Sendika üyelik ve istifa işlemlerinin e-devlete alınması talebi

Sendika üyelik ve istifa işlemlerinin e-devlete alınması talebi

Mil-Enerji Sen Genel Başkanı Ali Yücel, memurların sendikalara üyelik ve istifa işlemlerini e-devlet uygulaması üzerinden yapabilmesini talep ettiklerini söyledi.


Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Yücel, işçi sendikalarında olduğu gibi memur sendikalarında da üyelik ve istifa işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılabilmesi gerektiğini belirtti.

Yücel, devlet memurlarının sendikalara üyelik ve ayrılma işlemlerinin 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu'nun ilgili hükümlerine göre, fiziki ortamda yürütülmesi uygulamasının artık e-devlete dönüşmesi için çalışmalara başlanılması gerektiğinin altını çizdi.

 “Memurlar daha ne kadar bekleyecek?”

Yücel, “5 Temmuz 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapılan açıklamada, ‘e-devlet hizmetlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca memurların sendika üyelik ve istifa işlemlerinin e-devlete entegre edilmesi için çalışma başlatılmıştır. E-devlet www.turkiye.gov.tr adresinden çalışma hayatım başlığında vatandaşların iş arama, çalışmaya başlama, sigorta, emeklilik, sendika, mesleki yeterlilik gibi çalışma hayatını oluşturan tüm iş ve işlemlerin bütünleşik bir yapıda sunulmasının planladığına’ dair yazılı ve görsel medyada yer alan ve mobbinglerden bıkmış olan kamu görevlilerini umutlandıran açıklamasının üzerinden yaklaşık olarak 5 ay gibi bir süre geçmesine rağmen halen e-devlete entegrasyon sağlanamamış olması şu soruyu akıllara getirmektedir; bu hakkın verilmesi bu kadar mı zor?” dedi.

“Artık tüm resmi işlemler e-imza şekline dönüştü”

Türkiye’de birçok işlemin e-devlet üzerinden yapıldığını anımsatan Yücel, “İşçi sendikalara üye işçilerimizin istifa ve üyelik işlemlerinin yine e-devlet üzerinden gerçekleştirildiği, siyasi partilere üyelik ve iptal işlemlerinin de e-devlet üzerinden sağlandığı bir ortamda, memur sendikalarına üyelik veya istifa işlemlerinin halen ilkel yöntemlerle ve milyonlarca kâğıt israfına neden olacak bir şekilde yapılıyor olması bizleri derinden üzmektedir. Güç zehirlenmesi yaşayan sendikaların oluşturdukları baskı ve benzeri uygulamalar nedeniyle çalıştığı kuruma giderek istifa etmekten çekinen kamu görevlilerimiz, istifa ve üyelik işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirmek istemektedirler. Artık tüm resmi işlemlerin e-imza şekline dönüştüğü, kâğıt israfının yüzde 50 azaltıldığı ülkemizde, kamu görevlilerimizi altı adet form doldurmaya mecbur bırakmanın doğru olmadığı kanaatindeyiz.” ifadelerini kullandı.

“E-devlet uygulamasının önemi görülmelidir”

Kamu, özel sektör ve toplumsal hayatın her aşamasında dijitalleşmenin sağlanabilmesinin öncelikli hedef olduğunu belirten Yücel, “Bürokrasinin azaltılmasını ve kamuda işlerin şeffaf hale getirilmesini sağlayacak e-devlet sistemini iyi bir noktaya taşındığını, 511 kurumun 4 bin 261 işlemi e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirdiğini, elektrik, su, doğal gaz ve telefon abonelikleri gibi tüm abonelik işlemlerinin e-devlet üzerinden sunulduğunu, kamu hizmetleri sisteminin bütününü akıllılaştırmaya, yani kamuda dijital dönüşüm için dijital Türkiye'yi tüm boyutlarıyla gerçekleştirmeye yönelik adımlar atılması dijitalleşme ve e-devlet uygulamasının öneminin en bariz göstermektedir.” şeklinde konuştu.

“İstifa ve üyelik işlemleri kâğıt üzerinden yapmak doğru değil”

Mil-Enerji Sen olarak, kuruluşlarından bu yana gündeme getirdikleri e-devlet üzerinden sendika istifa ve üyelik işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılması taleplerini yinelediklerini belirten Yücel, şunları söyledi:

“Özellikle pandemi sürecini yaşadığımız bu dönemde, bakkal ve market alışverişlerinin bile internetten gerçekleştiği, HES kodu gibi hayati tüm işlemlerin e-devlet üzerinden sağlandığı bir ortamda, yüzbinlerce kamu görevlisinin uzaktan, esnek çalışma kapsamında hizmet vermeye çalıştıkları bu dönemde, memnun olmadıkları sendikalarından istifa edebilmek kurumlarına giderek sendika istifa ve üyelik işlemlerini kâğıt üzerinden yapmak zorunda bırakılmaları bu zorlu süreçte alınan tedbirler ve uygulamalarla çelişmektedir.”

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.