 bin lira iken şu an 8 bin 500 ve 9 binlira bandını gördü. Bu durum bizim için de çok kötü oldu. Çünkü cihazı pahalı satmamız daha çokkâr ettiğimiz anlamına gelmiyor. Biz istiyoruz ki bir cihazı 6 bin lira yerine 3 bin liraya satalım ki iki-üç tane satalım.”

Ufuk Aydemir

Bilgisayar fiyatlarının yüksek olmasından dolayı vatandaşların tabletlere yöneldiğini belirten Aydemir, ancak tabletlerin ise program gücü çok düşük olduğu için EBA’yı açmadığını ve öğrencilerin mağdur olduğuna dikkat çekti.

“Dolarda ki artış ve teknolojik ürülerin tükenmesi fiyatları artırdı”

Fiyatların yükselmesinde, doların artış göstermesi ve teknolojik ürünlerin tükendiğinin etkili olduğunu belirten Yaşar Sözer de, “Tabi bununla birlikte fırsatçılar çoğaldı. Bundan dolayı da fiyatlar yükseliyor.Fiyatların artışında yüzde 70-80 artış oldu. Her evde uzaktan eğitimden dolayı bilgisayar ihtiyacı da arttı. Bilgisayara talep artınca fiyatı ortalama 3 bin olan cihazlar 5-7 bin liraya kadar yükseldi.” diye konuştu.

Uzaktan eğitim döneminde bilgisayar fiyatları arttı

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.