​Pandemi sürecinde hububat ve bakliyata talep arttı

​Pandemi sürecinde hububat ve bakliyata talep arttı

​Pandemi sürecinde birçok sektörde ihracat rakamları düşerken hububat ve bakliyat sektöründe ihracat her geçen gün artarak devam ediyor.


Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi Hububat Bakliyat Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya başkanlığında toplandı.

Gündemin değerlendirildiği toplantıda Ağustos 2020 dönemi ihracat verileriyle ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Altunkaya toplantı sonrası yaptığı değerlendirmede, 2020 yılının 8 aylık diliminde Türkiye genelinden 4 milyar 607 milyon 70 bin dolar,  Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden de bir milyar 419 milyon 791 bin dolarlık hububat ve bakliyat ihracatı gerçekleştirildiğini söyledi.

Sektörel ihracatın istenilen düzeyde devam ettiğini, 2020 yılının son 4 aylık sürecine odaklandıklarını belirten Altunkaya, hububat ve bakliyat sektörünün ihracat alanındaki liderliğini sürdürdüğünü ifade ederek ihracatçıları kutladı.

Ağustos 2020 döneminde Güneydoğu Anadolu Bölgesinden bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 18,5 artışla 182 milyon 116 bin dolarlık sektör ihracatı gerçekleştirildiğini ifade eden Altunkaya, yılın ilk 8 aylık sürecinde ise hububat ve bakliyat ihracatçılarının bir önceki yıla oranla yüzde 12’lik bir artışla bir milyar 419 milyon 791 bin dolarlık ihracata imza attığını ifade etti.

Pandemi sürecinde hububat ve bakliyat ihracatının kesintisiz, sürekli bir artışla devam ettiğine dikkat çeken Altunkaya, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin hububat ve bakliyat sektörünün ihracat alanındaki liderliğini sürdürdüğünü belirtti

.

“İhracatçıların en büyük pazarı Ortadoğu ülkeleri”

Türkiye genelinden yapılan ihracatta ülke grupları bazında ilk sıranın bir milyar 814 milyon 37 bin dolarla Ortadoğu ülkelerine ait olduğuna dikkat çeken Altunkaya, “Ortadoğu pazarı Güneydoğulu ihracatçılar için özel bir önem taşımaktadır. Bu süreçte Güneydoğu'dan Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracat 724 milyon 710 bin dolardır. Bu rakam bölgemizin toplam sektör ihracatının yüzde 51’ine tekabül etmektedir.” dedi.

Türkiye genelinden gerçekleştirilen hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatında ülke grupları itibariyle ikinci sıranın 1 milyar 87 milyon 907 bin dolarla Afrika ülkelerinde olduğuna, üçüncü sırada ise 548 milyon 790 bin dolarla Avrupa Birliği ülkelerinin bulunduğuna dikkat çeken Altunkaya, 479 milyon 86 bin dolarla Amerika ülkelerinin dördüncü, 295 milyon 212 bin dolarla Asya ve Okyanusya ülkelerinin beşinci sırada yer aldıklarını belirtti.

Bu ülke gruplarını 183 milyon 89 bin dolarla Eski Doğu Bloku ülkelerinin, 118 milyon 391 bin dolarla Türki Cumhuriyetlerin ve 53 milyon 438 bin dolarla diğer Avrupa ülkelerinin takip ettiğini belirten Altunkaya, bu süreçte Türkiye genelinden 26 milyon 142 bin dolarlık serbest bölgelere de ihracat gerçekleştirildiğini ifade etti.

Pandemi süreci ve koşullarında gerçekleştirilen ihracatın ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığına dikkat çeken Altunkaya, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gerçekleştirilen hububat ve bakliyat ihracatında ise ilk sırayı 724 milyon 710 bin dolara Ortadoğu ülkelerinin aldığını belirtti.

Altunkaya, ülke grupları bazında ikinci sırada 406 milyon 134 bin dolarla Afrika ülkelerinin, üçüncü sırada ise 179 milyon 878 bin dolarla Amerika ülkelerinin yer aldığını, bu ülke gruplarını ise 49 milyon 15 bin dolarla Avrupa Birliği ülkelerinin, 28 milyon 664 bin dolarla Asya ve Okyanusya ülkelerinin, 15 milyon 296 bin dolarla ise Eski Doğu Bloku ülkelerinin takip ettiğini belirtti.

