TEKNOFEST yarışma başvurularında Gaziantep, İstanbul’u geride bıraktı

TEKNOFEST yarışma başvurularında Gaziantep, İstanbul’u geride bıraktı

Türkiye'nin milli teknoloji hamlesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi hedefiyle yola çıkan dünyanın en büyük “Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2020” Gaziantep'te organize edilecek.


Bu yıl ilk defa İstanbul dışında Gaziantep’te 22-27 Eylül tarihlerinde yapılacak festival için kentte rekor düzeyde yarışmalara başvuru yapıldı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının öncülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle düzenlenecek festivale dünyadan 84 ülke, Türkiye’den 81 ilden 20 bin 91 takım başvurdu.

TEKNOFEST yarışma başvurularında Gaziantep, İstanbul’u geride bıraktı

Geçtiğimiz yıla göre yarışmacı başvurularının bugün itibariyle yüzde 482 arttığı festivale, Türkiye’de en çok başvuru yapan il Gaziantep oldu.

Dünyanın en büyük 2’nci havacılık organizasyonu olarak gösterilen bu yıl Gaziantep’te düzenlenecek olan “TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali” heyecanı yaşanıyor.

TEKNOFEST'in resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, bu yıl ilk defa İstanbul’un dışında 22-27 Eylül tarihinde Gaziantep'te düzenlenecek “TEKNOFEST 2020 Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali”ne rekor sayıda başvuruda bulunuldu.

Festivale Türkiye'nin 81 ilinden ve dünyanın 84 ülkesinden toplam 20 bin 91 başvuru gerçekleştirildiği ve başvuru yapan iller ile üniversiteler incelendiğinde ise organizasyona ev sahipliği yapacak kent olan Gaziantep'in ilgisi dikkati çekti.

TEKNOFEST için 3 bin 891 proje gönderen Gaziantep, organizasyona en çok katılım sağlayan şehir oldu. Gaziantep'i 2 bin 625 projeyle İstanbul, bin 117 projeyle Ankara, 743 projeyle de Konya takip etti.

Üniversite başvuruları alanında ise en çok başvuruyu 424 öğrencinin katılımıyla İstanbul Teknik Üniversitesi, 399 çalışmayla Yıldız Teknik Üniversitesi, 394 çalışmayla Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) gönderdi. Kentteki Sanko ve Hasan Kalyoncu Üniversiteleri de üst sıralarda yer aldı.

Festivale 175 üniversiteden projenin katıldığı organizasyona Gaziantep Üniversitesi’nin yanı sıra bölge illerindeki üniversiteler ilgi gösterirken çalışmalarıyla Sanko Üniversitesi 19'uncu ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi 28'inci, Şanlıurfa Harran Üniversitesi 25'inci, Malatya İnönü Üniversitesi 54'üncü, Adıyaman Üniversitesi 60'ıncı, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 66'ıncı, Kilis 7 Aralık Üniversitesi ise 84'üncü sırada yer buldu.

Festivale gösterilen yoğun ilgi ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

TEKNOFEST yarışma başvurularında Gaziantep, İstanbul’u geride bıraktı

“TEKNOFEST’i üçüncü yılında Anadolu’ya taşırken, gittiğimiz ildeki gençlerimizin bu heyecana ortak olmasını umuyorduk. Bu yıl yarışma başvurularında Gaziantep, İstanbul’u dahi geride bırakarak en önde yer aldı.”

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve TEKNOFEST Başkanı Selçuk Bayraktar ise “Milli teknoloji hamlesine tüm Türkiye omuz veriyor. TEKNOFEST dünyanın festivali oluyor.” dedi.

Gaziantep Valisi Davut Gül de tüm Türkiye’nin milli teknoloji hamlesi için dünyayla yarıştığına dikkat çekerek, dünyadan 84 ülke, Türkiye’den ise 81 ilden 20 bin 91 takımın TEKNOFEST yarışmalarına başvurduğunu belirtti.

Gaziantep’ten 3 bin 891 takımın TEKNOFEST yarışmalarına müracaat ederek birinciliği elde ettiğini anımsatan Gül, “Şehrimiz milli teknoloji hamlesi için seferber olmuş durumda. İlkokul ve ortaokullarımızdan 2 bin 102, liselerimizden bin 361 takım TEKNOFEST'e başvuru yaptı. İl ve ilçe milli eğitim müdürlerimiz, okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz ve kıymetli öğrencilerimizi tebrik ederim. Şehrimizde düzenlenecek TEKNOFEST 2020'ye üniversitelerimizden 140, mezunlarımızdan ise, 288 takım başvurdu. TEKNOFEST'e yaklaşık 13 bin kişiyle en fazla başvuru yapan şehiriz. Üniversite rektörlerimizi, hocalarımızı ve kıymetli öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

TEKNOFEST yarışma başvurularında Gaziantep, İstanbul’u geride bıraktı

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “Bu yıl Gaziantep’te yapılacak olan TEKNOFEST 2020’ye 175 üniversiteden 11 bin 898 öğrenci başvurdu. 394 öğrenci katılımı ile Gaziantep Üniversitesi’ni TEKNOFEST 2020’de 3’üncü sıraya taşıyan tüm öğrencilerimize ve danışman öğretim elemanlarımıza teşekkür ediyoruz. Gençler Gaziantep sizi bekliyor.” şeklinde konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ise şunları söyledi: “Gaziantep TEKNOFEST başvurularında tarihi rekor. 84 ülke, 81 il içerisinde 3 bin 891 proje ile birinciyiz. Daha önce TÜBİTAK’ta da oran bazlı Türkiye’de en çok projesi onaylanan 3’üncü İl olmuştuk. Emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma, müdürlerimize, öğretmen ve öğrencilerimize sonsuz teşekkürler.”

TEKNOFEST yarışma başvurularında Gaziantep, İstanbul’u geride bıraktı

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.