Regaib Kandili manevi coşku ile ihya edildi

Regaib Kandili manevi coşku ile ihya edildi

Rahmet, mağfiret ve bereket iklimi üç ayların müjdecisi olarak kabul edilen ve Recep ayının ilk kandili olan Regaib Kandili büyük bir coşku ile camilerde ihya edildi.


İslam aleminde Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in, "Allah'ım! Recep ve Şaban'ı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazan'a da eriştir." diye dua ederek karşıladığı mübarek üç aylara kavuşmanın heyecanı yaşanıyor.

Regaib, Miraç ve Berat kandilleri ile "Bin aydan daha hayırlı" olan Kadir Gecesi'ni de içinde barındıran üç aylar, geçtiğimiz hafta başladı. Üç ayların ilk kandili olan Regaib Kandili Müslümanlar tarafından dualar ve ibadetlerle ihya edildi.

Hicri takvime göre, Recep ayındaki ilk perşembeyi cuma gününe bağlayan gece Regaib Kandili, İslam aleminde olduğu gibi ve Türkiye’de de coşku ile idrak edilirken Gaziantep'te de tüm camilerde gece manevi coşku içinde idrak edildi.

Merkez Şahinbey ilçesindeki Ulu Camii'de İl Müftülüğü tarafından “Regaip Kandili Özel” programı düzenlendi. Akşam namazı sonrası başlayan programa yüzlerce vatandaş katıldı.

Covid-19 tedbirlerinin üst düzeyde alındığı camide, geceyi idrak etmek için camiye gelen vatandaşlar, maske ve sosyal mesafe kuralına uyarak geceyi ihya etti.

Akşam saatlerinden itibaren evlerine en yakın camilere giderek geceyi ibadetle geçiren vatandaşlar, üç aylara ulaşmanın sevincini yaşarken Ulu Camii’nin yanı sıra kentteki diğer camilere akın eden vatandaşlar, mübarek geceyi dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyarak ve namaz kılarak geçirdi.

Camilerde okunan Kur'an Kerim, Mevlid-i Şerif, dua ve ibadetlerle idrak edilen gecede, eller ise İslam coğrafyalarında zulüm altında olan Müslümanlar, af ve mağfiret için açıldı.

Covid-19 salgını musibetinin dünya üzerinden kalkması içinde dua edilirken yatsı namazını cemaatle eda eden vatandaşlar, namaz sonrası hep birlikte el açıp dua etti.

Programda hafızlar Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okudular. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, gecenin önemine dair vaaz verdi.

Recep ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan ile son bulan üç ayların müjdecisi olan Regaib Kandilinin tüm İslam aleminde manevi coşku ile ihya edildiğini anımsatan Hazırlar, üç ayların ve Regaip Kandilinin İslam alemine hayırlar getirmesini temenni etti.

Üç aylar ve kandil gecelerinin Müslümanlar için bir fırsat olduğunu vurgulayan Hazırlar, üç ayların çok iyi değerlendirilmesini tavsiye etti.

Üç aylarda ibadetlerin artırılması ve nefis muhasebesinin yapılması gerektiğini belirten Hazırlar, bu ayların aynı zamanda Ramazan ayı için hazırlık olduğunu ifade etti.

Program Şehitkamil İlçe Müftüsü Feyyaz İdin’in yaptığı duanın ardından sona erdi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.