“Uluslararası GastroAntep Festivali” şeflerin sunumlarıyla sürdü

“Uluslararası GastroAntep Festivali” şeflerin sunumlarıyla sürdü

Gaziantep'te bu yıl Covid-19 tedbirleri kapsamında dijital ortamda düzenlenen ve dün Antep fıstığı hasadı ve şire yapımıyla start verilen “Uluslararası GastroAntep Festivali”nin ikinci gününde ünlü şefler, workshop sunumları gerçekleştirdi.


Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda, Gaziantep'i Geliştirme Vakfı (GAGEV) ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) iş birliğinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroAntep)” salgın nedeniyle dijital ortamda düzenleniyor.

Kent merkezindeki Batalhöyük’te düzenlenen festival ünlü şeflerin workshop gösterileriyle renklendi. Workshop gösterileriyle izleyicilerle buluşan dünyaca ünlü michelin yıldızlı şeflerden İspanyalı Juan Jose Losada ve şef Rafet İnce ile Cüneyt Asan’ın kendilerine has üsluplarıyla hazırladıkları ürünler, etkinliğe damga vurdu ve izleyicilerden olumlu not aldı.

Ünlü michelin yıldızlı şef İspanyalı Juan Jose Losada sunumdan önce mutfağında kullandığı ürünleri tanıttı. Losada, gastronomideki başarısını ise kendi kabuğundan çıkmaya karar verdiği 2005 yılıyla birlikte kazandığı özgün yemek kültürüne bağladı.

Alakart menüyü kaldırarak tadım menülü bir konsepti içerisinde barındıran bir hizmet anlayışını sürdürdüğünü ifade eden Losada, michelin yıldızını da bu sayede aldığını belirtti.

Sunumuna geçen Losada, Gaziantep’in yöresel ürünlerinden de faydalanarak ciğer yaptı. Ardından Losada, kendi yöresine has bir ürün olan mantarı erişte şeklinde dilimleyerek makarna görünümü kazandırdı.

Şef Rafet İnce ise Gaziantep’e özgü Ali Nazik yemeğine yeni bir yorum kattı. Genelde bu yemek için kuzu kuşbaşı kullanıldığını belirten İnce, hazırladığı ürünü kıyma kullanarak tamamlayıp kimyon, zahter, sarımsak, yoğurt, tahin ilavesi yaptı ve kıymaya boz fıstık ekleyerek hazırladığı ürünü servise hazır hale getirdi. İnce’nin sunumu dijital ortamda izleyicilerden büyük beğeni topladı.

Son olarak geçtiğimiz yıl Gaziantep’e özgü ürünleri kullanarak acılı, fıstıklı, sebzeli, patlıcan ve kuşbaşı olmak üzere 5 çeşit kebap sunarak katılımcıları kendine hayran bırakan şef Cüneyt Asan da bu yıl yine heyecanlı anlatımı ve özgün sunumuyla takipçilerden takdir topladı.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.