Sokağa çıkma kısıtlamasıyla sessizlik hakim oldu

Sokağa çıkma kısıtlamasıyla sessizlik hakim oldu

Coronavirus tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığının genelgesiyle pandemi sürecinde ilk defa hafta içi ilan edilen sokağa çıkma kısıtlaması saat 21.00 itibariyle başlarken Gaziantep’te gün içinde yaşanan yoğunluk yerini sakinliğe bıraktı.


Covid-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında yayımlanan genelgeyle yarın saat 05.00'te sona erecek sokağa çıkma kısıtlamasının ardından Gaziantep’te sessizlik hakim oldu.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda Covid-19 önlemleri kapsamında alınan bazı yeni tedbirler, bugün itibariyle başladı.

Covid-19 tedbirleri kapsamında getirilen sokağa çıkma kısıtlaması ikinci bir talimata kadar hafta içi saat 21.00 ile 05.00 arasında, hafa sonu da cuma günü 21.00’dan pazartesi günü saat 05.00’e kadar geçerli olacak.

Sokağa çıkma kısıtlamasının başlamasıyla birlikte Türkiye’nin en büyük illerinden biri olan yaklaşık 2,5 milyon nüfusa sahip Gaziantep’te de yasağın ardından sessizlik hakim oldu.

Kısıtlamanın başlamasıyla birlikte vatandaşlar evlerine çekilirken kısıtlama nedeniyle kent genelinde kısıtlamaya uyulduğu görüldü.

Covid-19 ile mücadele kapsamında pandemi sürecinin ilk dönemlerinde de defalarca sokağa çıkma yasağının uygulandığı 30 ilden biri olan Gaziantep’te hafta içi ilk defa uygulanan kısıtlama nedeniyle caddeler, sokaklar, meydanlar ve parklar boş kaldı.

Kısıtlamanın başlamasıyla birlikte vatandaşların da evlerine çekilmesinden dolayı büyük bir sessizliğe bürünen kentte, işlek caddeler başta olmak üzere birçok noktada da İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından kısıtlamanın ihlal edilmemesi için kontrol noktaları oluşturuldu.

Kontrol noktalarında ve kent genelinde devriye gezen polis ekipleri, trafiğe çıkan sürücüleri denetledi. Sürücüleri durdurarak kimlik kontrolü yapan polis ekipleri, sürücülere sokağa çıkma kısıtlamasına aykırı davranıp davranmadıklarını sorguladı.

Polis ekipleri uygulama noktalarında, yasak kapsamı dışında olan vatandaşlardan kurum kimlik kartı veya çalışma belgesi isterken kısıtlamayı kapsamayan kamu ve özel kurumlarda çalışan kişilerin işe ve eve gitmesine izin verildi.

Sokağa çıkma kısıtlamasının ilk gününde vatandaşların genel itibariyle kısıtlamaya uyduğu görülürken kısıtlamanın etkileri ana yollar, sokaklar, caddeler ve en işlek bulvarlar ile parklar gibi kentin tüm noktalarında hissedildi.

Öte yandan, sokağa çıkma yasağını ihlal eden kimi vatandaşlara polis ekipleri tarafından yasağı ihlal ettikleri gerekçesiyle idari işlem uygulandı.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.