“208 ülke ve serbest bölgeye hububat bakliyat ihracatı yapıldı”

Ocak- Ağustos 2020 döneminde sektörün Türkiye genelinden toplam 208 ülke ve serbest bölgeye ihracat yapıldığı belirten Altunkaya, Güneydoğu Anadolulu Bölgesi’nden ise 161 ülke ve serbest bölgeye ihracat gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Ülke bazlı ihracatta Türkiye genelinden yapılan en fazla ihracatın 831 milyon 878 bin dolarla Irak, 241 milyon 311 bin dolar Birleşik Devletler, 173 milyon 259 bin dolar Suriye, 172 milyon 142 bin dolar Yemen, 163 milyon 614 bin dolar Sudi Arabistan’a yapıldığına dikkat çeken Altunkaya, Güneydoğulu ihracatçıların ise ülke bazlı ihracatta en fazla ihracatı 473 milyon 60 bin dolarla Irak’a yaptığını ve bu ülkeyi 96 milyon 56 bin dolarla Cibuti’nin izlediğini, üçüncü sırada 87 milyon 282 bin dolarla Suriye’nin yer aldığını bildirdi.

Ürün bazlı ihracatı da değerlendiren Altunkaya, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gerçekleştirilen ihracatta, makarna, buğday unu, bitkisel yağlar, bisküvi pasta ve ürünleriyle kakaolu mamuller, irmik, bulgur, margarin, şeker ve şekerli mamuller ile mercimek ve çeşitli yemlerin yer aldığını ifade etti.

Altunkaya, Türkiye genelinde ürün bazlı ihracatta ise ilk sıraları bisküvi-pasta, buğday unu, bitkisel yağlar, makarna, şeker ve şeker mamulleri, kakaolu mamuller, mercimek, yağlı tohumlar, bulgur, margarin, nohut, irmik, çeşitli yemler, baharatlar ve fasulyenin öncelikli ürünler olarak ihraç edildiğini sözlerine ekledi.

“Irak Pazarı Güneydoğulu ihracatçıların gözdesi”

Hububat ve bakliyat sektörünün Irak pazarında toparlanmaya başladığına da dikkat çeken Altunkaya “Sektörümüzde gerek ülke olarak gerekse bölge olarak en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke olan Irak’ta toparlanma sürecimiz hızla devam etmektedir. Yılın sekiz aylık sürecinde Türkiye genelinden bütün sektörler Irak pazarına toplam 4 milyar 327 milyon 440 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bu rakamın bütün sektörler için bir milyar 366 milyon 606 bin dolarlık bölümü Güneydoğulu ihracatçılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Sektörümüzle ilgili olarak ta Irak’a Türkiye genelinden toplam 831 milyon 878 bin dolarlık ihracat yapılırken bu rakamın 471 milyon 715 bin dolarlık bölümü GAİB üyesi hububat bakliyat ihracatçıları tarafından gerçekleştirilmiştir. Elbette pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılar gerek ülke bazlı gerekse ürün bazlı ihracatımızı olumsuz etkilemiş ama sektörümüz bu anlamda çok kısa bir süre içerisinde toparlanarak yaşanan sıkıntılara rağmen bölgemizde ihracatın liderliğini sürdürmeye devam etmiştir.” dedi.

2020 yılının 8 aylık döneminde sektörel ihracatta birinciliği kaptırmayan Güneydoğulu hububat ve bakliyat ihracatçılarının, yılın son 4 aylık diliminde ihracatlarını arttırarak devam ettirmek için kolları sıvadığını belirten Altunkaya, pandemi sürecinde ihracat rekorları kırmaya devam eden hububat ve bakliyat ihracatçılarının, 2020 yılının sonuna kadar mevcut pazarlardaki paylarını arttırdığını ve yeni pazarlardaki etkinliklerini de arttırarak sürdürmekte kararlı olduğunun altını çizdi. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.