Pandemi sürecinde Türkiye’den en çok hububat ve bakliyat ihraç edildi

Pandemi sürecinde Türkiye’den en çok hububat ve bakliyat ihraç edildi

Pandemi sürecinde birçok sektörde ihracat rakamları düşerken hububat ve bakliyat sektöründe ihracat her geçen gün artarak devam ediyor.


Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi Hububat Bakliyat Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı.

Toplantıda 2020 yılının 11 aylık ihracat rakamları ve sektörel sorunlar masaya yatırıldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle’nin de katıldığı toplantıda, ihracatçıların son dönemlerde en önemli sorunlarından birisi haline gelen konteyner firmalarının haksız uygulamaları tartışıldı.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Altunkaya, Ocak-Kasım 2020 döneminde Türkiye geneli 6 milyar 531 milyon 903 bin dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamullerinin ihraç edildiğini söyledi.

Altunkaya, hububat ve bakliyat sektörünün pandemi sürecinde Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayan bir sektör olduğunu ifade etti.

Son dönemlerde uluslararası konteyner firmalarının, artan sıklıkta çeşitli bazı gerekçeler ileri sürerek ve rekabet kurallarına aykırı davranarak fiyat yükseltme yoluna gitmelerinin, Türkiye’nin bu alandaki ihracatını önümüzdeki süreçte olumsuz etkileyeceğine dikkat çeken Altunkaya, konunun bütün ihracatçıları yakından ilgilendirdiğini belirtti.

Altunkaya, bu konuda Türkiye İhracatçılar Meclisi nezdinde ilgili firmalarla ve Rekabet Kurumu ile görüşülerek gerekirse hukuki yollar da gözetilerek çözüm aranmasının oldukça önemli olduğuna dikkat çekti.

“Acil önlem almamız gerekiyor”

2020 yılının son sektör kurulu toplantısını gerçekleştirdiklerini anımsatan Altunkaya, “Sadece hububat ve bakliyat ihracatçılarını değil, ülkemizde bütün sektörleri ve ihracatçılarımızı yakından ilgilendiren önemli bir sorun olan konteyner fiyat artışları ve ilgili uluslararası firmaların rekabet şartlarını zedeleyici uygulamaları konusundaki olumsuzlukların ivedi bir şekilde çözüme kavuşturulması için gerekli girişimlerde bulunacağız. Uluslararası konteyner firmalarının uygulamaları ülke ihracatımızı olumsuz etkilerken önümüzdeki dönemde ihracatçılarımızın uluslararası pazarlardaki rekabet gücünü de neredeyse sıfırlayacaktır. Bunun için acil önlem almamız gerekiyor.” dedi.

“11 ayda 6 milyar 531 milyon 903 bin dolarlık hububat ve bakliyat ihraç edildi”

Altunkaya, “Hububat bakliyat ihracatçılarımız, pandemi sürecini doğru yönetiyor. 11 aylık süreç içerisinde ülkemizden toplam 6 milyar 531 milyon 903 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu süreçte Türkiye genelindeki birliklerimiz toplam 211 ülke ve serbest bölgeye ihracatla önemli bir başarıya imza attı. Elbette pandemi sürecinin ilk başlarında önemli sıkıntılarımız oldu, ancak kararlılığımız ve hükümetimizin büyük destekleriyle bu sıkıntıların önüne geçildi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla sektörümüzün ihracatında yüzde 6,1’lik bir artış var.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin en önemli pazarları Ortadoğu, Afrika ve Avrupa”

Ülke grupları bazında gerçekleştirilen ihracatta en fazla ihracatın 2 milyar 524 milyon 667 bin dolarla Ortadoğu ülkelerine yapıldığına dikkat çeken Altunkaya, “2020 yılının 11 aylık sürecinde Ortadoğu ülkelerine gerçekleştirilen ihracatta bir önceki yıla oranla yüzde 6.7’lik bir düşüş yaşandı. Ancak son dönemlerde gerek Suudi Arabistan gerekse Irak’ta yaşanan sorunlar yavaş yavaş çözüldü, ilişkilerimiz normale dönmeye başladı. Irak pazarında ise yılın 11 aylık sürecinde uzun bir zamandan sonra ilk kez ihracat artış gösterdi. 2020 yılının 11 aylık sürecinde ülkemizde Irak’a bir milyar 213 milyon 490 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.” diye konuştu.

“AB ülke pazarlarında da büyümeye devam ediyoruz”

Ülke grupları bazlı ihracatta ikinci sırayı Afrika ülkelerinin aldığını belirten Altunkaya şunları söyledi:

“Afrika pazarı ülkemiz için en az Ortadoğu pazarı kadar önemli. 2020 yılının 11 aylık döneminde bu ülkelere toplam bir milyar 546 milyon 829 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmiş, bu süreçteki ihracat artışımız bir önceki yıla oranla yüzde 20,1’lik artış göstermiştir. AB ülkeleri ise ülke grupları bazında üçüncü sırada yer almakta ve ihracatımızı arttırdığımız ülke grupları arasında bulunmaktadır. 815 milyon 550 bin dolar ihracat gerçekleştirdiğimiz AB ülke pazarlarında da büyümeye devam ediyoruz. En fazla ihracat arttırdığımız ülke gruplarının başında gelen Amerika ülkelerine bu yıl bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 28,5’lik artışla 674 milyon 491 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Diğer sektörler gibi bizim sektörümüz içinde Amerika ülkeleri büyük önem taşımaktadır. Bu süreçte Asya ve Okyanusya ülkelerine 427 milyon 737 bin dolar, Eski Doğu Bloku ülkelerine 260 milyon 118 bin dolar, Türki Cumhuriyetlere 167 milyon 608 bin dolar, diğer Avrupa ülkelerine 74 milyon 606 bin dolar ihracat yapılmış ve sektör toplamda 6 milyar 531 milyon 903 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir.”

“Türkiye en fazla bisküvi, pasta buğday unu, bitkisel yağlar ve makarna ihraç etti”

Türkiye genelinden dünyanın 211 ülke ve serbest bölgesine en fazla ihraç edilen ürünler hakkında da bilgiler veren Altunkaya, “Ülkemizden 2020 yılının 11 aylık sürecinde en fazla ihraç edilen ürünlerin başında sırasıyla bisküvi, pasta buğday unu, bitkisel yağlar, makarna, şeker ve şekerli mamuller, kakaolu mamuller, mercimek, yağlı tohumlar ve mamulleri, bulgur, margarin, nohut, irmik ve çeşitli yemler, baharat çeşitleri ve fasulye gibi ürünler gelmektedir.” dedi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.